Jaka grubość ścianki działowej z płyt g-k?

Aby poprawić funkcjonalność i komfort w domu lub mieszkaniu, często decydujemy się na postawienie dodatkowych ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych, które pozwolą wydzielić dodatkowe pomieszczenia. Jaka powinna być grubość ścianki? W jakie materiały trzeba się zaopatrzyć, aby zbudować przegrodę?

Jaka grubość ścianki działowej z płyt g-k?

Standardowa grubość płyt gipsowo-kartonowych to 12,5 mm. W przypadku większych wymagań związanych z obciążeniem płyt, lepiej sprawdzą się płyty o większej grubości, np. 15 mm. Dostępne na rynku są również cieńsze płyty o grubości 6,5 mm, które wykorzystuje głównie wtedy, kiedy tworzymy ścianę łukową.

Standardowa szerokość płyt gipsowo-kartonowych wynosi 120 cm, a wysokość płyt to 2 m, 2,6 m oraz 3 m.

Ściany z suchej zabudowy cechuje bardzo dobra izolacyjność akustyczna przy jednoczesnej małej grubości ścianki. Najcieńsza ściana na konstrukcji z profili CW 50 i obustronnym płytowaniu płytą gipsowo-kartonową o grubości 12,5 mm ma szerokość 75 mm.

W domu i mieszkaniu masz przestrzenie o różnym poziomie wilgotności, więc zwracaj uwagę na dobór odpowiednich płyt i ich parametry. W pomieszczeniach, w których dochodzi do okresowego wzrostu wilgotności takich jak kuchnie czy łazienki warto sięgnąć po płytę odporną na wilgoć.

Z kolei na drewnianym strychu sprawdzi się płyta ogniochronna, która użyta w systemie suchej zabudowy zapewni wymagana odporność ogniową przegrody.

Lekka konstrukcja ściany na profilach

Płyty g-k są wygodne w montażu - praca przebiega szybko i nie brudzi tak, jak w przypadku stawiania przegrody z cegieł czy pustaków.

Wystarczy, że na stropie górnym i dolnym przymocujesz profile obwodowe UW, a prostopadle do nich umieścisz profile słupkowe CW, które stworzą konstrukcje ściany. Między profile włóż wełnę szklaną. Następnie do profili słupkowych zamontuj jedną lub dwie płyty g-k z każdej strony. I gotowe.

Podziel pomieszczenie dzięki płytom g-k

Oprócz profili stalowych, do montażu ścian z suchej zabudowy, potrzebujesz także blachowkrętów, kątowników i kołków rozporowych. Jeżeli ściana jest wyższa niż płyta g-k, sztukowanie płyt należy wykonać naprzemiennie, u góry i dołu ściany. Te dokładane płyty nie powinny być krótsze niż 40 cm.

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych

Aby konstrukcja ściany działowej uzyskała deklarowane cechy izolacyjności akustycznej, szczelnie pomiędzy profile należy umieścić wełnę mineralną. Co więcej, wszystkie profile mocowane do podłoża ścian i stropów powinny zostać podklejone uszczelniającą taśma piankową. Wszystkie spoiny płyt należy zaszpachlować systemową masą konstrukcyjną wraz z taśmą spoinową.

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych sprawdzają się, kiedy chcesz odświeżyć wygląd mieszkania, wydzielić dodatkowe pokoje lub zaadaptować strych. Wybierz materiały - montaż płyt odbywa się błyskawicznie i postawienie ścianki, która odmieni wnętrze, to kwestia kilku dni.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT