Dobudowę tarasu rozpoczyna się od zaznaczenia zarysu przyszłej nawierzchni i usunięcia w jej obrębie gruntu na głębokość 20-30 cm. Dno wykopu powinno być możliwie równe, ewentualne przekopy wypełnia się piaskiem (nie gruntem rodzimym). Na wyrównanym podłożu układa się geowłókninę, która zapobiega mieszaniu się ziemi z podbudową.
Następnie wokół nawierzchni należy wykonać obramowanie, zabezpieczające przed jej rozjeżdżaniem. Zależnie od wysokości wyniesienia i rodzaju wykończenia tarasu, oporowanie może mieć postać betonowego muru (w połączeniu ze skarpą), schodków albo palowania z ozdobnych tralek.
Warstwę nośną podbudowy najlepiej ułożyć z kruszywa drogowego o uziarnieniu 0-31,5 mm, które zagęszcza się za pomocą wibratora powierzchniowego (zagęszczarki). Należy ją tak ukształtować, by powstał 2-3% spadek w stronę ogrodu.
Bezpośrednie podłoże pod kostkę lub płyty stanowi wyrównana i zagęszczona, 5-6 cm warstwa gruboziarnistego piasku, zmieszanego z niewielką ilością cementu. Elementy wykończeniowe układa się z zachowaniem ok. 5 mm szczelin (korygując ustawienie za pomocą gumowego młotka), które na koniec wypełnia się drobnym piaskiem.
Płyty betonowe można układać bez wypełniania spoin, pod warunkiem zastosowania zaprawy drenażowej zamiast podsypki piaskowej. Płyty takie warto zaimpregnować - będą się mniej brudzić i zyskają żywszą barwę.
Jeśli planowane jest zadaszenie tarasu, w gruncie trzeba osadzić betonowe bloczki, na których spoczną podpory zadaszenia.
Redakcja BudownicwaB2B
Komentarze