Warto, aby lampka miała szeroki kąt padania światła oraz giętkie ramię, które pozwala na skierowanie światła w dowolną stronę. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią ilość światła.
Istotne są także dodatkowe funkcje. W lampce możemy oczekiwać możliwości regulacji jasności oraz wyboru temperatury barwowej. Dostępne są również lampki z wbudowanym wyświetlaczem pokazującym datę, godzinę, a nawet budzikiem.
Przydatnym rozwiązaniem jest wbudowane gniazdo USB, dzięki któremu podczas nauki czy pracy naładujemy telefon lub tablet.
Kupując lampkę z niewymiennym źródłem światła, należy sprawdzić jej parametry przed zakupem. Natomiast w przypadku lampki z wymienną żarówką, zadbajmy o zakup odpowiedniej.
Zwróćmy uwagę na:
- Temperaturę barwową: najlepsza do nauki jest barwa zimna, która pomaga w skupieniu. Do czytania wybierzmy barwę neutralną, a wieczorem zdecydowanie przestawmy się na barwę ciepłą.
- Strumień światła: mierzony w lumenach (lm). Im wyższa wartość, tym mocniejsze światło. Wybierzmy lampki, które mają od 200 do 600 lumenów.
- Migotanie światła: chociaż nie dostrzegamy go gołym okiem, może powodować zmęczenie czy bóle głowy. W wielu żarówkach LED stosuje się sterowniki wysokiej klasy, które minimalizują migotanie.
Źródło i zdjęcia: Kanlux
Komentarze