Brak dylatacji
Konstrukcja tarasowa podlega naprężeniom i jest obciążona w inny sposób, niż dom. Dlatego taras należy oddzielić od ścian budynku szczeliną o szerokości ok. 2 cm i wypełnić ją elastycznym materiałem. Poza tym dylatację o szerokości około 1 cm trzeba wykonać w warstwie płytek tarasowych i w betonowym podłożu. W przeciwnym razie płytki będą pękać.
Brak spadku
Taras musi mieć ok. 2% spadek na zewnątrz, aby umożliwić odpływ wodzie opadowej. Brak spadku skutkuje tworzeniem się zastoisk wody, z których wnika ona pod płytki i zamarzając, powoduje ich odspajanie. Spadek niezbędny jest też na tarasie wykończonym kostką brukową, ponieważ - wbrew obiegowej opinii - woda wsiąka w taką powierzchnię bardzo wolno. Bardzo dużym błędem jest utworzenie spadku w odwrotnym kierunku - w stronę budynku. Wówczas narażona na wilgoć będzie ściana domu.
Źle dobrane płytki
Następstwem użycia płytek nieodpornych na mróz będzie ich kruszenie i odrywanie się od podłoża. Z kolei wybór modnych ostatnio płytek wielkoformatowych może powodować ich pękanie - naprężenia, jakim podlega konstrukcja tarasu, lepiej znoszą płytki o niezbyt dużych rozmiarach (o boku 20-30 cm).
Błędy wykonawcze
Najczęściej dotyczą wznoszenia tarasów pokrytych płytkami ceramicznymi. Niedokładne wypełnienie klejem przestrzeni pod płytkami bądź użycie niewłaściwego kleju prowadzą do odspajania się płytek.
Wadliwa warstwa izolacji przeciwwodnej
Nieszczelność warstw chroniących przed wnikaniem wody i wilgoci lub brak izolacji przeciwwilgociowej powodują wnikanie wody w warstwy tarasu i ich erozję.
Beton złej jakości
Beton narażony na działanie mrozu musi być odporny na wnikanie wody. Dlatego ważne jest dobranie odpowiednich proporcji kruszywa, użycie minimalnej koniecznej ilości wody w mieszance, a następnie prawidłowa pielęgnacja betonu. Poprawie jego szczelności służy też zastosowanie dodatków uszczelniających.
Słabe zagęszczenie podbudowy pod kostkę brukową
Jakość podbudowy ma największy wpływ na trwałość tarasu wykonanego z kostki brukowej. Poszczególne warstwy należy dobrze zagęścić, a do ich wykonania wybrać materiały dobrej jakości.
Niewygodne schody i brak podjazdu dla wózka
Schody łączące taras na gruncie z ogrodem nie mogą być zbyt strome. Poza tym, jeśli korzystamy z wózka dziecięcego lub inwalidzkiego, warto wykonać dla niego podjazd na jednym z boków tarasu.
Brak mocowań pod słupki balustrady
Jeżeli na tarasie pokrytym płytkami zaplanowano balustradę, na etapie wznoszenia konstrukcyjnej wylewki betonowej trzeba pamiętać o wykonaniu mocowań pod słupki. W przypadku ich braku, montaż balustrady na wykończonej płycie tarasowej może prowadzić do powstania nieszczelności. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż słupków do krawędzi czołowej tarasu.
Brak okapnika
Brzegi tarasu powinny być zakończone okapnikiem z blachy, wysuniętym 3-5 cm poza jego krawędź. Elementy te mocuje się bezpośrednio w warstwie kleju do płytek. Rolą okapnika jest zapobieganie wpływania wody pod płytki i zabezpieczanie przed powstawaniem zacieków na ścianie elewacji.
Norbert Skupiński
Komentarze