Najczęstsze błędy podczas budowy ścian zewnętrznych

O czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas budowy ścian zewnętrznych? Jakie są najczęściej popełniane przez fachowców błędy podczas wnoszenia przegród?

Najczęstsze błędy podczas budowy ścian zewnętrznych


Zatrudnienie niefachowej ekipy wykonawczej

Sprawdzona, solidna ekipa murarzy jest często ważniejsza niż to, jaki rodzaj ściany wybraliśmy i jakie materiały kupiliśmy: zły wykonawca potrafi zrobić niewłaściwy użytek z najlepszego materiału - np. co z tego, że zaprawa będzie ciepłochronna jeśli murarz nie wypełni nią dokładnie szczelin?

Wykonawca musi przede wszystkim znać technologię,w której buduje: inaczej muruje się ściany z użyciem zaprawy klejowej (na cienkie spoiny), a inaczej - z materiałów, do których używa się zaprawy tradycyjnej.


Niedokładne wymurowanie ścian

Wskutek zatrudnienia marnych wykonawców świeżo wymurowane ściany mogą okazać się krzywe, nie trzymać pionu czy wysokości, a ich powierzchnia może się okazać bardzo nierówna. Spoiny z zaprawy klejącej mogą być za grube, co pogarsza izolacyjność ścian jednowarstwowych i zwiększa zużycie kosztownej zaprawy klejącej.

Niedokładności murowania można ukryć pod grubszą warstwą tynku, jednak możliwość zamaskowania wad nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla wykonawcy. Znaczne nierówności ścian mogą też zmusić do zastosowania grubego tynku tradycyjnego zamiast planowanego cienkowarstwowego.

Największym problemem może być niestaranne wymurowanie ścian, które miały pozostać nieotynkowane (na elewacjach domu). Nierównego murowania nie da się bowiem naprawić nawet najstaranniejszym spoinowaniem.


Niedokładne wypełnienie spoin

Nietynkowane ściany muszą mieć starannie wypełnione spoiny. Pod względem technicznym najlepsze jest wypełnienie spoin równo z licem muru (tak spoinuje się np. kominy), choć ze względów estetycznych często stosuje się spoiny lekko zagłębione.

Jeśli ściana będzie tynkowana, to pozostawienie spoin niewypełnionych na głębokości 1-1,5 cm od lica jest korzystne, bo poprawi przyczepność zaprawy tynkarskiej. Nie należy jednak w taki sposób murować ścian jednowarstwowych na zaprawie ciepłochronnej, by nie pogarszać izolacyjności spoin.


Niewłaściwa zaprawa do spoinowania warstwy elewacyjnej

Dotyczy to przede wszystkim ścian trójwarstwowych z elewacją z okładziny klinkierowej. Zaleca się używać do nich specjalnych zapraw przeznaczonych do klinkieru
i uważać na jakość wody, która nie może być np. żelazista (należy przyjąć, że do zapraw nadaje się tylko woda zdatna do picia).

Wygląd ścian mogą zepsuć resztki zaprawy, dlatego od murarzy należy wymagać, by murowali "czysto", a ewentualne zabrudzenia usuwali z muru przed związaniem i wyschnięciem zaprawy.


Zostawienie mostków termicznych

W ścianach jednowarstwowych potencjalnymi mostkami termicznymi są:

  • niedokładnie wypełnione spoiny z zaprawy ciepłochronnej albo użycie zamiast niej - zwykłej zaprawy;
  • nieocieplone lub niedostatecznie ocieplone wieńce i nadproża;
  • zbyt gruba warstwa zaprawy klejowej, której izolacyjność jest znikoma;
  • miejsca wypełnienia ubytków (ukruszonych pustaków lub bloczków) zwykłą zaprawą do murowania lub zaprawą tynkarską.

W ścianach dwu- i trójwarstwowych mostki termiczne powstają najczęściej wskutek:

  • niedokładnego ułożenia izolacji - ze szczelinami pomiędzy płytami ocieplenia; powstawaniu takich mostków najskuteczniej zapobiega zastosowanie izolacji z dwóch warstw z wzajemnym przesunięciem styków;
  • niestarannego ułożenia izolacji wokół otworów okiennych.

Ścianę jednowarstwową wymurowaną - zamiast na ciepłochronnej - na zwykłej zaprawie, można docieplić warstwą izolacji termicznej, czyli przerobić na dwuwarstwową.

Poprawianie ocieplenia w ścianie trójwarstwowej jest bardzo trudne. Jeśli np. pomiędzy płytami ocieplenia są przerwy, to by się do tych miejsc dostać trzeba rozebrać część elewacji.



Nieprawidłowe wykonanie nadproży

Nadproża powinny być osłonięte od strony zewnętrznego lica ściany tym samym materiałem co jej pozostała powierzchnia. Jeśli jest inaczej, z powierzchni nadproża może odspajać się tynk lub ta "inna" warstwa termoizolacyjna.

Producenci materiałów ściennych oferują kształtki z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego służące jako szalunek tracony przy wykonywaniu nadproży. To dobry sposób, by nadproża wykonać szybko i dobrze. Dostępne są także gotowe zbrojone belki nadprożowe, które wystarczy wmurować w ścianę.


Niedostateczne mocowanie izolacji do warstwy nośnej

Może wynikać z użycia nieodpowiedniego kleju, jego niestarannego nałożenia, lub ze zbyt słabego mocowania mechanicznego. Łączniki mechaniczne to różnego rodzaju kołki oraz kotwy. Powinny być odpowiednio zagłębione w warstwie nośnej (zwykle za minimum przyjmuje się 5 cm), a ich rozmieszczenie powinno
odpowiadać obciążeniom.

Wiele zależy tu od wybranego "systemu" określonego producenta, np. lekkie izolacje ze styropianu bardzo często mocuje się mechanicznie tylko w narożach
budynku oraz wokół otworów okiennych i drzwiowych (zwykle co 30 cm), bo są tam narażone na parcie i ssanie wiatru.


Izolacja termiczna bez osłony przed wpływami atmosferycznymi

Nieosłonięta wełna mineralna łatwo nasiąka wodą, a styropian wystawiony na działanie słońca ulega powierzchniowej degradacji. Materiały termoizolacyjne trzeba chronić przed wpływami atmosferycznymi zarówno wtedy, gdy są składowane na budowie, jak i po ich użyciu do ocieplenia ścian.

Ściany ocieplone wełną mineralną powinny być osłonięte dachem, by nie była ona zalewana przez deszcze - bo jeśli tak się stanie, będzie wysychać bardzo powoli, a zawilgocona izolacja termiczna nie jest skuteczna.

Ściany ocieplone styropianem nie powinny zaś być wystawione na silne nasłonecznienie, choć z praktyki wynika, że nawet pozostawione bez osłony przez kilka miesięcy nie ulegają wyraźnym uszkodzeniom.


Niepowiązanie ściany osłonowej z konstrukcyjną

Ściana elewacyjna nie ma dostatecznej sztywności by trzymała się "sama" dlatego powinna być połączona z warstwą nośną za pomocą kotew. Kotew powinno być co najmniej 4 na 1 m2; w narożach i wokół otworów powinno się je rozmieszczać gęściej.


Brak wentylacji ocieplenia w ścianach trójwarstwowych

W ścianach trójwarstwowych ocieplonych wełną mineralną trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy ociepleniem, a ścianą osłonową. Inaczej wełna ulegnie zawilgoceniu i pogorszą się jej właściwości termoizolacyjne.

Szczelina wentylacyjna musi mieć osłonięte kratkami przed gryzoniami wloty powietrza u dołu ścian oraz wyloty pod okapem. W ścianach ocieplonych styropianem szczelina wentylacyjna nie jest niezbędna.

opr.: Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz
zdjęcie wprowadzające: Maxit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT