Ocieplenie fundamentu

Jak głęboko powinna sięgać izolacja ściany fundamentowej w domu bez piwnicy? Nie mam wątpliwości, że jest potrzebna, bo inaczej powstanie mostek termiczny pomiędzy ścianą fundamentową a konstrukcyjną ścianą nadziemia, jednak opinie co do tego jak głęboko taka izolacja powinna sięgać w ziemię spotkałem bardzo różne.

Ocieplenie fundamentu

Ocieplenie cokołu fundamentu jest niezbędne, bo inaczej powstanie duży mostek termiczny na obwodzie całego budynku.

Izolacja cieplna ścian fundamentowych nie likwiduje mostka cieplnego, gdyż ciepło "ucieka" pionowo do gruntu przez fundament. Oczywiście ocieplenie w pewnym stopniu zmniejsza różnice temperatur między gruntem a fundamentem, ale efektywność zależy głównie od wysokości wyniesienia podłogi ponad poziom gruntu (wysokości tzw. cokolika).

W praktyce można przyjąć, że ocieplenie fundamentu powinno być układane na głębokość 1 m od poziomu surowej podłogi (bez ocieplenia) parteru, a więc poziom do jakiej będzie sięgać w gruncie izolacja zależy od wysokości cokołu. Skutecznym sposobem na ograniczenie ucieczki ciepła przez fundament jest wymurowanie 1-2 warstw ścian fundamentowych ponad poziomem gruntu z materiałów o podwyższonej ciepłochłonności, a jednocześnie wymaganej wytrzymałości. Do tego celu doskonale nadają się fundamentowe bloczki keramzytowe lub bloczki betonowe z wkładką styropianową.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT