Niezabezpieczenie budynku przed remontem
Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych, wykonawca powinien zabezpieczyć przed zabrudzeniem wszystkie okna, oklejając je folią, a rusztowanie osłonić siatką, która ochroni elewację przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem. Pozwoli to również nakładanym materiałom równomiernie wysychać. Ponadto uchroni sąsiednie budynki i rośliny przed zabrudzeniem kawałkami styropianu, powstającymi podczas przycinania płyt.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Powierzchnia ocieplanych ścian musi mieć odpowiednią nośność oraz być gładka, równa i odpylona, by zapewnić dobrą przyczepność dla kleju. Dlatego przed remontem, ściany zewnętrzne trzeba umyć i odkurzyć. Nierówne tynki z ubytkami wymagają naprawy lub skucia. Niedopuszczalne jest pozostawienie na ocieplanej ścianie resztek pleśni, wykwitów. W przypadku wątpliwości co do właściwości nośnych podłoża, warto przeprowadzić próbę przyczepności, przyklejając 10 próbek płyt termoizolacyjnych (o wymiarach 10 x 10 x 10 cm) i sprawdzając ich wytrzymałość.
Zła kolejność wykonywanych prac
Najpierw nakłada się klej, a później zatapia w nim siatkę. Zdarza się, że wykonawcy robią to odwrotnie. Część z nich nakłada tynk cienkowarstwowy bezpośrednio na warstwę zbrojącą z siatki, rezygnując z gruntowania. Skutkuje to nieprawidłowym wiązaniem tynku, prześwitami szarego koloru kleju i nierówną powierzchnią elewacji, a po kilku latach pękaniem i odpadaniem tynku. Ważne jest również, by kołkowanie, szlifowanie płyt oraz przyklejanie siatki zbrojącej rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch dniach od przyklejenia styropianu.
Niewłaściwe rozmieszczenie łączników mechanicznych
Podczas montażu płyt izolacyjnych należy sprawdzić, czy zastosowane łączniki mechaniczne są zgodne z założeniami projektu w zakresie ich liczby przypadającej na 1 m² powierzchni oraz rozstawu i długości części efektywnej. Liczba łączników jest uzależniona między innymi od strefy wiatrowej, usytuowania budynku oraz od jego wysokości. Długość zakotwienia łącznika w podłożu ściennym (w warstwie nośnej) powinna być nie mniejsza niż 5-6 cm. Lekkie izolacje ze styropianu bardzo często mocuje się mechanicznie tylko w narożach budynku oraz wokół otworów okiennych i drzwiowych (zwykle co 30 cm), bo są tam narażone na parcie i ssanie wiatru.
Niewłaściwy sposób nakładania kleju i przyklejania płyt
Klej nakłada się na płyty termoizolacyjne (ze styropianu lub wełny) pacą zębatą obwodowo w odległości ok. 5 cm od krawędzi płyty i punktowo - 6 placków w równych odległościach. Zaprawa powinna pokrywać co najmniej 60% powierzchni płyty. Następnie przykleja się je do ściany, lekko dociska i wyrównuje tak, aby ściśle przylegały do sąsiadujących płyt. Przy równych podłożach, klej nakłada się pacą zębatą na całą powierzchnię płyty. W przypadku stosowania kleju poliuretanowego, nakłada się go obwodowo i zygzakowo. Ponieważ czas jego wiązania jest bardzo krótki (maks. 5 minut) i dodatkowo skraca się przy dużej wilgotności powietrza i podłoża, możliwy jest szybki postęp prac.
Nieprzestrzeganie reżimu technologicznego związanego z wykorzystaniem określonych materiałów
Nie należy stosować materiałów niesystemowych lub pochodzących od różnych producentów, może to bowiem skutkować znacznym obniżeniem trwałości ocieplenia.
Brak listwy startowej i wywinięcia siatki na styropian
Niezabezpieczony w ten sposób styropian jest narażony na działanie czynników atmosferycznych, gryzoni i ptaków. Ponadto bardzo ważne jest układnie siatki zbrojącej na odpowiedni (10 cm) zakład na całej powierzchni ocieplanej ściany z dodatkowym zbrojeniem ukośnym w narożach otworów okien i drzwi, bez którego tynk w późniejszym czasie może pękać. Brak listwy startowej natomiast może skutkować problemem z wypoziomowaniem pierwszej warstwy przyklejanych płyt oraz straceniem poziomego obrysu cokołowej krawędzi budynku.
Mocowanie płyt bez zachowania systemu mijankowego
Szczeliny powstające podczas łączenia płyt są mostkami termicznymi. Ich tworzeniu się najskuteczniej zapobiega mocowanie izolacji z dwóch warstw - z wzajemnym przesunięciem styków (system mijankowy) - albo zastosowanie płyt z frezowanymi krawędziami. Jednak w tym drugim przypadku, płyty muszą być bardzo starannie obrobione, a ściana równa.
Wypełnianie szczelin pomiędzy płytami termoizolacyjnymi zaprawą klejową
Między elementami izolacyjnymi nie powinno być pustek. Jest to poważny błąd, ponieważ w miejscach tych powstaną mostki termiczne, skutkujące przyspieszonym niszczeniem warstwy elewacyjnej. Nie wolno ich wypełniać zaprawą klejową. Szpary pomiędzy płytami termoizolacyjnymi powinny być uzupełnione klinami wykonanymi z tego samego materiału, co płyta termoizolacyjna lub niskorozprężną pianką PU. Powierzchnia płyt musi być równa, żeby grubość pozostałych warstw była wszędzie jednakowa.
Nieprawidłowe wykonanie nadproży
Nadproża mają być osłonięte od strony zewnętrznego lica ściany tym samym materiałem, co jej pozostała powierzchnia. Jeśli jest inaczej, z powierzchni nadproża może odspajać się tynk. Trzeba też pamiętać, że żelbetowe nadproże może zapewniać gorszą przyczepność dla ocieplenia, niż reszta ściany (np. ceglanej), w tych miejscach konieczna jest więc szczególna staranność.
Nieprzeszlifowanie powierzchni zamocowanej warstwy styropianu
Niewyrównanie powierzchni ocieplonej ściany może skutkować powstaniem nierówności na wykończonym tynku, szczególnie w miejscach łączenia płyt.
Brak zakładów sąsiednich pasm siatki w warstwie zbrojącej oraz niestosowanie siatki na całej głębokości ościeży okiennych i drzwiowych
Niestosowanie pasków siatki zbrojącej na przedłużeniu przekątnych otworów okiennych i drzwiowych może być przyczyną powstawania rys i pęknięć. Ponadto szczelina pomiędzy krawędzią ościeżnic okien i drzwi a systemem ocieplenia powinna być wypełniona trwale plastycznym, odpornym na działanie UV i mrozu materiałem, silikonem lub systemową listwą uszczelniającą.
Niedotrzymanie przerw technologicznych pomiędzy poszczególnymi procesami
Przerwa od przyklejenia płyt termoizolacyjnych do kołkowania powinna wynosić co najmniej 24 h. Warstwę zbrojącą można wykonywać nie wcześniej, niż po upływie trzech dni od przyklejenia płyt (oraz nie później, niż po trzech miesiącach). Wierzchnią wyprawę tynkarską można nakładać po wyschnięciu warstwy zbrojonej, ale nie wcześniej, niż po trzech dniach od jej wykonania.
Niewłaściwe mocowanie siatki zbrojącej
Siatka zbrojąca powinna być całkowicie zatopiona w kleju. Zakłady siatek mają być nie mniejsze niż 10 cm. Na krawędziach ścian siatka musi być zawinięta co najmniej na 10 cm. Zakłady kolejnych odcinków nie powinny się pokrywać ze stykami płyt termoizolacyjnych.
Niestaranne wykonanie ocieplenia przy zewnętrznych parapetach
Parapety (okapniki), szczególnie te wykonane z blachy i tworzywa sztucznego, narażone są na deformację wskutek rozszerzeń liniowych oraz odkształcenia spowodowanego obciążeniami użytkowymi (np. oparcie ręki) i dlatego powinny być wkładane w specjalne profile. W przeciwnym razie - tynk będzie narażony na zniszczenie, a spływająca woda będzie dostawać się pod ocieplenie.
Niewłaściwe ocieplenie ścian fundamentowych i cokołów
Ścianę fundamentową należy zabezpieczyć materiałem termoizolacyjnym o niskiej nasiąkliwości (np. XPS), od ławy fundamentowej do miejsca, w którym zaczyna się właściwe ocieplenie. Dlatego, jeśli podczas remontu planujemy przeprowadzenia takich prac, konieczne będzie odkopanie fundamentu i poza ociepleniem, zabezpieczenie go przed wilgocią i wodami podziemnymi.
Niestaranna obróbka płyt balkonowych
Mocowanie balkonu to miejsce, w którym trudno uniknąć mostków termicznych. W budynkach remontowanych możliwości skutecznej termoizolacji tych rejonów są ograniczone. Jedyna dobra metoda to wykonanie - z obu stron płyty balkonowej - warstwy ocieplenia o jak najniższym współczynniku przewodności cieplnej. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć balkon przed wnikaniem wody i zaizolować krawędzie przy ścianie.
Nieodpowiednie zamocowanie dodatkowych elementów na ocieplonej elewacji
Punktowe mostki termiczne często tworzą się w miejscach, w których do ocieplonej elewacji mocuje się kinkiety oświetleniowe czy syreny alarmów. Najlepiej umieszczać je więc na odpowiednich podkładkach. Jeśli nie ma takiej możliwości, można wkręcić w płytę termoizolacyjną specjalne elementy do mocowania, wykonane z tworzywa. Zabezpieczają one przed powstawaniem mostków.
Joanna Dąbrowska
Komentarze