Izolacja cieplna fundamentu ze styropianu czy XPS?

Obecnie poziom wody gruntowej na mojej działce utrzymuje się od kilku tygodni na poziomie ok. 0,5 m od powierzchni gruntu, choć wcześniej był znacznie niższy. Jak skutecznie zabezpieczyć izolację cieplną przyszłego fundamentu i podłogi na gruncie przed wodą gruntową i wilgocią? Czy do fundamentu warto użyć droższego XPS, zamiast styropianu i jak go zabezpieczyć? Czy izolacja z dwóch warstw folii wystarczy jako zabezpieczenie styropianu w podłodze?

Izolacja cieplna fundamentu ze styropianu czy XPS?

Dom niepodpiwniczony wyniesiony ponad poziom gruntu nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń przed zawilgoceniem w strefie fundamentowej. Niemniej w gruntach nawodnionych izolację cieplną fundamentów lepiej ułożyć z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, który charakteryzuje się znacznie mniejszą nasiąkliwością niż styropian, przez co ma lepsze właściwości ciepłochronne w środowisku wilgotnym. Wprawdzie podstawowy surowiec służący do wytworzenia styropianu (polistyrenu ekspandowanego) i XPS (polistyrenu ekstrudowanego) jest ten sam, ale odmienna technologia produkcji powoduje, że XPS jest mniej nasiąkliwy i bardziej wytrzymały mechanicznie. Niestety polistyren ekstrudowany jest też znacznie droższy od styropianu (ok. 500 zł/m3).

Warto wiedzieć, że dostępne są też specjalne odmiany styropianu o zmniejszonej nasiąkliwości. Pod względem parametrów technicznych, jak i ceny lokuje się on pomiędzy zwykłym styropianem a polistyrenem ekstrudowanym. Jednak na działkach gdzie wysoki poziom wody gruntowej utrzymuje się przez długi czas, raczej nie warto oszczędzać na jakości izolacji fundamentu, bo jej naprawa lub wymiana jest bardzo kłopotliwa.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS przykleja się bezpośrednio do ściany fundamentowej i ewentualnie osłania od zewnątrz folią tłoczoną przed uszkodzeniami mechanicznymi, choć nie jest to konieczne. Podłoga parteru zagrożona jest jedynie wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu i tu izolacja z folii na wyrównanym podkładzie połączona z izolacją poziomą ścian w zupełności wystarczy.

Zdjęcie: Styrmann

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT