Wybieramy kolor elewacji

Malowanie zewnętrznej części domu jest sprawą pozornie prostą. Co jednak, jeśli uzyskany efekt nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Większość z nas czerpie inspirację z Internetu lub otoczenia, czyli innych budynków. Nie zawsze jednak to, co dobrze prezentuje się na innym obiekcie lub fotografii, równie dobrze wyglądać będzie na naszym domu. Zanim wybierzemy kolor dla naszej elewacji, weźmy pod uwagę kilka czynników determinujących ten zakup.

Wybieramy kolor elewacji

Dom może powiedzieć nam wiele o jego właścicielu - gustach, charakterze oraz podejściu do życia. Podobnie jak w przypadku ludzi, pierwszej oceny dokonujemy na podstawie wyglądu zewnętrznego. Elewacja, to poza dachem element budynku, na który najczęściej zwracamy uwagę. Zadbajmy więc o to, aby kolor ścian był miły dla oka, a przy tym współgrał z otoczeniem.

Pewnie zabrzmi to jak banał, ale kolor ścian powinien odzwierciedlać nasze gusta i upodobania estetyczne. Malowanie domu to inwestycja na lata, dlatego w przypadku chybionej decyzji będziemy skazani na nieciekawy kolor przez dłuższy czas. Z tego powodu nie warto sugerować się panującymi trendami w architekturze. Modny kolor będzie nas cieszył najwyżej przez jeden sezon, a przez kilka kolejnych lat może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Pamiętajmy, aby przy wyborze koloru elewacji wziąć pod uwagę kolor dachu i okien. Wszystko zależy od tego, jaki materiał zastosujemy - dachówka ceramiczna w kolorze naturalnym, czy może dachówka w kolorze ciemny grafit albo blacha tytanowo-cynkowa. Ciepłe i naturalne kolory pasują do dachówki w kolorze ceglastym. Natomiast w przypadku wyboru blachy na dach takie rozwiązanie będzie chybione.

Większość budynków jednorodzinnych skazana jest na sąsiedztwo innych obiektów, dlatego warto użyć takiego koloru elewacji, który nie tylko będzie komponował się z bryłą i innymi elementami naszego domu, ale również pozwoli na zachowanie ładu kolorystycznego w okolicy. Nie oznacza to jednak, że musimy wybierać dokładnie ten sam kolor, co nasz sąsiad.

Większość znanych marek oferuje szeroką paletę barw, która pozwoli dobrać kolor elewacji do naszych oczekiwań, a przy tym nie będzie wyraźnie odcinać się od sąsiadujących z nami obiektów. Oferowana przez nas paleta barw Colours of Nature składa się z czterech głównych barw, odpowiadających czterem czytelnym grupom tematycznym - WATER (woda), SAND (piasek), EARTH (ziemia) oraz FOREST (las). Skonstruowana w ten sposób paleta barw pozwala dobrać odpowiedni odcień, spośród 211 dostępnych, przekonuje Łukasz Woronowicz specjalista ds. marki produktu Henkel Polska.

Poszukiwania inspiracji kolorystycznych nie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do innych budynków i zabudowań, warto wziąć "na celownik" także okoliczną roślinności. Jeżeli budynek jest otoczony przez gęsto porośniętą roślinność, powinniśmy rozważyć zastosowanie takich kolorów, które będą się komponować z zielenią, np. wszelkich odcienia brązu.

A co w sytuacji, gdy nasz dom nie stoi w pobliżu innych budynków lub pomimo ich obecności oraz bujnej roślinności czujemy silną potrzebę eksponowania swojej indywidualności? Chęć odróżniania się nie musi od razu oznaczać malowania elewacji kolorami skrajnie różnymi od tych, które zastosowali nasi sąsiedzi. Użyjmy po prostu bardziej wyrazistych kolorów elewacji, które dadzą się wpisać w odpowiedni styl architektoniczny.

W celu podkreślenia kształtu budynku w stylu klasycznym najlepiej użyć kolorów ciepłych, m.in. koloru żółtego, beżowego, jak również wszelkich odcieni brązu. Budynek sprawia wówczas wrażenie większego i bardziej rozświetlonego. Kolorem, który również może nadawać się do tego typu budowli, chociaż nie zaliczamy go do kolorów ciepłych, jest kolor zielony. Najpopularniejszym połączeniem ciepłych barw w naszym kraju jest kompozycja jasnej (białej lub beżowej) elewacji z czerwonym bądź też miedzianym kolorem dachówki.

W polskim krajobrazie dominuje kolor żółty i jego różnorodne wariacje. Jest to efekt długiego okresu zimowego i tęsknoty za słońcem, czego namiastkę daje nam właśnie taki kolor, mówią architekci z pracowni 81.WAW.PL.

Jeżeli jednak naszemu budynkowi bliżej do stylu nowoczesnego, kolorami, które jeszcze mocniej podkreślać będą jego nowatorskość są kolory zimne, tj. biel, czerń, również szary i jego kolory pośrednie, takie jak grafit czy srebro. Poprzez ich użycie możemy w prosty sposób wtopić obiekt w otoczenie, ale możemy również mieć problem, gdyż ciemne kolory silniej absorbują promienie słoneczne. Jeśli wybierzemy ciemny kolor elewacji i dachu upewnijmy się, że materiały, którymi pokryliśmy nasz dom, nie mają tendencji do zbytniego nagrzewania się.

Uzyskanie pożądanego efektu możemy również osiągnąć poprzez odpowiednie łączenie koloru elewacji z innym elementami konstrukcji, np. pokryciem dachowym. Jeżeli zastosujemy jasny kolor elewacji, to w połączeniu z jednym z odcieni czerwieni na pokryciu dachowym, osiągniemy efekt tradycyjnej kompozycji, kojarzącej się domowym ciepłem i tradycyjną polską gościnnością. Ten sam budynek pomalowany na zimniejsze kolory będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie. Wybór zimnych kolorów na elewacje i dach daje rezultat dużo bardziej stylowy i ekskluzywny. Nowoczesna architektura coraz częściej sięga po żywe i połyskujące materiały, takie jak metal. Dostępne na rynku metaliczne farby elewacyjne pozwolą zrealizować każdy, nawet najbardziej oryginalny projekt.

Zastosowanie na elewacji takich materiałów jak metal, drewno czy kamień wymaga wysokich nakładów finansowych oraz częstych prac konserwatorskich, w porównaniu do innych materiałów elewacyjnych. Zamiast tego możemy użyć tynków odwzorowujące piękno naturalnych materiałów. Jedną z takich propozycji są tynki ozdobne z linii Ceresit VISAGE, dodaje Łukasz Woronowicz specjalista ds. marki produktu Henkel Polska.

Pamiętajmy również o tym, że to, jak prezentuje się dany kolor na elewacji zależy od wielu zmiennych, dlatego efekt końcowy może różnić się od oczekiwanego. Jeżeli chcemy mieć pewność, że będziemy wyglądał dokładnie tak, jak to sobie wyobrażamy, warto wypróbować jedną z dostępnych na rynku aplikacji kolorystycznych, za pomocą których sprawdzimy potencjalny efekt na naszym budynku.

I jeszcze jedno, pamiętajmy, że dom jest miejscem odpoczynku oraz wytchnienia, dlatego nie warto stosować agresywnych kolorów, które atakują nas wszędzie - na ulicy, w klubach czy w kawiarniach. W tamtym przypadku chodzi o efekt zwrócenia uwagi, zachęcenia do odwiedzenia lokalu, natomiast w domu powinniśmy przede wszystkim odpoczywać od wielkomiejskiego zgiełku. Kolor pobudza jeden z naszych głównych zmysłów, jakim jest wzrok, co w dużym stopniu determinuje nasze samopoczucie. Pamiętajmy o tym, zanim przyjdzie nam wybrać jedną z setek dostępnych na rynku barw i odcieni.

źródło i zdjęcie: Ceresit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT