Jak zagwarantować niezawodne działanie pompy szamba?

Silnik głębinowy jest to urządzenie elektryczne, które napędza pompę zanurzeniową. Wypełniania go nisko-toksyczny olej lub ciecz odporna na zamarzanie. Sprawdza się idealnie w zestawach hydroforowych wraz pompą głębinową.

Jak zagwarantować niezawodne działanie pompy szamba?

Zalety silnika głębinowego

Silniki głębinowe są szczelnie i mogą pracować pod bardzo dużym ciśnieniem. Część z nich wykonywana jest w standardzie NEMA. Obudowa silników głębinowych wykonywana jest ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 304. Górna część korpusu jest elementem żeliwnym, zabezpieczonym antykorozyjną pokrywą. Wał silnika głębinowego jest przystosowany do intensywnej eksploatacji i odporny na przeciążenia mechaniczne i uszkodzenia.

Ważnymi częściami silnika głębinowego są również łożyska kulowe oraz dławica mechaniczna materiały użyte to grafit i ceramika. Układ łożysk silnika smarowany jest cieczą wypełniającą silnik, która wyprowadza z niego straty energetyczne. Konstrukcja połączeń i sprzęgieł w silniku głębinowym jest akceptowana przez wszystkich producentów pomp głębinowych.

Cała konstrukcja jest wyjątkowo szczelna, a budowa pozwala zabezpieczyć urządzenie przed np. utratą oleju, dzięki temu silnik przystosowany jest do pracy ciągłej w pionie i poziomie. Wyposażone są w wodoodporne złącza elektryczne, a ich uszczelnienia, kable i uzwojenia charakteryzują się najwyższym poziomem jakości europejskiej.

Stojąc przed wyborem silnika musimy pamiętać że dobry silnik głębinowy jest gwarancją bezpiecznej i wieloletniej pracy pompy. Powinien zostać dobrany o jedną moc większą w stosunku do wartości podanej w karcie doboru pompy i zanurzony na głębokość nie mniejszą niż 100 m. Silnik zabezpiecza się przed zwarciami, przeciążeniami, zanikiem fazy, asymetrią zasilania, obniżeniem napięcia czy nadmierną ilością załączeń.

Warto również wspomnieć że spełniają wszystkie normy i posiadają znak zgodności CE. Ich sprawność powinna przekraczać 70%. W kontekście właściwości użytkowych bardzo ważna jest moc znamionowa silnika głębinowego oraz prędkość obrotowa. Silniki głębinowe nie powinny być eksploatowane na częstotliwościach przekraczających ich wartości znamionowe, czyli zazwyczaj 50 i 60 Hz.

Silniki głębinowe zasilane są na 230V lub 400V mogą być jednofazowe lub trójfazowe zapewniając zmienny moment obrotowy. Obecnym standardem w produkcji silników głębinowych jest budowa pomp cztero calowch które produkowane są zgodnie ze standardem ISO 9001. Na rynku dostępne są również silniki 6”, 8”, 10” lub 12” o mocach od 0,25kW do 400kW.

Silniki głębinowe pracują bezobsługowo i wyposażone są w samoregenerującą się żywicę stojana, która chroni silnik przed uszkodzeniem. Urządzenia współpracujące z silnikami głębinowymi służą nie tylko do dostarczania wody pitnej i użytkowej w gospodarstwach domowych, zakładach wodociągowych i w rolnictwie, ale również do odwadniania czy podnoszenia ciśnienia.

Źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE