Jaki styropian jest dobry?

Na polskich budowach styropian wciąż jest bardzo popularny, więc producenci cały czas go doskonalą i tworzą coraz to nowe produkty. Wyjaśniamy, jak wybrać dobry styropian izolacyjny spośród licznych ofert na rynku - dobry, czyli trwały, oszczędny i łatwy w instalacji.

Jaki styropian jest dobry?
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są najważniejsze parametry styropianu?
  • Jakie są rodzaje styropianów?
  • Co brać pod uwagę przy wyborze styropianu?

Najważniejsze parametry styropianu

W zależności od rodzaju izolowanej powierzchni, styropian musi spełniać określone funkcje, zgodnie z normami w zakresie energooszczędności budynków. Jednym z najważniejszych parametrów styropianów jest lambda (λ) (od 0,031 do 0,045W/(mK)), określająca współczynnik przewodzenia ciepła. Niska wartość lambda, oznacza że styropian korzystnie zatrzyma więcej ciepła wewnątrz. Kolejną kwestią jest grubość styropianu, która również jest regulowana prawem. I tak chociażby systemy ocieplenia elewacyjnego ETICS1 muszą zawierać warstwę styropianu o grubości min. 16 cm. Najodpowiedniejszy z produktów zawsze zasugeruje nam architekt, który w swojej pracy patrzy na budynek całościowo, biorąc pod uwagę jego podłoże, przewodzenie ciepła wszystkich materiałów konstrukcyjnych i warunki środowiskowe.

Rodzaje styropianów na rynku

Standardowo styropian dostępny jest w płytach o długości 100 cm na 50 cm szerokości, którymi ociepla się fundamenty, ściany elewacyjne, podłogi i dachy (stropowe i płaskie). Najpopularniejszy jest styropian biały z polistyrenu - z racji swojej niskiej ceny w przeliczeniu na m2 ocieplanej powierzchni. Jego alternatywą jest styropian grafitowy, który oferuje za sprawą dodatków uszlachetniaczy ok. 25% lepsze parametry termoizolacyjności, ale jest też produktem droższym.

Przygotowanie podłoża pod styropian

Biały styropian wybiera się dlatego, ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia ścian przy mniejszych wydatkach. Pasują do niego wszystkie produkty budowlane. Izolacja z tego materiału musi często osiągnąć odpowiednią grubość, co może zaważyć o estetyce budynku. Grafit oferuje lepsze parametry cieplne, przez co warstwa izolacyjna może być cieńsza. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, ponieważ instaluje się go inaczej niż styropian biały, wymaga specjalnego kleju i jest mniej odporny na zmienne temperatury, wyjaśnia technolog Radosław Marciniec z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

W przypadku obydwu gatunków możemy wybrać standardowe płyty o krawędziach prostych i frezowanych. Różnica polega na oferowanym przez producenta zakresie ich grubości, przy czym wypustki w płytach frezowanych po montażu ograniczają mostki cieplne, czyli miejsca konstrukcyjne budynku narażone na utratę ciepła.

Wybieramy dobry styropian

Część firm na rynku posiada własne laboratoria badawcze, gdzie na bieżąco sprawdzana jest jakość produkowanych płyt. Ich materiały mogą zostać dodatkowo ocenione przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który pilnuje zgodności wyrobów z deklaracją producenta. Karą za wydawanie niepełnowartościowych produktów budowlanych może być wycofanie danej serii z rynku oraz kary finansowe. Rosnące uprawnienia organów kontrolnych sprawiają, że coraz mniej producentów sprzedaje wyroby z parametrami poniżej obowiązujących norm.

Na zakupach w hurtowni powinniśmy sami sprawdzić zgodność styropianu z parametrami producenta. Musimy pamiętać, że to materiał, który musi mieć optymalne warunki przechowywania. Powinniśmy domagać się, żeby kupowany miał gładkie, jednokolorowe płyty bez pęknięć, dziur, ułamań czy zawilgoceń w opakowaniach. Ważna jest też odpowiednia twardość produktu - dobry styropian nie powinien się łatwo kruszyć.

Jednym z wielu wyznaczników jakości styropianu jest waga opakowania. Płyty styropianowe wysokiej jakości będą ważyć więcej, jako że ich granulki polistyrenu będą ułożone gęściej, co z kolei przekłada się na lepszą izolacyjność. Warto więc upewnić się, jaka jest waga paczki styropianu, ponieważ jakościowy styropian to lepsza ochrona budynku. Uzyskaną liczbę kilogramów po zważeniu opakowania z płytami należy podzielić przez liczbę deklarowanej objętość styropianu z naklejonej etykiety (m3). Wynik sprawdzamy z minimalną wagą danego rodzaju styropianu, określoną w zaleceniach PSPS. Jeśli waga podana przez producenta jest poniżej tej minimalnej, może to wskazywać na jego nieuczciwość.

Na styropianie nie warto oszczędzać. Jeśli będzie marnej jakości, to ściany po izolacji będą zbyt podatne na uszkodzenia a przecież mają pozostać trwałe na lata. Żeby wybrać dobry styropian, możemy spytać innych, jak się pracowało z płytami danego producenta na budowie. Produkt musi spełniać założone normy projektu budowlanego i oferować niski współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do wymaganej grubości płyty.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Arsanit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE