Płyty gipsowo-kartonowe - to musisz wiedzieć

Płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone są do budowania ścian działowych, sufitów i podłóg. Pozwalają w krótkim czasie tworzyć trwałe, lekkie konstrukcje. Specjalne domieszki sprawiają, że płyty g-k są ognioodporne, odporne na wilgoć lub bardzo wytrzymałe.

Płyty gipsowo-kartonowe - to musisz wiedzieć

Atuty połączenia gipsu i kartonu

Wszystkie płyty gipsowo-kartonowe składają się z solidnego rdzenia gipsowego i bardzo wytrzymałej powierzchni kartonowej.

To właśnie ta kompozycja sprawia, że płyty gipsowo-kartonowe są materiałem o wielu zaletach. Należą do nich:

  • nieduży ciężar: w porównaniu z tradycyjnymi materiałami, takimi jak cegła czy gazobeton, płyty gipsowo-kartonowe nie ważą prawie nic.
  • łatwość montażu: płyty gipsowo-kartonowe mocuje się za pomocą wkrętów do profili metalowych lub drewnianych albo przykleja bezpośrednio do ścian.
  • bardzo dobre pochłanianie lub odbijanie dźwięków.
  • brak procesów mokrych: montaż płyt gipsowo-kartonowych nie wymaga żadnych procesów mokrych, z wyjątkiem procesu spoinowania połączeń. Dzięki temu prace przebiegają szybciej, a do budynku nie dostaje się wilgoć.

Wszechstronne zastosowanie płyt g-k

Płyty gipsowo-kartonowe mogą być wykorzystywane do budowy różnych konstrukcji.

Ściana działowa z płyt gipsowo-kartonowych służy jako ściana nienośna do podziału przestrzeni, można obniżyć zbyt wysoki sufit i poprawić akustykę w pomieszczeniu, a ściana działowa z płyt gipsowo-kartonowych jest najczęściej budowana w celu izolacji akustycznej.

Podłogi z płyt gipsowo-kartonowych nie są wyjątkiem, gdyż ich największą zaletą jest szybki montaż i brak długich przerw technologicznych.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Specjalne dodatki i obróbki predestynują płyty gipsowo-kartonowe do zastosowania w różnych warunkach. Rodzaje płyt można łatwo rozróżnić po kolorze kartonu:

  • Biała płyta gipsowo-kartonowa – typ A: typ podstawowy, bez dodatków i specjalnych właściwości.
  • Zielona płyta gipsowo-kartonowa – typ H2: impregnowana, do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach.
  • Różowa płyta gipsowo-kartonowa – typ DF: ogniochronna, zawiera włókna szklane zwiększające odporność ogniową konstrukcji.
  • Niebieska płyta gipsowo-kartonowa – dźwiękoizolacyjna. Występuje w trzech wariantach: typ A, typ DF i typ DFH2

Oferta Rigips obejmuje również płyty Rigips PRO Duraline, konstrukcyjną płytę gipsowo-kartonową do budowy ścian nienośnych i nośnych w budynkach szkieletowych drewnianych oraz Duraline Podłoga – płyta do systemów suchego jastrychu.

Płyty gipsowo-kartonowe są dostępne w różnych rozmiarach i grubościach. Najczęściej spotykane są jednak płyty gipsowo-kartonowe o wymiarach 12,5×1200×2600 mm.

Niewielka grubość to kolejna zaleta materiału: konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych nie zajmują we wnętrzu tyle miejsca, co murowane.

Ile kosztują płyty gipsowo-kartonowe?

Cena zależy od rodzaju. Najtańszym rodzajem płyt gipsowo-kartonowych są płyty podstawowe, białe. Płyty ognioodporne i impregnowane są nieco droższe, a połączenie tych dwóch kosztuje odpowiednio więcej: ognioodporna impregnowana płyta gipsowo-kartonowa.

Przy wyborze nie należy jednak kierować się wyłącznie ceną. Decydujące znaczenie mają właściwości płyt, które powinny zawsze odpowiadać wymaganiom danej konstrukcji.

Można poprosić specjalistów technicznych firmy Rigips o bezpłatną kalkulację materiałową. Doradzą oni w zakresie składu konstrukcji, obliczą zużycie materiału i jego cenę.

Można też skorzystać z kalkulatora, który za pomocą kilku kliknięć zasugeruje i obliczy materiał dla wybranej konstrukcji.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT