Wylewka podłogowa w sezonie zimowym. O czym pamiętać?

Gdy temperatura otoczenia oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza, wszelkie prace betoniarskie należy wykonywać z rozwagą. Tyczy się to w szczególności wylewek podłogowych wykonywanych późnią jesienią oraz zimą. Jak przygotować grunt i jakiej zaprawy użyć do szybkiego wiązania?

Wylewka podłogowa w sezonie zimowym. O czym pamiętać?

Czy warto wykonywać wlewkę w sezonie zimowym?

Przyjmuje się zasadę, że prace betoniarskie związane z zalewaniem posadzek należy wykonywać, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5 stopni Celsjusza. Gdy jest zimniej, aktywacja polimerów wchodzących w skład zaprawy, przebiega znacznie wolniej, przez co wytrzymałość wylewki podłogowej ulega obniżeniu, podobnie jak jej trwałość. Niskie temperatury negatywnie wpływają również na właściwości samopoziomujące betonu. Chcąc wykonywać prace związane z wylewaniem posadzek jesienią lub zimą, należy więc zadbać o zapewnienie stałej, odpowiednio wysokiej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Możemy do tego wykorzystać grzejniki, jeśli w budynku działa już instalacja grzewcza lub specjalne nagrzewnice. Nie przesadzajmy jednak z ciepłem - temperatura ok. 15°C w zupełności wystarczy.

Należy pamiętać, że podkład powinien być:

  • wytrzymały, aby nie pękał pod wpływem rozmaitych obciążeń,
  • odpowiednio wypoziomowany, aby ułożona na nim podłoga była równa,
  • trwały i odporny na wieloletnie, intensywne użytkowanie.

Oprócz podkładu pod właściwą okładzinę dolna warstwa pełni również funkcje: izolacyjną, dociążającą oraz maskującą dla przebiegających pod podłogą instalacji elektrycznych, grzewczych czy kanalizacyjnych. Wszystko to sprawia, że do jej wylania – zwłaszcza w takich okresach jak jesień czy zima, musisz podejść ze szczególną starannością.

Jaki beton wybrać do wykonania wylewki?

Zaleca się również, by wykonując wylewki podłogowe w okresie jesienno-zimowym, stosować specjalne zaprawy o przyspieszonym czasie wiązania. Szybki beton może być stosowany zarówno w obiektach nieogrzewanych, jak i tam, gdzie odpowiednią temperaturę zapewnia instalacja grzewcza. Zaletą zapraw szybkoschnących jest ich uniwersalne zastosowanie: można je stosować zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu doskonale sprawdzają się np. jako podłoże pod taras, schody czy fundamenty bram lub płotów. Skala wykorzystania wysokiej szybkiego betonu jest również bardzo szeroka. Obejmuje zarówno wykonywanie cementowych podkładów podłogowych, warstw dociskowych, posadzek, jak i kotwienie słupów ogrodzeniowych. Sprawdza się przy wylewaniu na paroizolacje czy wszelkie spoiwa hydrauliczne.

SZYBKI BETON B-20 449 - zaprawa betonowa o przyspieszonym czasie wiązania
SZYBKI BETON B-20 449 - zaprawa betonowa o przyspieszonym czasie wiązania fot. Kreisel Technika Budowlana

Jak przygotować powierzchnię do wykonania wylewki podłogowej?

Planując wykonanie wylewki podłogowej jesienią lub zimą, nie możesz również zapominać o właściwym przygotowaniu podłoża. Dobry grunt budowlany oraz właściwie wykonana paroizolacja to podstawa. Tu również kluczowa okazuje się temperatura – mocno wychłodzona baza szybko obniży temperaturę betonu, przez co proces jego wiązania ulegnie zaburzeniu. To z kolei negatywnie wpłynie na czas schnięcia cementu oraz jednocześnie obniży właściwości użytkowe podkładu. Aby tego uniknąć, przed wylewaniem posadzki trzeba odpowiednio podnieść temperaturę zarówno samego podłoża, jak i powietrza w pomieszczeniu, np. wykorzystując specjalne dmuchawy. Przed laniem betonu należy je wyłączyć, by uniknąć sytuacji, w której strumień ciepłego powietrza będzie kierowany na podłogę. Ponowne uruchomienie urządzeń jest możliwe po ok. 3 dniach od wylania posadzki.

Grunt budowlany GRUNTOLIT-B 300
Grunt budowlany GRUNTOLIT-B 300 fot. Kreisel Technika Budowlana

źródło i zdjęcia: Kreisel Technika Budowlana

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT