Aby elewacja naszego domu służyła nam przez długie lata, ocieplenie należy wykonać z dużą starannością. Najważniejsze w tym wypadku jest to, żeby nie oszczędzać. Dotyczy to głównie użytych materiałów. Termoizolację należy wykonać kompletnym systemem ociepleniowym, pochodzącym od jednego producenta.
"Obecnie na rynku dostępne są materiały, które gwarantują już nie tylko bardzo wysokie parametry izolacyjne, ale również zwiększają odporności elewacji na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki najnowszym rozwiązaniom zastosowanym w systemach ociepleń, powierzchnia ściany jest odporna nawet na najbardziej wyszukane akty wandalizmu" - mówi Marek Zając z firmy Bolix.
Usuwanie zanieczyszczeń z elewacji
Często na elewacji osadzają się różne zanieczyszczenia, które przed jej renowacją (malowaniem lub tynkowaniem) powinny zostać usunięte. Naloty organiczne takie jak: glony, porosty, grzyby pleśniowe czy mchy najczęściej pokrywają ściany od strony północnej. Usuwamy je za pomocą preparatów chemicznych (fungicydów, herbicydów), mechanicznie za pomocą myjki wysokociśnieniowej bądź ostrej szczotki lub metodą piaskowania. Miejsca te następnie trzeba pokryć preparatem o przedłużonym działaniu, który zabezpieczy przed ponownym porastaniem elewacji.
Zabrudzenia nieorganiczne takie jak: kurz czy inne osady z reguły bez problemu można usunąć z elewacji strumieniem wody z dodatkiem detergentu.
Czyszczenie elewacji
Odświeżenie elewacji warto zaplanować przy okazji prac dociepleniowych. Aby jednak uniknąć powtórnej renowacji i kolejnych związanych z nią wydatków, lepiej wybrać rozwiązanie, które powstrzyma szybką degradację powłoki malarskiej. Wiedzieć bowiem trzeba, że bez względu na kolor czy strukturę fasada budynku traci z czasem atrakcyjny wygląd.
Sprzyjają temu wymywające farbę kwaśne opady atmosferyczne oraz promienie UV, które powodują niszczenie zawartych w niej pigmentów. Oba te czynniki, a także kurz i spaliny, znajdujące się w powietrzu i osiadające na powierzchni powłoki malarskiej doprowadzają do tego, że elewację stosunkowo często trzeba czyścić albo malować na nowo. Unikniemy tego, stosując farby z efektem perlenia, czyli zdolne do samoczyszczenia elewacji.
Bardzo ważne jest, aby prace elewacyjne wykonywać w odpowiednich porach roku oraz przy odpowiedniej pogodzie. Nie każdy rodzaj elewacji można bowiem wykonywać przez cały rok. Warto pamiętać o tym, że jeśli elewacja będzie zrobiona w złym dla niej okresie np. zimą przy minusowej temperaturze, to szybko może ona zacząć odpadać od ścian.
źródło i zdjęcie: Bolix
Komentarze