Dach dwuspadowy - kształt pełen zalet

Dachy dwuspadowe cieszą się zasłużonym powodzeniem od wieków. Taki kształt ma bowiem wiele zalet. Dlaczego warto wybrać projekt domu z dwuspadowym dachem? Jakie pokrycie dachowe sprawdzi się na dachu dwuspadowym?

Dach dwuspadowy - kształt pełen zalet

Wybierając projekt domu z dachem spadzistym, powinniśmy mieć świadomość, że jego skośne połacie mają duży wpływ na urodę budynku. Jednak jego kształt może być nie tylko wyrazem naszych upodobań estetycznych.

Wynikiem decyzji o kształcie dachu są także koszty materiałów na więźbę, izolacje oraz pokrycie. Ma on również duży wpływ na wydatki, jakie poniesiemy na energię grzewczą podczas eksploatacji budynku.

Coraz częściej decydujemy się także na wybór projektu domu z poddaszem użytkowym, w takim przypadku kształt dachu oddziałuje również na wielkość przestrzeni użytkowej na poddaszu. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, do najbardziej optymalnych rozwiązań można zaliczyć dach dwuspadowy.

Dach dwuspadowy, czyli uniwersalny estetycznie

Dach dwuspadowy to kształt najbardziej uniwersalny dla polskiego krajobrazu architektonicznego –  jest on bowiem obecny w naszej tradycji budowlanej w zasadzie od zawsze.

Dachy dwuspadowe wieńczyły nie tylko chłopskie chaty, ale też szlacheckie dwory i magnackie pałace. Z czasem zyskał on wiele wariantów – do najbardziej popularnych należą naczółkowy, łamany czy charakterystyczny dla Podhala polski-półszczytowy znany także jako podhalański.

Dziś dach dwuspadowy – zwłaszcza w swojej czystej postaci ceni coraz więcej architektów i świadomych inwestorów. Jest on utożsamiany z nowoczesną bryłą budynków pasywnych i energooszczędnych.

Doceniają oni ponadczasową formę złożoną z dwóch połaci, która dzięki zwartej formie zapewnia optymalny stosunek przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej, co minimalizuje straty ciepła.

Dachami dwuspadowymi przekrywa się chętnie nowoczesne domy z poddaszem użytkowym lub piętrowe budowane na planie wydłużonego prostokąta. W takich projektach kąt nachylenia połaci jest mniejszy niż to miało miejsce w przeszłości – takie decyzje projektowe ułatwiają między innymi nowoczesne materiały pokryciowe. 

Kształt dachu oddziałuje na wielkość przestrzeni użytkowej na poddaszu.

Charakterystyczne detale dachu dwuspadowego

Ważnym elementem dachu dwupołaciowego jest okap. Do budowania efektów estetycznych służy manewrowanie jego wymiarami. Tradycyjnie w wiejskich domach był on bardzo szeroki, także współcześni projektanci chętnie wykorzystują to rozwiązanie.

Szeroki jest przydatny, jeśli chcemy poprawić proporcje budynku i uniknąć np. efektu wieży. Znacznie wysunięty poza obrys ścian domu okap sprawia bowiem, że optycznie budynek będzie sprawiał wrażenie niższego.

Natomiast jeśli chcemy nadać budynkowi przekrytemu dachem dwupołaciowym jak najbardziej nowoczesną kubiczną formę, można w ogóle zrezygnować z okapu. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki nowoczesnym systemom rynnowym i pokryciowym. Wówczas dach nie konkuruje ze ścianami elewacyjnymi i pozwala na ich zróżnicowane wykończenie.

Dach dwuspadowy jest również idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy wzbogacić poddasze i wygląd budynku lukarnami – te w kształcie wolich oczek nadadzą domowi na przykład styl dworkowy, zaś te o bardzo prostej formie wzmocnią nowoczesną w wyrazie elewację.

Domy przekryte dachem dwuspadowym można również rozbudować o usytuowany centralnie na elewacji ryzalit lub wykusz, które nie tylko urozmaicają bryłę budynku, ale też dzięki większej liczbie okien otwierają dom na otoczenie.

Dwuspadowy, czyli funkcjonalny

Atutem dachu dwupołaciowego jest również łatwość wykonania, problemów wykonawczych nie sprawia zarówno więźba, jak i ułożenie pokrycia. Dach dwupołaciowy doskonale spełnia również stawiane dachom funkcje ochronne – zwłaszcza jeśli jest pozbawiony lukarn czy facjat.

Im bardziej stromy dach, tym łatwiej woda deszczowa i śnieg spływają z niego bez przeszkód, jakimi mogą być kosze czy załamania połaci typowe dla innych rodzajów dachów stromych. Do zalet funkcjonalnych należy także zaliczyć możliwość wykonania wysuniętych poza obrys połaci dachu okapów.

Utworzoną pod nimi przestrzeń warto zaprojektować jako strefę wypoczynkową. Wówczas okap pełni w sposób naturalny zadaszenie tarasu doceniane zarówno podczas upału, jak i w deszczowe letnie dni.

Pod wysuniętym okapem sytuuje się także strefę wejściową, tworzącą barierę dla chłodu, wiatru i opadów o każdej porze roku. Funkcjonalność dachu dwuspadowego docenimy także w domach z poddaszem użytkowym.

Przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż ścian skośnych, natomiast ściany szczytowe zapewniają więcej pełnowartościowej przestrzeni niż to jest w przypadku dachów czterospadowych czy wielopołaciowych.

Decydując się na dach dwuspadowy, pamiętajmy, że im wyższa ścianka kolankowa i kąt nachylenia połaci dachu, tym więcej miejsca na poddaszu. Obecność ścian szczytowych umożliwia także doświetlenie poddasza oknami elewacyjnymi, które są łatwiejsze w montażu i tańsze od okien dachowych, mniejszy jest również ich koszt niż w przypadku budowy lukarny.

Dachami dwuspadowymi przekrywa się chętnie nowoczesne domy z poddaszem użytkowym.

Stalowe dachy modułowe - idealne na dwie połacie

Dach dwuspadowy tworzą dwie prostokątne połacie, dlatego też łatwo dopasować do niego odpowiednie pokrycie, również jego ułożenie nie jest kłopotliwe. Duże i regularne płaszczyzny dachu minimalizują także straty materiałowe.

Na tego typu kształcie dachu doskonale sprawdzają się wszystkie pokrycia z blachy: blachodachówka modułowa, panele dachowe na rąbek stojący czy też blachy trapezowe. Z łatwością dobierzemy pokrycie odpowiednie do stylu domu i naszych wymagań estetycznych.

Wizerunek nowoczesnej prostej bryły domu pozbawionej okapów lub przeciwnie z wysuniętymi znacznie przed lico ścian z pewnością wzmocnią panele dachowe na rąbek stojący. Wielu autorów takich projektów sięga jednak po bardziej odważne materiały i wykorzystuje na przykład kojarzoną z budownictwem przemysłowym blachę trapezową, łącząc ją ze ścianami wykończonymi na przykład drewnianą oblicówką.

Dobrym wyborem będą blachy trapezowe firmy Budmat dostępne w różnych profilach. Mogą być wykonywane z blach powlekanych grubości od 0,5 mm do 1,5 mm z powłokami poliestrowymi oraz z blach alucynkowych i ocynkowanych.

W zależności od profili blachy są wykończone powłokami takimi jak: X-MATT, poliester połysk, poliester mat, GreenCoat NOVA połysk, GreenCoat NOVA MATT, GRANITE® HDX, alucynk, ocynk.

Duże połacie dachu dwuspadowego doskonale eksponują również urodę blachodachówki. Warto użyć nowoczesnych, lekkich i niewielkich modeli modułowych takich jak zawsze piękne Venecja i Ferrara oraz nadających domowi nowoczesny wizerunek Murano, Rialto lub Bella Sara.

Na dużych połaciach sprawdzą się także blachodachówki pod wymiar: uniwersalna Sara, którą można zamówić w każdym kolorze, elegancka Aria, czy Zefir zaliczany dzięki wydłużonej linii modułu do najbardziej ekonomicznych pokryć.

Gdy bryła domu jest bardziej bliska klasycznym rozwiązaniom, sięgnijmy po ceglastą lub wiśniową, także grafitowa lub antracytowa będzie doskonałym rozwiązaniem. Do bardziej nowoczesnych projektów wybierzmy te w odcieniach szarości.


źródło i zdjęcia: Budmat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT