Jakie płyty g-k wybrać do łazienki?
Do zabudowy w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności zaleca się płyty impregnowane lub płyty wodoodporne. Płyty impregnowane, czyli typu H2, cechują się zmniejszonym stopniem wchłaniania wody.
Obszary narażone na bezpośrednie działanie wody (tzw. strefy rozbryzgowe), wymagają zabezpieczenia folią w płynie. Są to m. in.: podłoga, pas przypodłogowy na ścianach, fartuchy wokół wanien, umywalek i bidetów, ściany przy prysznicu.
Należy pamiętać, iż w strefie rozbryzgowej okładzina z płytek nie jest wystarczającym zabezpieczeniem przed działaniem wody. Przenika ona przez nieszczelności w fugach, co może skutkować nieestetycznymi wykwitami po drugiej stronie ściany.
Pełne zabezpieczenie przed działaniem wilgoci obejmuje również dokładne wypełnienie przy użyciu silikonu sanitarnego: narożników ścian i podłóg; krawędzi wanien, brodzików oraz umywalek.
Konieczne jest szczelne wykonanie przejść instalacji przez ściany i stropy.
Płyta wodoodporna Glasroc X Ocean jest wzmocniona hydrofobową matą z włókna szklanego oraz wyróżnia się wysoką odpornością na rozwój pleśni i wnikanie wody.
Glasroc X Ocean zapewnia lepszą ochronę przed wilgocią niż impregnowana płyta g-k. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy nie planujemy wykonywać okładziny z płytek ceramicznych do pełnej wysokości ściany.
Zastosowanie płyt g-k w łazience
Płyty Rigips impregnowane oraz wodoodporne mogą posłużyć nie tylko do łatwego wykonania ścian. Bez problemu można wykonać z nich np. sufity dekoracyjne z wpuszczonym oświetleniem.
Z powodzeniem wykorzystamy je do obudowy wanny lub zabudowy blatu. Produkty stanowią najwygodniejszy sposób na zakrycie nieestetycznych instalacji.
Produkty można wykorzystać również do wykonania półek dekoracyjnych lub wnęk, które dodadzą estetyki oraz funkcjonalności naszej łazience.
Jak zrobić zabudowę w łazience z płyt g-k?
Wykonanie zabudowy z płyt Rigips należy rozpocząć od przygotowania potrzebnych narzędzi oraz materiałów. W przypadku płyt impregnowanych Rigips PRO Hydro typ H2 należy zastosować:
- profile RIGIPS CW/UW ULTRASTIL,
- masę konstrukcyjną RIGIPS: Vario lub Q1 Zaczyna,
- masę wykończeniową RIGIPS: Premium Light lub Q2-Q3 Kończy,
- wkręty RIGIPS TN 25 i TN 35,
- taśmę uszczelniającą piankową,
- taśmę spoinową,
- elementy mocujące dostosowane do podłoża (kołki, dyble),
- wełna mineralna (w przypadku ścian),
- hydroizolacja (folia w płynie np. folii w płynie weber.tec 822, taśmy uszczelniające np. UNI 120/70).
Do wykonania przegrody z płyt RIGIPS Glasroc X Ocean zaleca się użycie masy szpachlowej ProMix Hydro oraz wkrętów Aquaroc Interior.
Ściany z płyt wodoodpornych RIGIPS Glasroc X Ocean nie wymagają całopowierzchniowego stosowania hydroizolacji, co skraca czas wykonania zabudowy oraz zmniejsza jej koszty.
Należy przy tym pamiętać o zabezpieczeniu: naroży, połączeń ścian z podłogą oraz przejść instalacyjnych i wpustów.
Kolejnym krokiem w pracy nad montażem płyt gipsowo-kartonowych w łazience jest rozplanowanie i wytyczenie przebiegu zabudowy na stropach i sąsiadujących ścianach.
Przed zamontowaniem profili obwodowych należy podkleić je taśmą uszczelniającą piankową. Montaż przeprowadza się z użyciem łączników przystosowanych do podłoża.
Profile CW w ścianach ustawia się w rozstawie co 60 cm. Rozstaw profili głównych sufitowych nie powinien przekraczać 100 cm, a profili dolnych - 40 cm, poprzecznie do długości płyty.
W przypadku ścian, wewnętrzną warstwę płyt przykręca się do profili za pomocą wkrętów rozmieszczonych co maks. 75 cm, a zewnętrzną - co 25 cm.
Wkręty stosowane do sufitów w wewnętrznej warstwie opłytowania nie powinny być rozstawione rzadziej niż 40 cm, a zewnętrznej - co 15 cm.
Należy pamiętać, iż ściany działowe powinny zostać wypełnione wełną mineralną w celu uzyskania odpowiednich parametrów akustycznych.
Zabudowa z płyt g-k - jak wykończyć ścianę?
Połączenia pionowe i poziome we wszystkich warstwach poszycia powinny być wypełnione systemową masą szpachlową. Dodatkowo w zewnętrznej warstwie połączenia powinny być wzmocnione taśmą spoinową.
Ściany działowe z podwójnym opłytowaniem stanowią równe podłoże do wykonania okładziny z płytek ceramicznych.
Dopuszcza się obciążenie powierzchniowe do 17 kg/m2 dla standardowego rozstawu profili CW. W przypadku obciążeń do 25 kg/m2 wzmocnieniu podlega konstrukcja, w której należy zagęścić profile słupkowe CW maks. co 400 mm lub zastosować zdwojone profile.
Przed klejeniem płytek powierzchnię należy odpowiednio zagruntować. Nie jest to konieczne, jeśli stosuje się płyty RIGIPS Glasroc X Ocean oraz klej klasy C2.
Zalety zabudowy z płyt g-k
Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych pozwala na dużą dowolność w aranżacji przestrzeni. Wykonanie „regipsów” stanowi szybki i wygodny sposób na zbudowanie ściany, sufitów podwieszanych lub zabudowy dekoracyjnej.
Pozwala na uzyskanie równego podłoża, odpowiedniego do malowania farbami oraz klejenia płytek ceramicznych. Ściany działowe na podwójnej, rozsuniętej konstrukcji z profili CW umożliwiają łatwe poprowadzenie instalacji.
Płyty są materiałem, z którym przyjemnie się pracuje - łatwo docina się je nożykiem budowlanym, mocuje lekkie elementy i wierci otwory.
źródło i zdjęcia: Rigips
Komentarze