Takie wyniki przyniosła ósma fala cyklicznego badania TNS Polska "Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce" pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, realizowanego od października 2011 r. Monitorowany w badaniu wskaźnik koniunktury to różnica pomiędzy udziałem pozytywnych i negatywnych ocen sytuacji w branży.
Zdaniem producentów systemów ETICS, równie pomyślne są krótkoterminowe i długoterminowe prognozy - dla całej branży budowlanej i dla sektora ociepleń. W perspektywie 12 oraz 24 miesięcy wskaźniki koniunktury w obu przypadkach wynoszą +75 proc. Są zatem jeszcze lepsze niż diagnoza aktualnej kondycji rynku.
Porównanie trendów z dotychczasowych ośmiu fal ankiety TNS Polska dowodzi, że w prowadzonym od 2011 r. pomiarze po raz pierwszy zarówno oceny bieżącej sytuacji, jak i prognozy, tak wyraźnie zwyżkują.
Według analityków TNS Polska, na pozytywne nastroje w branży ociepleń zapewne ma wpływ ożywienie na rynku budownictwa mieszkaniowego.
Z opublikowanych w maju danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w okresie czterech miesięcy 2015 r. wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (odpowiednio 10,5 oraz 9,8 procent więcej niż w tym samym okresie 2014 roku). W kwietniu bieżącego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,3 procent w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. Natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 8,5 procent. Ponadto na korzystne prognozy mogą mieć wpływ dobre wskaźniki makroekonomiczne, niski poziom stóp procentowych, fundusze unijne na lata 2014-2020 czy program Mieszkanie dla Młodych, podkreśla koordynująca projekt Małgorzata Otworowska-Kubiak z TNS Polska.
Ekspertka TNS Polska dodaje, że pomimo większego niż wcześniej optymizmu, producenci ETICS nadal wskazują znaczące problemy, z jakimi zmaga się branża ogólnobudowlana i ociepleń.
Do barier rozwoju polskiego budownictwa badani zaliczają głównie wprowadzenie rekomendacji S i T przez Komisję Nadzoru Finansowego i ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych. Natomiast brak jasnych programów wsparcia procesu termomodernizacji czy prostych systemów pomocy dla inwestorów indywidualnych oraz trudności w uzyskaniu kredytów na termomodernizację i nadal niezadowalający poziom świadomości wykonawców dotyczący zalet stosowania kompletnego systemu ociepleń to czynniki ograniczające dalszy wzrost branży ociepleń, wymienia Otworowska-Kubiak.
Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń, potwierdza dobre nastroje wśród producentów systemów ETICS.
Niezależnie od ograniczeń, jakie dostrzegamy, Polska, pod względem ocieplonej powierzchni, pozostaje jednym z największych w Europie rynków. Różne źródła szacują jego wielkość na 35-40 mln metrów kwadratowych rocznie. Poza tym wiele okoliczności nam sprzyja. Obecnie równolegle z ocieplaniem nowych budynków odbywa się termomodernizacja starszych obiektów, co stwarza duże możliwości zwiększenia zasięgu naszej branży. Kolejne obszary wzrostu otwierają się dla nas w związku z rosnącymi wymaganiami w zakresie izolacji termicznej ścian. Nasz segment budownictwa ma przed sobą przyszłość, zapewnia prezes Michalak.
źródło i zdjęcie: SSO
Komentarze