W najpopularniejszej technologii murowanej już po kilku tygodniach gotowe są mury domu. Po paru kolejnych, budynek jest zadaszony i mamy stan surowy otwarty. Po zamontowaniu okien i drzwi, możemy mówić o stanie surowym zamkniętym.
Fundament to podstawa, na której opiera się budynek, dlatego musi być solidnie wykonany. Najważniejsze kwestie, które trzeba rozstrzygnąć, to jego rodzaj, głębokość posadowienia i zabezpieczenie przed wilgocią.
Ława fundamentowa lub płyta
O rodzaju fundamentu decyduje projektant, biorąc pod uwagę konstrukcję budynku, obciążenia i warunki gruntowe. Najczęściej fundament domu jednorodzinnego ma postać ław z betonu zbrojonego stalą, na których opierają się betonowe lub murowane z bloczków ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Jeśli nośność gruntu jest niewystarczająca (np. podłoże jest torfowe), zamiast ławy, ze zbrojonego betonu wykonuje się płytę fundamentową, która zapewnia rozłożenie obciążeń na dużą powierzchnię, co zmniejsza ryzyko pękania ścian. Rozwiązanie to jest szybsze i ogranicza ilość robót ziemnych, z uwagi na płytszy wykop. Dobrze ocieplona i zaizolowana płyta może być gotową podłogą na gruncie. Z racji tych zalet płyty fundamentowe bywają też stosowane na gruntach o dobrej nośności. Oczywiście roboty fundamentowe rozpoczyna się od usunięcia spod przyszłego budynku warstwy żyznej ziemi, czyli humusu.
Głębokość posadowienia
Generalnie, fundament powinien sięgać poniżej granicy przemarzania podłoża (zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoją objętość, tworząc wysadziny mrozowe). Grozi to nierównomiernym osiadaniem budynku, a w efekcie pękaniem ścian. Ta, w zależności od regionu, znajduje się od około 80 cm poniżej poziomu
gruntu (na zachodzie kraju) do nawet 140 cm (w okolicach Suwałk). Posadowienie może być płytsze, gdy budujemy na gruntach niewysadzinowych, czyli takich, w których nie ma drobnych, gliniastych cząstek. Zaliczają się do nich piaski i żwiry.
Izolacja fundamentów
Fundamenty trzeba też zabezpieczyć przed wilgocią. W domu bez piwnicy izolacja - z papy (na lepiku lub termozgrzewalną) albo specjalnej folii - umieszczana jest na wierzchu ściany fundamentowej. Łączy się ją później z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie. Na pionowe powierzchnie ścian fundamentowych nakłada się półpłynną masę bitumiczną. Izolacje piwnic należy zaś projektować indywidualnie, zależnie od warunków gruntowo-wodnych.
opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Legalett
Komentarze