Nowy balkon w starym budynku. Jak pozbyć się strat ciepła przy renowacji?

Przebudowa starych balkonów to jeden z najważniejszych kroków podczas ocieplania budynków. Zastosowanie odpowiednich technologii łączenia pozwala uniknąć mosktów termicznych, które prowadzą do dużych strat energii cieplnej i powstawania groźnej wilgoci wewnątrz przylegających mieszkań. 

Nowy balkon w starym budynku. Jak pozbyć się strat ciepła przy renowacji?

Stare budownictwo ma swój urok, ale wiąże się z wieloma problemami technicznymi. Jednym z największych są betonowe płyty balkonowe, które w przeszłości wylewano razem ze stropem, bez żadnej warstwy izolacyjnej.

Taka konstrukcja działa jak wielki radiator, który nieustannie wyciąga ciepło z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Zjawisko to nazywane jest mostkiem cieplnym.

Przez lata próbowano radzić sobie z tym problemem, obkładając stare balkony grubą warstwą styropianu z każdej strony. Niestety, takie rozwiązanie rzadko przynosi oczekiwane efekty.

Gruby balkon wygląda nieestetycznie, a na styku ze ścianą i tak często dochodzi do wychładzania, co sprzyja skraplaniu się wody i rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

W obliczu nowoczesnych wymagań energooszczędnych o wiele lepszym i pewniejszym rozwiązaniem staje się całkowite odcięcie starej płyty i zamontowanie nowej.

Wymaga to jednak stworzenia zupełnie nowego połączenia między zewnętrznym balkonem a pozostawionym wewnątrz budynku starym stropem. Wykonanie takiego miejsca styku musi być bezpieczne dla całej budowli, wyjątkowo trwałe i przede wszystkim całkowicie szczelne termicznie.  

Specjalistyczne łączniki do zadań renowacyjnych

W nowoczesnej praktyce budowlanej wykorzystuje się gotowe elementy, które jednocześnie potrafią utrzymać wielotonowy ciężar balkonu i skutecznie zablokować ucieczkę ciepła.

Na rynku dostępne są specjalne nośne elementy izolacji cieplnej stworzone właśnie z myślą o gruntownych remontach, takie jak system Schöck Isokorb® RT.

Działanie tego rozwiązania polega na mechanicznym zintegrowaniu nowego balkonu z dawną płytą stropową przy jednoczesnym rozdzieleniu ich warstwą grubej izolacji.

Prace montażowe na budowie zaczynają się od odpowiedniego przygotowania krawędzi starego stropu, w którym nawierca się głębokie otwory. Następnie, przy pomocy silnych mas chemicznych, wkleja się stalowe pręty łącznika prosto w istniejący beton.

Taki układ pozwala przenieść ciężar dobudowywanej konstrukcji bezpośrednio na fundamenty budynku, ucinając drogę uciekającemu ciepłu tuż przy samej elewacji.

Zadaniem systemu Schöck Isokorb® RT jest mechaniczne zintegrowanie nowego balkonu z dawną płytą stropową przy jednoczesnym rozdzieleniu ich warstwą grubej izolacji.

Budowa nowych balkonów z betonu

Zdarza się, że zachodzi potrzeba dokładnego odtworzenia pierwotnego wyglądu budynku i wylania nowych balkonów z klasycznego, ciężkiego betonu. Wymaga to zastosowania odpowiednich wariantów systemów nośnych, które poradzą sobie z ogromnymi obciążeniami.

W przypadku tradycyjnych balkonów wiszących, potocznie nazywanych wspornikowymi, płyta nie ma żadnych dodatkowych podpór.

W takich miejscach stosuje się zbrojone elementy izolacyjne oznaczane jako wariant RT K, przeznaczone do bezpiecznego łączenia wiszących balkonów z istniejącymi żelbetowymi płytami stropowymi. Są one w całości odpowiedzialne za utrzymanie przęsła w powietrzu.

Czasami jednak nowy balkon projektuje się jako konstrukcję opartą na dodatkowych słupach zewnętrznych. W takiej sytuacji rozkład ciężaru wygląda zupełnie inaczej.

Przęsło nie wyrywa się już ze ściany, ale jest na niej opierane, dlatego wykorzystuje się modele łączników o nazwie RT Q-P. Zapewniają one stabilne podparcie płyty przy elewacji, chroniąc cały układ przed uszkodzeniami i utratą energii.

Isokorb® RT K - nośny element izolacji cieplnej do balkonów wspornikowych z łączeniem z istniejącymi żelbetowymi płytami stropowymi. 

Montaż lekkich konstrukcji stalowych i drewnianych

Generalny remont elewacji to świetny moment na unowocześnienie bryły budynku. Coraz większą popularnością cieszy się rezygnacja z masywnego żelbetu na rzecz wizualnie lekkich balkonów wykonanych ze stali lub drewna.

Taka zamiana odciąża stare mury, ale miejsce styku metalu lub drewna z chłodnym, betonowym stropem wciąż wymaga solidnej ochrony przed przemarzaniem.

Aby zamontować nowe ramy bez tworzenia mostków cieplnych, stosuje się specjalne kotwy wklejane w stary żelbet.

Wystające na zewnątrz śruby pozwalają na szybkie przykręcenie nośnych profili nowego balkonu. Jeśli stalowa kratownica ma wisieć w powietrzu bez słupów, wykorzystuje się elementy nośne izolacji typu RT SK.

Z kolei dla balkonów podpartych na własnych nogach przygotowano odrębną wersję łączników o symbolu RT SQ. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować sposób montażu do śmiałych wizji architektonicznych, nie ryzykując pęknięć na elewacji.

Isokorb® RT SQ - nośny element izolacji cieplnej do podpartych konstrukcji stalowych z łączeniem z istniejącymi żelbetowymi płytami stropowymi. 

Cyfrowe narzędzia dla pewności projektowej

Każda modyfikacja starej konstrukcji balkonu musi być poparta rzetelnymi obliczeniami inżynierskimi. Zatrzymanie utraty ciepła to podstawowy cel termomodernizacji, dlatego projektanci muszą udowodnić, że wybrane materiały naprawdę zadziałają.

Sprawdzenie, czy w narożnikach pokojów nie pojawi się niebezpieczna pleśń, bywa zadaniem czasochłonnym. Z pomocą przychodzą jednak zaawansowane portale eksperckie i programy udostępniane przez producentów systemów budowlanych.

Intuicyjne narzędzia internetowe, takie jak kalkulator mostków cieplnych, pozwalają błyskawicznie określić kierunek przepływu energii oraz przewidywaną temperaturę powierzchni ściany.

Szybkie obliczenie kluczowego w branży parametru, jakim jest wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła, nie wymaga już wielogodzinnych analiz.

Zastosowanie tych sprawdzonych, darmowych rozwiązań cyfrowych gwarantuje, że odnowiony balkon będzie całkowicie bezpieczny w codziennym użytkowaniu, ciepły i zgodny z najbardziej restrykcyjnymi przepisami prawa budowlanego.   

Źródło i zdjęcia: Schöck

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
ZOBACZ WIĘCEJ W KATEGORII
WCZYTAJ WIĘCEJ (14)
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT