Sposób wykończenia elewacji

Wykańczanie ścian zewnętrznych zwiastuje zbliżający się koniec budowy. Później zostaje już tylko wykończenie wnętrz. Jest to jednak bardzo ważny etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Pokrywa się je kolorowym tynkiem, okłada drewnem, klinkierem, kamieniem lub innymi materiałami dekoracyjnymi. Zanim wybierzemy dany produkt, powinniśmy wiedzieć, na jaki rodzaj ścian można go zastosować oraz jak uniknąć błędów podczas tych prac.

Sposób wykończenia elewacji

Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę zastosowanych materiałów proponuje autor projektu. Na rysunkach elewacji są zaznaczone poszczególne rodzaje materiałów, z podaniem ich typu i kolorystyki. Już na etapie projektowania domu powinniśmy tę kwestię przemyśleć. W praktyce jednak zdarza się tak, że podczas budowy domu koncepcja dotycząca wykończenia elewacji nieco się zmienia.

Czasem z uwagi na zbyt szybko topniejącą gotówkę rezygnujemy np. z kosztownej i wymagającej systematycznej konserwacji elewacji drewnianej na rzecz tynku. Zgodnie z przepisami, żadne zmiany nie powinny być wprowadzane, ale zwykle drobne odstępstwa od projektu są akceptowane przez inspektorów dokonujących odbioru budynku. Nie należy jednak z nimi przesadzać (najważniejsza jest bowiem zgodność z MPZP).

Zanim więc zdecydujemy o ostatecznym wyglądzie wykończenia elewacji, powinniśmy sprawę dobrze przemyśleć. Pomocny na pewno w tej kwestii będzie architekt, ale dobrze jest, jeśli sami choć mniej więcej wiemy, jaka stylistyka nam odpowiada i ile funduszy na elewacje możemy przeznaczyć. Niektóre materiały są znacznie droższe od pozostałych, czasem też wymagają specjalistycznego (droższego) wykonawstwa. Ponadto nie każdy materiał można zastosować na każdą ścianę. W zależności od technologii wznoszenia ścian mamy do wyboru różne produkty.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest poszukać inspiracji, przeglądając katalogi pracowni projektowych lub zdjęcia domów i wypowiedzi uczestników forum budowlanych. Doświadczenia inwestorów - począwszy od wyboru materiału, ekipy wykonawczej, po uwagi dotyczące eksploatacji wykończonego budynku - są bezcenną skarbnicą wiedzy.

Ponadto warto skorzystać z programów graficznych, zamieszczanych na stronach internetowych producentów materiałów elewacyjnych, które umożliwiają dobranie kolorystyki np. tynku. Wystarczy zrobić zdjęcie budynku lub wgrać rysunki projektowe i poeksperymentować, zmieniając kolory tynku, dobierając barwę pasującą do dachu, okien i drzwi zewnętrznych.

Odpowiednia pora na wykończenie elewacji

Mokrych robót elewacyjnych nie można prowadzić podczas silnego nasłonecznienia - w czasie upałów, w temperaturze powyżej 25°C oraz zimą - w temperaturze poniżej 5°C. Najlepszy czas wykonywania elewacji (zarówno tynkarskich jak i z okładzin mocowanych zaprawą klejową) to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. W tych miesiącach zazwyczaj panuje umiarkowana temperatura powietrza w ciągu dnia i w nocy, zaś duża wilgotność powietrza sprzyja równomiernemu twardnieniu zapraw.

Rzadziej niż latem zdarzają się też ulewne deszcze, które mogą uszkodzić świeże pokrycia elewacji, a promienie słoneczne nie powodują zbyt szybkiego odparowania wody.

Warto wiedzieć, że tynkowanie można przeprowadzić minimum kilka miesięcy po wymurowaniu ścian i przykryciu dachu. Po tym czasie budynek nie powinien już
osiadać, a tynk - pękać wskutek tego. Z tynkowaniem należy też zaczekać do zakończenia wszystkich prac mokrych, prowadzonych wewnątrz domu: ściany wewnętrzne powinny być już otynkowane, a na dachu - zamontowane rynny.

Możliwości wyboru materiałów wykończenia elewacji

Od technologii budowy i ocieplenia ścian zewnętrznych zależy, jak można je wykończyć. Liczy się także dopasowanie do warunków środowiskowych i lokalizacji budynku (bierze się pod uwagę bliskość drzew, zacienienie, stopień zanieczyszczenia środowiska, uprzemysłowienie okolicy). Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe w zasadzie można wykończyć w dowolny sposób.

Najczęściej po prostu się je tynkuje: ściany jednowarstwowe - bezpośrednio elementy muru, a dwuwarstwowe - ocieplenie: wełnę mineralną lub styropian, oczywiście odpowiednio zabezpieczone siatką. Możne je także wykończyć miejscowo płytkami klinkierowymi lub kamiennymi, cegłami klinkierowymi lub oblicówką z drewna lub sidingu (mocowanie ciężkich okładzin do ścian dwuwarstwowych jest trudne).

W przypadku ścian trójwarstwowych ostatnia warstwa ściany, tzw. osłonowa, najczęściej murowana jest z cegieł klinkierowych lub silikatowych, stanowi ona jednocześnie wykończenie elewacji.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Euronit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT