Łazienka jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu, zwłaszcza gdy korzysta z niej cała rodzina. Nietrudno o osady z mydła czy kamienia wapiennego, które powstają na skutek codziennego mycia się i stosowania kosmetyków.
Dodatkowo, panująca w łazience wilgoć i wysoka temperatura utrudniają utrzymanie jej w czystości. Regularne, właściwe czyszczenie elementów wyposażenia pozwala jednak przedłużyć ich żywotność i sprawia, że długo wyglądają jak nowe.
Nie zawsze uniwersalne środki czyszczące czy szczotki będą najlepszym wyborem. Jak zatem postępować z armaturą łazienkową, aby ją właściwie pielęgnować?
Czyszczenie nie tylko powłoki zewnętrznej
Bateria łazienkowa to nie tylko jej powierzchnia zewnętrzna, ale również elementy, które wpływają na jej efektywne działanie.
Jednym z kluczowych komponentów jest aerator, który ogranicza przepływ wody i napowietrza ją, dzięki czemu strumień staje się bardziej miękki i rozłożysty.
Z czasem jednak, podobnie jak na innych elementach wyposażenia mających kontakt z wodą, gromadzi się na nim osad wapienny. Nadmiar tego osadu może powodować, że strumień wody staje się mniej dynamiczny lub nierówny.
Warto regularnie czyścić aerator – wystarczy go odkręcić, opłukać pod bieżącą wodą, a w razie potrzeby wyczyścić roztworem octu i sody, a następnie ponownie zamontować.
Równie ważne jest dbanie o czystość rączek natryskowych i deszczownic.
Aby te czynności były jak najprostsze, Ferro oferuje modele z systemem Easy Clean, jak zestawy Trevi i Trevi Black. Dzięki temu systemowi, kamień wapienny można łatwo i szybko usunąć – wystarczy potrząsnąć lub przetrzeć elastyczne dysze palcem, aby wykruszyć nagromadzony osad.
Baterie chromowane - ponadczasowy styl
Chromowane baterie od lat kojarzą się z elegancją i uniwersalnym stylem. Pasują do różnych aranżacji łazienek, podobnie jak nowa kolekcja Ritto od Ferro.
Coraz większą popularnością cieszy się również armatura w odcieniach złota – od klasycznego, przez różowe, aż po jasne złoto, które znajdziemy w linii Fiesta Bright Gold. Aby połyskujące powierzchnie mogły zachwycać swoim wyglądem każdego dnia, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja.
Kluczem do zachowania doskonałego wyglądu armatury w chromie lub odcieniach złota jest regularne czyszczenie.
Tylko dzięki temu można uniknąć uporczywych zabrudzeń, które mogą być trudne do usunięcia.
Nie każdy dostępny w sklepie środek czyszczący nadaje się jednak do pielęgnacji armatury. Należy unikać preparatów zawierających chlor, wybielacze, substancje żrące i ścierne.
Równie istotne jest, czym czyścimy baterie – najlepiej sprawdzają się miękkie ściereczki z mikrofibry lub delikatne gąbki, które nie powodują zarysowań, przebarwień ani plam.
Po czyszczeniu warto osuszyć i wypolerować powierzchnię.
Aby zachować nieskazitelny wygląd armatury, zaleca się systematyczne i częste czyszczenie. Optymalnie jest wycierać armaturę do sucha po każdym użyciu, np. po prysznicu, aby utrzymać jej blask na dłużej.
Czarne, aksamitne wykończenia
Armatura w czarnym kolorze to doskonały wybór dla tych, którzy szukają wyrazistych akcentów w aranżacji łazienki. Baterie takie jak te z kolekcji Ritto Black, Vitto Black VerdeLine czy Algeo Black stanowią elegancką ozdobę wnętrza, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy.
Ich pielęgnacja jest podobna do modeli chromowanych i złotych – najlepiej używać łagodnych środków czyszczących, takich jak płyn do mycia naczyń, oraz delikatnych ściereczek i gąbek.
Po wyczyszczeniu armaturę warto wytrzeć do sucha i wypolerować.
Regularne osuszanie po każdym użyciu pomoże uniknąć osadzania się kropli wody i powstawania jasnych plam, które są szczególnie widoczne na ciemnych powierzchniach.
Źródło i zdjęcia: FERRO
Komentarze