Wykończenie kuchni płytami gipsowo-kartonowymi

W kuchni występuje zwiększona wilgotność powietrza, dlatego podczas wykańczania tego pomieszczenia wymagane jest stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych odpornych na utratę właściwości czy też rozwój pleśni. Zabudowa powinna być wykonana z płyt impregnowanych lub wodoodpornych.

Wykończenie kuchni płytami gipsowo-kartonowymi

Jakie płyty gipsowo-kartonowe wybrać do kuchni?

Najbardziej popularne, standardowe płyty typu A nie są odporne na działanie wilgoci. Płyty impregnowane, czyli typu H2, cechują się zmniejszonym stopniem wchłaniania wody. Nazywane potocznie „zielonymi” doskonale sprawdzają się zarówno w łazience, jak i w kuchni.

Rigips oferuje płyty gipsowo-kartonowe PRO (4PRO) Hydro typ H2 o gr. 12.5 mm. Dostępne są w długościach 200, 260 i 300 cm oraz szerokości 120 cm. Wersja 4PRO cechuje się dodatkowo czterema fabrycznie spłaszczonymi krawędziami, dzięki którym montaż sufitu z zastosowaniem tych płyt jest znacznie szybszy w porównaniu do płyt z krawędziami wymagającymi nacinania.

Wartym uwagi rozwiązaniem do zabudowy ścian w kuchni są systemy ścian z płytą Rigips HABITO®, które oferują większą nośność niż ściany z płyt standardowych lub impregnowanych. Płyta Rigips HABITO® dostępna jest również w wersji ze zwiększoną odpornością na działanie wilgoci (HABITO® HYDRO typ DFRIH1).

Jak wykończyć zabudowę g-k w kuchni?

Bez względu na rodzaj wykonywanej zabudowy w kuchni, należy wykonać spoinowanie styków płyt. Połączenia pionowe i poziome we wszystkich warstwach poszycia powinny być wypełnione systemową masą szpachlową. Dodatkowo w zewnętrznej warstwie połączenia powinny być wzmocnione taśmą spoinową.

„Regipsy” można wykończyć na wiele sposobów. Należy pamiętać o zabezpieczeniu hydroizolacją przestrzeni narażonych na bezpośrednie działanie wody. W przypadku kuchni obejmuje to wykonanie tzw. „fartucha” wokół zlewu.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych z podwójnym opłytowaniem stanowią dobre podłoże zarówno pod malowanie, jak i wykonanie okładziny z płytek ceramicznych. Dopuszcza się obciążenie powierzchniowe do 17 kg/m2 dla standardowego rozstawu profili CW.

W przypadku obciążeń do 25 kg/m2 wzmocnieniu podlega konstrukcja, w której należy zagęścić profile słupkowe CW maks. co 400 mm lub zastosować zdwojone profile. Przed klejeniem płytek powierzchnię należy odpowiednio zagruntować.

Jakie jest zastosowanie płyt g-k w kuchni?

Zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych dają wiele możliwości aranżacji pomieszczenia. Są najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni. Można wykonać z nich przegrody pionowe oraz sufity podwieszane.

Sprawdzą się zarówno w budowie przegrody ściany wydzielającej aneks kuchenny od salonu, jak i wyspy sufitowej z efektownym oświetleniem. Płyty g-k pozwolą ukryć nieestetyczne piony instalacyjne. Można zastosować je do wykonania dodatkowych elementów dekoracyjnych, jak np. zabudowy łukowe lub estetyczna obudowa barku.

Jak zrobić zabudowę w kuchni z płyt g-k?

Wykonanie zabudowy z płyt Rigips należy rozpocząć od przygotowania potrzebnych narzędzi oraz materiałów. W przypadku płyt impregnowanych Rigips PRO Hydro typ H2 należy zastosować:

  • profile Rigips CW/UW ULTRASTIL,
  • masę konstrukcyjną Rigips: Vario lub Q1 Zaczyna,
  • masę wykończeniową Rigips: Premium Light lub Q2-Q3 Kończy,
  • wkręty Rigips TN 25 i TN 35,
  • taśmę uszczelniającą piankową,
  • taśmę spoinową,
  • elementy mocujące dostosowane do podłoża (kołki, dyble),
  • wełna mineralna (w przypadku ścian),
  • hydroizolacja (folia w płynie np. folii w płynie weber.tec 822, taśmy uszczelniające np. UNI 120/70).

Do wykonania przegrody z płyt Rigips HABITO® zaleca się użycie masy szpachlowej Rigips HABITO® oraz dedykowanych wkrętów HABITO.

Kolejnym krokiem jest rozplanowanie i wytyczenie przebiegu zabudowy na stropach i sąsiadujących ścianach. Przed zamontowaniem profili obwodowych należy podkleić je taśmą uszczelniającą piankową. Montaż płyt gipsowo-kartonowych w kuchni przeprowadza się z użyciem łączników przystosowanych do podłoża.

Profile CW w ścianach ustawia się w rozstawie co 60 cm. Rozstaw profili głównych sufitowych nie powinien przekraczać 100 cm, a profili dolnych - 40 cm, poprzecznie do długości płyty.

W przypadku ścian, wewnętrzną warstwę płyt przykręca się do profili za pomocą wkrętów rozmieszczonych co maks. 75 cm, a zewnętrzną - co 25 cm.

Wkręty stosowane do sufitów w wewnętrznej warstwie opłytowania nie powinny być rozstawione rzadziej niż 40 cm, a zewnętrznej - co 15 cm. Należy pamiętać, iż ściany działowe powinny zostać wypełnione wełną mineralną w celu uzyskania odpowiednich parametrów akustycznych.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT