Remont schodów betonowych

Po latach użytkowania schodów betonowych z pokrywającą je okładziną, która uległa znacznemu zużyciu lub nie pasują modernizowanego wnętrza, trzeba niekiedy wymienić. Warunkiem niezbędnym przy remoncie i wymianie wykończenia stopni będzie zachowanie takiej samej grubości warstwy wykończeniowej, gdyż ich zmiana spowoduje obniżenie lub podwyższenie pierwszego bądź ostatniego stopni, a to stwarza zagrożenie potknięciem się lub nawet upadkiem.

Remont schodów betonowych

Problemy z podziałką stopni

W praktyce akceptowalne przez użytkowników jako nie utrudniające chodzenia są różnice w wysokości stopni nie większe niż 5-10 mm - zależnie od wieku i sprawności fizycznej mieszkańców.

Oczywiście łatwo przywrócimy poprzednią podziałkę schodów, jeśli podczas remontu usuniemy grube pokrycie stopni zastępując je cieńszym np. zmieniając zniszczone stopnice drewniane na np. płytki ceramiczne.

Wystarczy wtedy równomiernie podwyższyć poziom wszystkich stopni warstwą wyrównującą o odpowiedniej grubości. Nie możemy jednak planować ułożenia okładzin znacznie grubszych-szczególnie nieprzyjemne będzie pokonanie ostatniego niższego stopnia, gdyż zostaje zakłócony ustalony rytm wejścia po schodach.

Problem zmiany wysokości biegu schodów pojawia się również, gdy zmieniamy pokrycie podłogowe na wyższej kondygnacji podnosząc poziom podłogi o więcej niż 1- 2 cm. Połączenie korekty podziałki schodów z ich remontem, pozwoli na zniwelowanie nawet znacznej różnicy w wysokości ostatniego stopnia.

Przykładowo, gdy poziom podłogi na piętrze podniósł się o 5 cm, a schody mają 16 stopni, to modułowa grubość warstwy korygującej wyniesie ok. 3 mm (50 mm dzielone przez 16). Podwyższamy wtedy kolejno stopnie zaczynając od dołu-pierwszy o 3mm, drugi o 6 mm, trzeci o 9 mm i tak dalej, aż do wyrównania wysokości ostatniego stopnia.

Demontaż starego pokrycia stopni

Ułożenie nowego pokrycia na stopniach wiąże się najczęściej z koniecznością usunięcia starej okładziny. Drewniane stopnice łatwiej zdjąć w całości odrywając najpierw pionowe podstopnice, niezależnie od tego czy zostały one mocowany na klej czy kołki.

W szczelinę na styku drewno-beton wbijamy szerokie dłuto w kilku miejscach, a następnie podważamy stopień łapką ciesielska. Okładziny z płytek ceramicznych usuniemy metodą skuwania młotkiem i przecinakiem lub przy użyciu młotowiertarki mającej funkcję kucia.

Zerwanie wykładziny dywanowej ze schodów może okazać się dość trudne, gdy klej mocno trzyma materiał na podłożu, a użycie większej siły powoduje rozrywanie wykładziny. Bardzo przydatna przy takiej pracy będzie elektryczna szpachelka wibracyjna, która „podcina” warstwę kleju. Pozostałości kleju czy fragmentów wykładziny musimy zeskrobać dłutem lub nożem.

Naprawa betonowego podłoża stopni schodowych

Podczas użytkowania lub usuwania zniszczonego pokrycia schodów może dojść do uszkodzenia betonowego podłoża. Do wypełnienia drobnych ubytków na powierzchni surowych stopni możemy użyć cementowej zaprawy klejowej np. do mocowania płytek ceramicznych, nałożonej szpachelką i wyrównanej gładką pacą. Większe wykruszenia na krawędziach czy głębokie pęknięcia wymagają naprawy przy użyciu specjalnych cementów lub zapraw o dużej wytrzymałości.

Najlepiej do tego celu użyć cementu montażowego, który pozwala na reprofilowanie odłamanego naroża czy wzmocnienie pęknięć. Powierzchnie przed nałożeniem zaprawy trzeba oczyścić z luźno związanych cząstek, pęknięcia poszerzyć na głębokość ok. 2-3 cm, a następnie nawilżyć.

Cement montażowy wiąże w ciągu ok. 5 min. więc zarabiamy go z wodą małymi porcjami i nakładamy mocno dociskając do podłoża. Po kilku godzinach naprawiane miejsce można oszlifować i nakładać nawierzchniowe warstwy wyrównujące.

W przypadku przeprowadzania korekty wysokości stopni do ich podwyższenia nie możemy używać zwykłych zapraw cementowych, gdyż przy niewielkiej grubości nie zapewnią one dostatecznej przyczepności do starego podłoża. Zależnie od wymaganej grubości warstwy nakładanej na stopień możemy użyć:

  • do 1-1,5 cm grubowarstwowych zapraw klejowych do płytek
  • od 0,5 cm do 3 cm samorozlewnych wylewek posadzkowych
  • od 2 cm do 8 cm szybkotwardniejących jastrychów

Przy nakładaniu grubszych warstw brzeg stopni trzeba zaszalować, co zapewni uzyskanie równej krawędzi schodka.

Czym na nowo pokryć schody?

Przy doborze materiału wykończeniowego na schody - oprócz wyglądu - bierzmy również pod uwagę ich własności użytkowe takie jak łatwość utrzymania w czystości, wymagane zabiegi konserwacyjne, możliwości renowacji i naprawy.

Wykładzina dywanowa

Tanim, choć niezbyt trwałym sposobem na pokrycie remontowanych schodów będzie położenie wykładziny dywanowej. Wymaga ona częstego odkurzania, a okresowo warto ją uprać przy pomocy agregatu piorącego do dywanów Można ją dość łatwo wymienić gdy znudzi się nam lub ulegnie zniszczeniu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązanie jest możliwość ułożenia na praktycznie każdym sztywnym podłożu bez konieczności usuwania starego pokrycia.

Układanie wykładziny dywanowej na schodach. fot. ungvar / stock.adobe.com
Układanie wykładziny dywanowej na schodach. fot. ungvar / stock.adobe.com

Nie musimy więc skuwać zniszczonych płytek ceramicznych czy drewnianej okładziny i doskonale przykryje ona np. schody z lastrika. Wykładzina dywanowa na schody powinna cechować się duża odpornością na wycieranie, niezbyt długim runem i elastycznym podkładem ułatwiającym zawijanie na krawędziach schodów. Różnorodność kolorystyki i wzornictwa pozwala na dobranie pokrycia schodów pasującego do aranżacji naszego wnętrza.

Wykładzinę mocujemy na klej nałożony na równa, gładką i zagruntowaną powierzchnię betonową. Można też kleić na podłożu z płytek ceramicznych po uprzednim wyrównaniu fug i uszkodzeń powierzchniowych. Drewniane stopnie trzeba przeszlifować i wypełnić masą szpachlową większe wgłębienia.

Jeśli stopnie są niezbyt pewnie zamocowane trzeba je dodatkowo przykręcić do podłoża kołkami rozporowymi. Ze względu na wygodę mocowania, wykładzinę przycinamy na długość pozwalająca na pokrycie 2-3 stopni, a miejsce połączenia powinno wypadać na dolnym styku stopnia i podstopnicy.

Bieg schodów wykończony wykładzina dywanową. Jason / stock.adobe.com
Bieg schodów wykończony wykładzina dywanową. Jason / stock.adobe.com

Po nałożeniu kleju wykładzinę równomiernie rozwijamy dociskając ja równocześnie do podłoża. Warto do czasu stwardnienia kleju zapewnić obciążenie w postaci np. worków z piaskiem zwłaszcza wtedy gdy mamy profilowaną krawędź stopnia (tzw. nosek). Boczne widoczne brzegi schodów wykańczamy listwami maskującymi bądź deską policzkową.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramicznie są jedną z najczęściej używanych okładzin na schody betonowe dzięki atrakcyjnemu wyglądowi, łatwości utrzymania w czystości i trwałości. Ułożenie płytek ceramicznych przeznaczonych na okładziny schodów nie będzie tanie, bo profilowane płytki z tzw. kapinosem są znacznie droższe niż zwykłe, podłogowe. Kompletowane są one z podstopnicą i cokołami lewym i prawym o takim samym wzornictwie.

Stopnie schodów zabiegowych obłożone gresem. Lilianna Jampolska dla portalu budujemydom.pl
Stopnie schodów zabiegowych obłożone gresem. Lilianna Jampolska dla portalu budujemydom.pl

Oszczędnościowym rozwiązaniem będzie ułożenie zwykłych płytek i wykończenie krawędzi aluminiową listwą brzegową. Płytki schodowe mocowane są do podłoża na zaprawie klejowej , którą należy nakładać dwuwarstwowo (na stopień i płytkę) pacą zębatą aby zapewnić podparcie płytki na całej powierzchni bez pozostawienia pustych przestrzenie, co mogłoby powodować pękanie pod obciążeniem.

Stopnie drewniane

Drewniane pokrycie stopni dobrze komponuje się z parkietem czy panelami podłogowymi i chętnie je układamy na schodach wychodzących z salonu, pokoju. Pokrycie takie nie sprawia kłopotu w utrzymaniu w czystości, a w razie uszkodzeń powierzchni łatwo to naprawić. Zniszczoną warstwę można zeszlifować, wypełnić szpachlówką wgniecenia i ponownie pokryć lakierem.

Lite drewno na stopniach betonowych schodów. fot. Lilianna Jampolska dla portalu budujemydom.pl
Lite drewno na stopniach betonowych schodów. fot. Lilianna Jampolska dla portalu budujemydom.pl

Proste okładziny można łatwo dopasować do wymiarów stopni, ale przy schodach zabiegowych materiał na pokrycie drewniane trzeba zamówić w specjalistycznej stolarni. Stopnice mocuje się na schodach metoda klejenia przy użyciu pianki niskoprężnej bądź przy pomocy specjalnych kotew osadzonych w betonowym podłożu.

Stopnie można też pokryć panelami podłogowymi przyklejonymi do betonu. Estetyczne wykończenie krawędzi umożliwia metalowy profil mocujący czołową listwę maskująca. Ze względu na to, że krawędzie są najbardziej narażone na uszkodzenia, warto na stopniach przymocować taśmą dwustronną ochronne nakładki dywanowe, łatwe do wymiany w razie zniszczenia.

Płyty kamienne

Okładziny kamienne schodów uważane są przejaw luksusu, choć nie zawsze koszty ich ułożenia znacząco przewyższają inne materiały. Pod względem użytkowym są podobne do okładzin ceramicznych, a jednolita powierzchnia bez łączeń nadaje szczególnie elegancki wygląd.

Stopnie marmurowe, podstopnice granitowe na schodach zabiegowych. fot. Marmur DULEMBA dla portalu budujemydom.pl
Stopnie marmurowe, podstopnice granitowe na schodach zabiegowych. fot. Marmur DULEMBA dla portalu budujemydom.pl

Kamienne okładziny na schody z reguły zamawiamy w specjalistycznej firmie, gdyż w sprzedaży jako gotowe produkty dostępne są płyty surowe, wymagające dopasowania, które trudno obrabiać na miejscu zamontowania.

Okładziny kamienne układane są na zaprawach klejowych o upłynnionej konsystencji produkowanych na bazie białego cementu co zapobiega pojawieniu się przebarwień na jasnych płytach np. marmurowych.

Powierzchnie niektórych minerałów trzeba zaimpregnować, co uszczelni mikroporowatą strukturę chroniąc ją przed zabrudzeniem.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: budujemydom.pl (www.schodyzbetonu.pl), Lilianna Jampolska dla portalu budujemydom.pl, Marmur DULEMBA dla portalu budujemydom.pl, ungvar / stock.adobe.com, Jason / stock.adobe.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT