Jak wyłożyć ścianę płytami z karton gipsu?
Wybór metody zależy od stanu ściany. Jeśli jest ona krzywa i ma wyraźne ubytki, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie okładziny ściennej na ruszcie z profili stalowych. Podobnie jest w sytuacji, kiedy masz skosy, chcesz zmienić wygląd sufitu albo zakryć widoczne na zewnątrz rury i kable.
W przypadku wyrównanej powierzchni ścinany, płyty zamontujesz przy pomocy kleju gipsowego. Na koniec spoinujesz połączenia płyt masą szpachlową.
Renowacja ściany za pomocą płyt gipsowych na klej
Na ścianach zaznaczasz miejsca łączeń - najlepiej tak, żeby nie było jednej linii łączenia. Staraj się używać jak największych płyt - mniejsze powierzchnie to większe ryzyko wytrzymałości konstrukcji. Między sufitem a okładziną z płyt zostaw 1 cm odstępu.
Na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię ściany nałóż klej gipsowy do płyt gipsowo-kartonowych. Spoiwo trzeba wcześniej rozrobić. Placki kleju gipsowego nakładasz na tylną stronę płyty w plackach o objętości ok. 0,3 l, w czterech rzędach i rozstawach ok. 30–35 cm.
W przypadku montażu płyt g-k w wąskich pomieszczeniach można zastosować alternatywny sposób montażu w postaci nałożenia placków kleju nie na płytę, ale na ścianę. Następnie płytę dociskasz do ściany.
Placki kleju gipsowego nakładasz na tylną stronę płyty w plackach o objętości ok. 0,3 l, w czterech rzędach i rozstawach ok. 30–35 cm. W przypadku montażu płyt g-k w wąskich pomieszczeniach można zastosować alternatywny sposób montażu w postaci nałożenia placków kleju nie na płytę, ale na ścianę.
Montaż płyt gipsowych na profilach
Wybieraj materiały budowlane ze sztywnej blachy, które wytrzymają ciężar okładziny i nie dopuszczą do jej spękania czy odkształceń. Masz dwa rodzaje profili - pionowe CW i poziome UW.
Ten sposób sprawdza się w przypadku krzywych ścian, do których nie da się przykleić płyt. Ponadto dzięki odsuniętemu od ściany stelażowi, możesz ukryć instalacje - rury i kable. Do wyznaczenia miejsca dla nowej ścianki potrzebujesz poziomicy laserowej, która zapewni najlepszą precyzję.
- Wyznacz płaszczyznę zabudowy - na podłodze i suficie za pomocą sznura traserskiego lub lasera wyznacza się płaszczyznę okładziny.
- Profile należy podkleić taśmą piankową.
- Wzdłuż narysowanych linii mocuje się profile za pomocą kołków szybkiego montażu (każdorazowo dobór elementów mocujących zależny jest od rodzaju podłoża), w rozstawach maks. co 100 cm, pamiętając, aby pierwszy kołek był umieszczony nie dalej niż 40 cm od ściany.
- Na ścianie wyznacza się miejsca mocowania uchwytów, rozstawiając je maks. co 60 cm w poziomie i maks. co 125 cm w pionie.
- Profile przycina się na długość mniejszą o ok. 10 mm od wysokości pomieszczenia i wkłada się w zamocowane profile uchwyty.
- Za pomocą wkrętów typu pchełka należy przykręcić profile do uchwytów. Po każdej stronie profilu powinny być po dwa wkręty.
- Mocujemy wszystkie słupki konstrukcji do uchwytów. Po zamocowaniu wszystkich słupków konstrukcji należy sprawdzić, czy przygotowana płaszczyzna jest równa.
- W razie konieczności zwiększenia izolacyjności akustycznej pod profile wkłada się warstwę wełny mineralnej, np. wełny szklanej w płytach o grubości nie większej niż odległość czoła profilu od ściany.
- Wystające końce uchwytów należy odgiąć pod kątem 90°, tak by nie wystawały ponad lico profilu.
- Przykręcane płyt g-k do konstrukcji należy ustawić na podkładce o grubości ok. 10 mm, tak aby nie stały bezpośrednio na posadzce w trakcie ich montażu.
- Płyty przykręca się tylko do profili pionowych.
Spoinowanie i szpachlowanie płyt g-k
Szpachlowanie stanowi bardzo ważny element suchej zabudowy. Aby najlepiej spełniało swoje zadanie, musi tworzyć system uwzględniający rodzaj krawędzi płyty, właściwości masy szpachlowej i typ zastosowanej taśmy zbrojącej.
Masy konstrukcyjne mają właściwości dostosowane do specyficznych wymagań płytkiej krawędzi PRO. Wysychające masy finiszowe stanowią najlepsze uzupełnienie mas konstrukcyjnych.
Ścianka z płyt gipsowo-kartonowych jako okładzina
Montaż płyt g-k należy do najpopularniejszych sposobów odświeżania wyglądu pomieszczenia. Sucha zabudowa jest łatwiejsza i szybsza w wykonaniu niż tynkowanie na mokro. Ściany z płyt g-k możesz wykończyć w dowolny sposób - pomalować je, położyć na nich kafle lub przykleić tapetę.
źródło i zdjęcia: Rigips
Komentarze