Gładzie i masy szpachlowe - czym są i do czego służą?

Z ubytkami, pęknięciami i nierównościami ścian z płyt gipsowo-kartonowych można sobie łatwo poradzić, stosując odpowiednie rodzaje mas oraz gładzi szpachlowych. Poznaj ich specyfikę oraz dowiedz się, jakie są między nimi podstawowe różnice.

Gładzie i masy szpachlowe - czym są i do czego służą?

Zarówno gładzie, jak i masy szpachlowe to materiały budowlane, które stosuje się praktycznie na “ostatniej prostej” remontu domu, mieszkania lub innego obiektu (niekoniecznie o charakterze mieszkalnym). Są wykorzystywane do wygładzania powierzchni różnych elementów, w tym zwłaszcza ścian oraz sufitów.

Gładź i masa szpachlowa. Czym się różnią?

Choć mogłoby się wydawać, że to nazewnictwo można stosować zamiennie - nic bardziej mylnego. Otóż gładź oraz masa to dwa zupełnie inne produkty, które również mają zgoła odmienne zastosowanie.

  • Pierwsza z nich (gładź) przyjmuje najczęściej formę specjalistycznego proszku na bazie gipsu i i innych domieszek mineralnych, który (po dodaniu wody) używa się do dekoracji oraz nadania “ostatecznego szlifu” wygładzanym w ten sposób powierzchniom. Tego rodzaju materiały występują zazwyczaj w poręcznych workach o wadze do 25 kg.
  • Masa szpachlowa to z kolei bardziej uniwersalny materiał. Może przyjmować formę gotowej do użycia masy o konsystencji pasty lub występuje w proszku rozrabianym z wodą w odpowiednich proporcjach.

W składzie mas szpachlowych dominuje maczka dolomitowa oraz specjalne spoiwa polimerowe nadające im wyjątkowe własności aplikacyjne.

Uniwersalność mas szpachlowych polega na używaniu ich zarówno do wyrównywania powierzchni, uzupełnianiu ubytków, łączenia płyt g-k jak również do finiszowego wygładzania powierzchni ścian i sufitów. W zależności od formy mogą one występować w opakowaniach od 7 do nawet 25 kg.

Jakie są rodzaje gładzi szpachlowych?

W tej materii możemy wyróżnić kilka klasyfikacji. Pierwsza z nich dotyczy sposobu obchodzenia się z tego typu materiałem (nakładanie ręczne lub automatyczne).

Kolejny aspekt jest związany z przeznaczeniem materiału i wyróżnia m.in. gładź służącą do wygładzania oraz uzupełnia ubytków, oraz gładź dedykowaną do powierzchni, które będą następnie malowane lub tapetowane.

Tego rodzaju materiały może klasyfikować również w odniesieniu do warstwy, jaka może znaleźć się na ścianie bądź suficie. W przypadku produktów Rigips z powodzeniem znajdziesz wysokiej jakości gładzie pozwalające na uzyskanie warstwy 0 – 3 oraz 3 – 6 milimetrów.

Jakie są rodzaje mas szpachlowych?

Natomiast w tym obszarze możemy mówić aż o 3 różnych typach.

  • Do pierwszej grupy zaliczają się najbardziej popularne – masy uniwersalne. Jaka sama nazwa wskazuje, to grupa tzw. dwufunkcyjnych produktów, które sprawdzają się zarówno podczas spoinowania płyt gipsowo-kartonowych, jak i ich dalszego finiszowania.
  • Druga grupa to masy szpachlowe finiszowe, czyli typowo wykończeniowe produkty, stanowiące “wisienkę na torcie” każdej pracy polegającej na wygładzaniu ścian i innych powierzchni. Co ważne - tego typu rozwiązania mogą być stosowane również jak klasyczna gładź.
  • Ostatnią grupę numer 3 tworzą z kolei masy szpachlowe konstrukcyjne, których rolą jest trwałe i solidne spoinowanie płyt g-k. To szczególnie ważny etap prac przy suchej zabudowie ponieważ użycie doskonałej jakości mas i akcesoriów jest kluczowe aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy bez obawy pojawienia się rys i spękań.

O ile masy uniwersalne można stosować do obu tych prac, o tyle konstrukcyjne oraz finiszowe - bardzo często stosuje się "jedna po drugiej” - co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych efektów.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT