Dom szkieletowy czy modułowy? Jakie są różnice?

Decydując się na budowę domu, trzeba podjąć wiele decyzji. Pierwszą z nich jest wybór technologii. Murowane konstrukcje cieszą się niesłabnącą popularnością, jednak czas, który jest potrzebny na ich postawienie, może niektórych zniechęcać. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę w technologii pozwalającej na szybszą realizację.

Dom szkieletowy czy modułowy? Jakie są różnice?

Możliwość szybszej realizacji daje wykonanie domu w systemie szkieletowym lub modułowym. O czym należy pamiętać, decydując się jedną z tych dwóch technologii? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje.

Dom szkieletowy

Domy szkieletowe pojawiły się w Polsce w latach 90-tych. To właśnie wtedy zaczęto wznosić tzw. kanadyjczyki – małe i lekkie domy drewniane. Ze względu na słabą jakość używanych do ich budowy materiałów wiele osób zraziło się do konstrukcji szkieletowej, a obiegowa opinia mówiła, że nie są to domy na polskie warunki klimatyczne.

Czasy się jednak zmieniły, technologia poszła do przodu, a domy szkieletowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Podstawowym elementem domu szkieletowego są drewniane słupy rozmieszczone nie rzadziej niż co 60 cm.

Powstałą między nimi przestrzeń wypełnia się wełną mineralną. Następnie należy ją zabezpieczyć od wewnątrz folią paraizolacyjną i płytami gipsowo-kartonowymi, a od zewnątrz płytami drewnopodobnymi i okładzinami elewacyjnymi. Dom można także otynkować albo pokryć płytami klinkierowymi. Sposobów wykończenia zewnętrznych ścian jest dowolny.

Dlaczego warto wybrać dom szkieletowy?

Dom szkieletowy buduje się bardzo szybko. Na doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego wystarczy od 4 do 6 tygodni. Jest to zdecydowanie krótszy czas niż przy tradycyjnej technologii murowanej.

Poza wylaniem fundamentów nie prowadzi się już prac mokrych. Dzięki temu dom można budować nawet zimą, ponieważ nie trzeba zwracać uwagi na temperaturę. Nie ma też potrzeby robienia przerw technologicznych, co wpływa na czas realizacji inwestycji.

Domy szkieletowe są lekkie, a przez to nie wymagają solidnych fundamentów. Przekłada się to więc na niższy koszt budowy. Zaletą tego typu konstrukcji jest to, że można je w łatwy sposób rozbudować oraz zmienić zaplanowaną w projekcie aranżację układu pomieszczeń.

Decydując się na budowę domu szkieletowego, trzeba mieć jednak także na uwadze wymagania, jakie przed budującym stawia ta technologia. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe ocieplenie i zapewnienie dobrej wentylacji. Nieodpowiednia izolacja termiczna w połączeniu z gromadzącą się w domu wilgocią może doprowadzić do rozwoju pleśni.

Jak skutecznie zaizolować dom szkieletowy?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów izolacyjnych. Aby zapewnić jak najlepsze parametry cieplne budynku, warto sięgnąć po produkty sprawdzonej jakości.

Mata izolacyjna z mineralnej wełny szklanej URSA FRAMEWOOL 35R idealnie nada się do zabezpieczenia ścian wewnętrznych tego rodzaju budynków, a także do izolowania dachów skośnych, poddaszy oraz stropów.

Wykonana jest z włókien o właściwościach hydrofobowych, co zabezpiecza ją przed pochłanianiem wilgoci. Jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczeń ze względu na swoją paroprzepuszczalność i pomaga zabezpieczyć dom przed rozwojem pleśni. Mata URSA FRAMEWOOL 35R została przygotowana w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić prace montażowe.

Wycinanie odpowiedniej wielkości fragmentów izolacji nieraz bywa uciążliwe. W przypadku tej maty zostały wytrasowane linie przerywane, które ułatwiają przycięcie materiału do odpowiedniego wymiaru. Dzięki dużemu skompresowaniu mata jest także łatwa w transporcie i składowaniu.

Dom modułowy

Na początkowym etapie inwestycji budowa domów modułowych i szkieletowych wygląda podobnie. Wystarczy przygotowanie fundamentów uproszczonych lub pod dom prefabrykowany.

Różnice pojawiają się dopiero przy dalszych pracach, gdy następuje składanie bryły budynku z odpowiednich modułów produkowanych w fabryce. Dom modułowy można postawić jeszcze szybciej niż dom szkieletowy.

Sam proces budowy potrafi zamknąć się w kilku dniach, w zależności od rodzaju wykończenia stosowanych modułów. Mogą one bowiem stanowić tylko konstrukcję, która wymaga ocieplenia wełną mineralną, albo być gotowymi elementami włącznie ze wstawionymi już oknami.

Jakie są zalety domów modułowych?

Podobnie jak w przypadku domów szkieletowych, podstawową zaletą tej technologii jest skrócenie czasu potrzebnego do wykonaniu budynku. Przygotowane w halach fabrycznych moduły cechują się bardzo dużą precyzją wykonania, a korzystanie z całych, gotowych elementów ogranicza ryzyko błędów i niedoróbek.

Moduły mogą być także od razu zaopatrzone we wszystkie potrzebne w domu instalacje, co również przyczynia się do skrócenia czasu budowy i wykończenia domu.

Termoizolacja domów modułowych

Wspomniana już wcześniej mata izolacyjna z mineralnej wełny szklanej URSA FRAMEWOOL 35R świetnie sprawdzi się także do ocieplania domów modułowych. Jej współczynnik przewodzenia ciepła to 0,035 W/mK, dlatego warto sięgnąć po ten materiał w czasie prac wykończeniowych, by zapewnić optymalne warunki temperaturowe w budynku.

Produkt dostępny jest w czterech różnych grubościach, co pozwoli dobrać najbardziej odpowiedni materiał do realizowanej inwestycji i miejsca zastosowania. Zarówno domy szkieletowe jak i modułowe charakteryzują się małą zdolnością do magazynowania ciepła, dlatego odpowiednio zrobiona termoizolacja ma w ich przypadku bardzo duże znaczenie.

Lekka konstrukcja wymaga dokładnego zaizolowania przegród, ze szczególnym naciskiem na połączenie belek konstrukcyjnych oraz dachu skośnego, które mogą generować największe starty ciepła.


źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT