Izolacja ścian fundamentowych i podłóg z Paroc

Aby wilgoć i chłód nie przedostawały się do domu i piwnicy poprzez fundamenty, należy je odpowiednio ocieplić i zaizolować. Podpowiadamy jak do izolacji ścian fundamentowych i podłóg wykorzystać płyty z wełny kamiennej. Błędnie lub niewystarczająco zabezpieczone fundamenty domu oznaczają wilgoć, a w najgorszym wypadku - pleśń i grzyb. By uniknąć tej sytuacji, trzeba zastosować odpowiednie materiały i techniki izolacyjne, już na początkowym etapie budowy domu.

Izolacja ścian fundamentowych i podłóg z Paroc

Podziemne części budynku odgrywają też znaczącą rolę w bilansie energetycznym oraz mają istotny wpływ na zachowanie komfortu cieplnego pomieszczeń. Jeśli ściany ogrzewanych piwnic w budynkach wolnostojących nie są izolowane termicznie, straty ciepła mogą dochodzić do 20-25% całkowitych strat ciepła budynku. Zabezpieczeniem przed wilgocią i ubytkiem ciepła jest profesjonalne i szczelne wykonanie izolacji fundamentów i podłogi. Od nas dowiesz się, w jaki sposób to zrobisz oraz jakich materiałów możesz użyć.

Zabezpieczenie fundamentów

Ściany i ławy domu wymagają izolacji poziomej i pionowej. Pozioma oddziela ścianę nadziemia od mającej kontakt z gruntem ściany fundamentowej, na której się opiera, pionowa zaś chroni przed przenikaniem wilgoci przez ścianę fundamentową. W przypadku braku izolacji ściany budynku nasiąkałyby wodą. Izolacja cieplna fundamentu jest najskuteczniejsza, jeśli tworzy ciągłą warstwę na ścianie fundamentowej oraz opartej na niej ścianie zewnętrznej. Dlatego najlepiej, jeśli ściana fundamentowa jest izolowana po stronie zewnętrznej, a jej izolacja łączy się z izolacją ściany nadziemia.

Hydroizolacja układana jest na ścianie fundamentowej i osłaniana materiałem termoizolacyjnym. Zwykle izolacje podziemnych części budynku wykonuje się z odpowiednio twardych materiałów izolacyjnych, np. płyty PAROC GRS 20, przeznaczonej do izolacji termicznej ścian fundamentowych oraz podłóg na gruncie. Płyta gruntowa PAROC GRS 20 to niepalna izolacja na bazie wełny kamiennej istniejących i nowych ścian piwnic i podłóg na gruncie. Jako produkt, który nie absorbuje wilgoci, zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wody w strefie ścian fundamentowych.

Wodoodporne płyty Paroc można stosować jako izolację cieplną i izolację zabezpieczającą przed podsiąkaniem wody zarówno w zewnętrznej warstwie fundamentu jak i pod fundamentem. Naprężenia ściskające płyty przy jej 10% deformacji wynoszą 20 kPa, co oznacza, że płyta może wytrzymać 2000 kg/m2 ciężaru. Aby izolacja była efektywna jedna strona płyty powinna stykać się z ciepłą konstrukcją np. podłogi, a druga z podłożem gruntowym.

W przypadku wymaganej termoizolacji podłogi na gruncie, ocieplenie ściany musi być przedłużone minimium 0,5 m poniżej dolnego poziomu izolacji cieplnej podłogi. Jeśli podłoga nie wymaga ocieplenia, ściana musi posiadać odpowiednią izolację cieplną na wysokości co najmniej 1,0 m poniżej poziomu terenu. Usytuowanie podłogi powyżej poziomu terenu, wymaga również ocieplenia ściany minimum 1,0 m poniżej ocieplenia podłogi i minimum 0.5 m poniżej poziomu terenu.

W budynkach bez piwnic często pomija się ocieplanie ścian fundamentowych, a jedynie ociepla się podłogę parteru na gruncie. To kiepski pomysł! Ocieplając od zewnątrz ściany fundamentowe, możesz w znacznym stopniu zredukować lub wyelimować wpływ mostka cieplnego, powstającego na styku podłogi i ścian zewnętrznych. To jednak nie wszystko! Jeśli przy intensywnych opadach występuje zagrożenie gromadzenia się wody wokół domu, pomyśl o wykonaniu dodatkowo drenażu.

Izolacja podłogi

Właściwy układ warstw podłogi zapewnia jej stabilność, zapobiega przenikaniu wilgoci gruntowej do wnętrza, a także stratom ciepła. Podłoga na gruncie w ogrzewanym pomieszczeniu powinna posiadać izolację cieplną w postaci pasów pionowych lub poziomych, o szerokości co najmniej 1 m i usytuowanych po obwodzie budynku, wzdłuż linii styków podłogi ze ścianą zewnętrzną (Strefa I). Jeśli izolujesz ścianę pasem biegnącym pionowo wzdłuż ściany, to ocieplenie powinno sięgać minimum 1,0 m poniżej poziomu podłogi i minimum 0,5 m poniżej poziomu terenu, a całą podłogę potraktuj jako STREFĘ II.

Niekiedy rezygnuje się z wykonania podkładu betonowego pomiędzy warstwą podbudowy, a izolacją termiczną podłogi. To szczególnie popularne w domach o bardzo lekkiej konstrukcji – szkieletowych i drewnianych. Jednak decyzję o takim uproszczonym sposobie wykonania podłogi powinien podjąć konstruktor, uwzględniając stabilność i nośność gruntu oraz przewidywane obciążenia.

Praktyka i doświadczenia architektów pokazują, że ocieplenie zawsze jest dobrym pomysłem - zarówno ścian fundamentowych, jak i podłogi leżącej na gruncie. Dzięki temu podnosisz ciepłotę murów i zmniejszasz ich zapotrzebowanie na ogrzewanie - a w konsekwencji obniżasz swoje przyszłe rachunki. Wystarczy około 10 cm wełny mineralnej!

źródło i zdjęcia: Paroc

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Warto przeczytać
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT