Schody do ogrodu - jakie wybrać?

Schody ogrodowe na ogół prowadzą bezpośrednio do domu lub na ganek czy taras. Projektuje się je także w ogrodach o zróżnicowanym poziomie terenu, szczególnie tam, gdzie są strome skarpy. Jakie schody wybrać?

Schody do ogrodu - jakie wybrać?

Konstruowanie tradycyjnych schodów na zewnątrz domu zaczyna się od przygotowania betonowej podstawy. Następnie pokrywa się ją materiałami wykończeniowymi - kostką brukową, płytkami ceramicznymi jak terakota, gres czy klinkier, stopniami okładzinowymi lub kamieniem naturalnym, najczęściej granitem i twardym piaskowcem. Wykończenie schodów musi mieć właściwości antypoślizgowe oraz być bardzo odporne na ścieranie. Najlepiej,gdy powierzchnia jest ryflowana lub ma chropowatą strukturę.

Wymiary wygodnych schodów

Wygodne stopnie powinny mieć około 15 cm wysokości i minimum 30-35 cm głębokości. Aby schody były wystarczająco przestronne, nie powinny być węższe niż 70 centymetrów. Ważna jest takżeliczba stopni. Najlepiej dostosować ją do naturalnego rytmu chodu człowieka, czyli powinna być nieparzysta. Dlatego projektuje się schody o minimum trzech stopniach. Jeśli jednak potrzebne sąwyższe schody, to dobrze jeżeli co kilka stopni będzie płaska powierzchnia, tzw. spocznik.

Wygodne stopnie

Beton w kolorze

Jednym z najlepszych materiałów na schody jest beton – odporny na zmienne warunki pogodowe, na wilgoć czy mróz. Dostępne na rynku betonowe schody są nie tylko jednolicie szare jak przed laty. Mogą mieć wiele odcieni i barw. Ciepłe beże i brązy, szarości jasne i ciemne aż do grafitu, odcienie bieli i kremów… Betonowe schody z serii Bruk-Bet Belka ogrodowa mogą także imitować drewno zarówno w jego naturalnych kolorach, jak i w wersji szarej i białej. Schody powinny być dopasowane do elewacji domu lub przynajmniej podmurówki. W otoczeniu klasycznych dużych domów dobrze sprawdzają się schody blokowe.

Schody gotowe w jeden dzień, czyli schody blokowe

Osobom, które szukają schodów trwałych i odpornych, a przy tym szybkich do zamontowania, poleca się tak zwane stopnie blokowe. W porównaniu z innymi systemami schodowymi są proste do wykonania. Nie trzeba wylewać betonowej podstawy, układać izolacji wodochronnej ani czymkolwiek wykańczać. To bardzo skraca czas prac i schody z gotowych elementów mogą zostać ułożone w jeden dzień. Ponieważ stopnie blokowe są bardzo ciężkie, mogą być konstrukcjami samonośnymi. Jedynie w miejscach intensywnie uczęszczanych jak wejście do domu, powinny mieć lekką stabilizującą podbudowę.

Stopnie blokowe

To dobre rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy chcemy zbudować schody szybko, ale i oczekujemy produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb - wszystkie elementy systemu schodów blokowych mogą być dowolnie docinane na wymagany wymiar.

Schody okładzinowe

Taki rodzaj schodów można zastosować i wtedy, gdy budujemy nowe stopnie, jak i w sytuacji, kiedy chcemy odświeżyć istniejące już stare schody.Konstrukcja schodów okładzinowychtoosobne elementy płyty stopnicowej i podstopnicowej. Dzięki temu łatwo można obłożyć nimi stare schody i dopasować do istniejącego biegu.

Schody okładzinowe

Schody z dodatkami

Na zamówienie schody blokowe mogą mieć dodatkowe udogodnienia. Na przykład śrutowany pasek antypoślizgowy poprawi bezpieczeństwo korzystanie ze schodów. Ułatwieniem jest też tak zwana bieżnia wjazdowa dla wózków dziecięcych czy inwalidzkich.  Dobrym rozwiązaniem są też schody oświetlone listwą LED, mocowaną wzdłuż krawędzi stopni, co ułatwia poruszanie się po zmroku.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet
film: Demo-Projekt

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT