Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę zastosowanych materiałów proponuje autor projektu. Na rysunkach elewacji są zaznaczone poszczególne rodzaje materiałów, z podaniem ich typu i kolorystyki. Już na etapie projektowania domu powinniśmy tę kwestię przemyśleć. W praktyce jednak zdarza się tak, że podczas budowy domu koncepcja dotycząca wykończenia elewacji nieco się zmienia.
Czasem z uwagi na zbyt szybko topniejącą gotówkę rezygnujemy np. z kosztownej i wymagającej systematycznej konserwacji elewacji drewnianej na rzecz tynku. Zgodnie z przepisami, żadne zmiany nie powinny być wprowadzane, ale zwykle drobne odstępstwa od projektu są akceptowane przez inspektorów dokonujących odbioru budynku. Nie należy jednak z nimi przesadzać (najważniejsza jest bowiem zgodność z MPZP).
Zanim więc zdecydujemy o ostatecznym wyglądzie wykończenia elewacji, powinniśmy sprawę dobrze przemyśleć. Pomocny na pewno w tej kwestii będzie architekt, ale dobrze jest, jeśli sami choć mniej więcej wiemy, jaka stylistyka nam odpowiada i ile funduszy na elewacje możemy przeznaczyć. Niektóre materiały są znacznie droższe od pozostałych, czasem też wymagają specjalistycznego (droższego) wykonawstwa. Ponadto nie każdy materiał można zastosować na każdą ścianę. W zależności od technologii wznoszenia ścian mamy do wyboru różne produkty.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poszukać inspiracji, przeglądając katalogi pracowni projektowych lub zdjęcia domów i wypowiedzi uczestników forum budowlanych. Doświadczenia inwestorów - począwszy od wyboru materiału, ekipy wykonawczej, po uwagi dotyczące eksploatacji wykończonego budynku - są bezcenną skarbnicą wiedzy.
Ponadto warto skorzystać z programów graficznych, zamieszczanych na stronach internetowych producentów materiałów elewacyjnych, które umożliwiają dobranie kolorystyki np. tynku. Wystarczy zrobić zdjęcie budynku lub wgrać rysunki projektowe i poeksperymentować, zmieniając kolory tynku, dobierając barwę pasującą do dachu, okien i drzwi zewnętrznych.
Odpowiednia pora na wykończenie elewacji
Mokrych robót elewacyjnych nie można prowadzić podczas silnego nasłonecznienia - w czasie upałów, w temperaturze powyżej 25°C oraz zimą - w temperaturze poniżej 5°C. Najlepszy czas wykonywania elewacji (zarówno tynkarskich jak i z okładzin mocowanych zaprawą klejową) to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. W tych miesiącach zazwyczaj panuje umiarkowana temperatura powietrza w ciągu dnia i w nocy, zaś duża wilgotność powietrza sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw.
Rzadziej niż latem zdarzają się też ulewne deszcze, które mogą uszkodzić świeże pokrycia elewacji, a promienie słoneczne nie powodują zbyt szybkiego odparowania wody.
Warto wiedzieć, że tynkowanie można przeprowadzić minimum kilka miesięcy po wymurowaniu ścian i przykryciu dachu. Po tym czasie budynek nie powinien już
osiadać, a tynk - pękać wskutek tego. Z tynkowaniem należy też zaczekać do zakończenia wszystkich prac mokrych, prowadzonych wewnątrz domu: ściany wewnętrzne powinny być już otynkowane, a na dachu - zamontowane rynny.
Możliwości wyboru materiałów wykończenia elewacji
Od technologii budowy i ocieplenia ścian zewnętrznych zależy, jak można je wykończyć. Liczy się także dopasowanie do warunków środowiskowych i lokalizacji budynku (bierze się pod uwagę bliskość drzew, zacienienie, stopień zanieczyszczenia środowiska, uprzemysłowienie okolicy). Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe w zasadzie można wykończyć w dowolny sposób.
Najczęściej po prostu się je tynkuje: ściany jednowarstwowe - bezpośrednio elementy muru, a dwuwarstwowe - ocieplenie: wełnę mineralną lub styropian, oczywiście odpowiednio zabezpieczone siatką. Możne je także wykończyć miejscowo płytkami klinkierowymi lub kamiennymi, cegłami klinkierowymi lub oblicówką z drewna lub sidingu (mocowanie ciężkich okładzin do ścian dwuwarstwowych jest trudne).
W przypadku ścian trójwarstwowych ostatnia warstwa ściany, tzw. osłonowa, najczęściej murowana jest z cegieł klinkierowych lub silikatowych, stanowi ona jednocześnie wykończenie elewacji.
opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Euronit
Komentarze