Jakie wymogi powinny spełniać drzwi zewnętrze, by służyły przez lata?

Są intensywnie eksploatowane, a do tego narażone na trudne warunki pogodowe, wiele się od nich wymaga - muszą być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, gwarantować ochronę przed zimnem, hałasem i włamywaczami. Co więcej, drzwi prowadzące do naszego domu, bo o nich mowa, powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też dobrze się prezentować. Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego wyboru.

Jakie wymogi powinny spełniać drzwi zewnętrze, by służyły przez lata?

Podstawowe wymogi dotyczące drzwi

Mimo że w projekcie budowlanym określony jest wymiar drzwi zewnętrznych oraz podstawowe parametry, jakie powinny one spełniać, to i tak inwestora czeka trudne zadanie, bo w ofercie producentów jest szeroki wachlarz modeli różniących się nie tylko wyglądem czy wyposażeniem, ale też konstrukcją, parametrami i co za tym idzie - ceną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Oczywiście, zarówno ich szerokość, jak i wysokość może być większa. Wówczas będą one bardziej reprezentacyjne i wygodniejsze (będzie można swobodnie przenosić przez nie przedmioty o dużych gabarytach), ale i niestety, droższe.

Drzwi wejściowe mogą być zwieńczone szklanym łukiem, górnym świetlikiem, czy przeszklonymi dostawkami bocznymi. Wszystkie te elementy podnoszą ich atrakcyjność, choć nie zawsze pasują do charakteru budynku. Poza tym większe przeszklenia osłabiają konstrukcję drzwi powodując, że stają się one łatwiejszym celem dla włamywaczy

Boczne przeszklenia dodają wejściu elegancji oraz sprawiają, że do wiatrołapu dostaje się światło, fot. Hörmann.

Drzwi wejściowe przeważnie dobiera się do kolorystyki okien, bramy garażowej, czy pokrycia dachowego. Raczej powinny kontrastować z elewacją, choć nie jest to regułą. Ważne, aby dobrze komponowały się z domem jako całością. Jeśli jest on nowoczesny, warto zdecydować się na skrzydło o prostym, minimalistycznym kształcie i monochromatyczne, pełne lub ze szklanymi wstawkami, które dodadzą wejściu lekkości i elegancji. Jeśli bryła domu jest „cięższa”, nieco rustykalna, drzwi również powinny być bardziej masywne i dekoracyjne. Zdobienia czy witraże z pewnością zrobią wrażenie na naszych gościach, jednak trzeba mieć świadomość, że nie będą pasowały do każdego budynku.

Materiał, z którego są wykonane drzwi - wybrać stal, drewno, PVC czy aluminium?

Drzwi frontowe produkuje się z różnych materiałów, bardzo często je ze sobą łącząc. Najtańsze (ale też najpopularniejsze) są proste, pozbawione przeszkleń, lakierowane drzwi stalowe, których ceny zaczynają się już od około 1000 zł. Są solidne, wytrzymałe, bardzo trwałe i spełniają podstawowe parametry, zarówno te dotyczące bezpieczeństwa, jak i izolacyjności cieplnej. W „bogatszych” wersjach drzwi stalowe mogą zostać wykończone okleinami, imitującymi bardziej szlachetne materiały.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się też od lat drzwi drewniane, które są naturalne, przyjazne dla środowiska, elegancko wyglądają i mają dobre parametry termiczne oraz akustyczne. Ramę i ościeżnicę robi się przeważnie z klejonego drewna, zaś skrzydło (drzwi płytowe) ze sklejki lub płyty drewnopochodnej, pokrytej okleiną z tworzywa sztucznego albo szlachetnym fornirem sosnowym, dębowym, jesionowym, ewentualnie gatunkami egzotycznymi, jak mahoń czy meranti.

W drzwiach płycinowych również wykorzystuje się przeważnie sklejkę lub płytę HDF. Odchodzi się natomiast od litego drewna, które pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych pęka i się rozsycha. Skrzydło może być w środku dodatkowo umocnione stalową blachą i ocieplone pianką poliuretanową lub styropianem. Do nowoczesnych budynków pasują bardziej drzwi gładkie, zaś do tych utrzymanych w stylu rezydencjalnym - z dodającymi im elegancji kasetonami.

W nowoczesnych drzwiach tradycyjną klamkę coraz częściej zastępuje wygodny w obsłudze pochwyt, fot. Hörmann.

Największą wadą drzwi drewnianych jest to, że są wrażliwe na zmiany wilgotności i trzeba poddawać je okresowym zabiegom pielęgnacyjnym. Poza tym łatwo je uszkodzić lub zarysować (warto wziąć to pod uwagę, jeśli mamy w domu zwierzęta). Drzwi starszego typu miały tendencję do odkształcania się. Jednak i te produkowane obecnie są narażone na niekorzystne działanie słońca, wiatru, deszczu czy wahania temperatury. Dlatego dobrze jest zrobić nad nimi zadaszenie, ale też unikać montowania ich od strony południowej, gdzie będą szczególnie narażone na niekorzystne działanie słońca.

W drzwiach z PVC konstrukcję ramy stanowią wielokomorowe profile z utwardzonego tworzywa, które są dodatkowo wzmacniane stalowymi lub aluminiowymi kształtownikami. W ramie osadza się gładkie lub wytłaczane panele, które mogą mieć różne wzory i kolory. Najczęściej między nimi znajduje się jeszcze warstwa pianki poliuretanowej, pełniącej funkcję przegrody termicznej. Płyty i profile z PVC mogą być barwione na etapie produkcji (wówczas taki jest kolor drzwi), ale często są też wykańczane okleinami, imitującymi bardziej szlachetne materiały. Drzwi z tworzywa sztucznego są lekkie, łatwe w montażu, mają niezłą izolacyjność cieplną i akustyczną oraz przystępną cenę (od 1200 zł). Nie wymagają też okresowych zabiegów pielęgnacyjnych. Trudno je jednak naprawić, kiedy ulegną poważnemu uszkodzeniu. Rysy i zadrapania można zamaskować za pomocą specjalnej farby, ale z wgnieceniami czy pęknięciami nic już nie zrobimy.

Wielu wiodących producentów ma także w ofercie drzwi aluminiowe, które zawierają często elementy wykonane z drewna, stali (np. skrzydła) oraz różnego rodzaju przeszklenia. Dobrze wpisują się one w panujące obecnie minimalistyczne trendy. Drzwi takie wyglądają nowocześnie i elegancko. Ponadto, dzięki swojej konstrukcji, są stabilne, wytrzymałe, trwałe, odporne na odkształcenia wynikające z trudnych warunków pogodowych. Mają też dobre parametry termiczne i akustyczne oraz są stosunkowo lekkie.

Ościeżnica i rama skrzydła wykonane są z ocieplonych (zwykle pianą PUR), kilkukomorowych profili aluminiowych, zaś wypełnienie stanowią mocowane zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz aluminiowe blachy. Mogą one być anodowane, malowane proszkowo lub wykończone imitującą inny materiał okleiną. Między panelami znajduje się jeszcze warstwa izolacji. Drzwi z aluminium nie pasują raczej do budynków w rustykalnym, dworkowym stylu. Nie są też tanie, bo ich ceny zaczynają się od przynajmniej 3000 zł. Kiedyś panowało przekonanie, że drzwi takie łatwo się rysują lub wgniatają, jednak w tej chwili, przy stosowaniu wysokiej jakości materiałów wykończeniowych oraz technologii, umożliwiającej precyzyjne spasowanie wszystkich elementów, skrzydła drzwi aluminiowych są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Drzwi frontowe często dopasowuje się do koloru okien, bramy garażowej czy ogrodzenia. Mając to na uwadze, wiodący producenci zwykle zachowują spójność kolorystyczną w obrębie oferowanych linii czy modeli, fot. Hörmann.

Drzwi zawierające elementy wykonane z włókna szklanego, pomimo wysokiej ceny, cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego? Przede wszystkim są odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, w tym wilgoci i słońca. Ponadto są niezwykle trwałe, sztywne, lekkie, nie odkształcają się, tłumią dźwięki, chronią przed utratą ciepła. Drzwi takie często mają izolację z utwardzonej pianki poliuretanowej oraz drewnianą ramę, do której mocowane są płyty z kompozytu poliestrowo-szklanego. Mogą mieć dowolny kolor, różnego rodzaju wzory, faktury i przeszklenia.

Od niedawna na rynku pojawia się coraz więcej modeli drzwi wykonanych ze specjalnie utwardzonego szkła. Ich producenci przekonują, że są one równie bezpieczne, jak ich odpowiedniki zrobione z bardziej tradycyjnych materiałów. Drzwi takie nowocześnie wyglądają, nadają wejściu lekkości i stwarzają ciekawe możliwości aranżacyjne. Oczywiście spełniają także wszystkie parametry, dotyczące bezpieczeństwa i szczelności.

Jakie drzwi dobrze chronią przed utratą ciepła?

Wybierając drzwi wejściowe dobrze jest zwrócić uwagę na ich izolacyjność cieplną. W myśl obowiązujących od początku 2021 roku przepisów współczynnik przenikania ciepła U dla całych nowych drzwi (producenci często podają takie dane tylko dla skrzydła lub ościeżnicy) nie może być wyższy niż 1,3 W/(m2 ·K). Ta sama wartość obowiązuje w przypadku ubiegania się o dotację z programu Czyste Powietrze.

Wybierając upatrzone drzwi zewnętrzne, na pewno dobrze jest przyjrzeć się ich konstrukcji. Zapytać jakie materiały izolacyjne zastosowano i jaką mają grubość, sprawdzić uszczelki na styku skrzydła i o ścieżnicy oraz spasowanie poszczególnych elementów. Aby współczynnik przenikania ciepłą spełniał określone normy, drzwi powinny zostać właściwie zamontowane i uszczelnione

Innym ważnym parametrem, na który na pewno warto zwrócić uwagę, kupując drzwi (zwłaszcza jeśli dom będzie znajdował się przy ruchliwej drodze), jest izolacyjność akustyczna określana współczynnikiem Rw. Na pewno nie powinna ona być niższa niż 30 dB, co oznacza, że drzwi będą tłumiły hałas o takim właśnie natężeniu, odpowiadający cichej rozmowie czy dźwiękom dochodzącym z ulicy. Im współczynnik Rw jest wyższy tym lepiej, bo oznacza to, że do naszego domu dotrze mniej dźwięków z zewnątrz.

Oprócz względów estetycznych, przy zakupie drzwi należy wziąć pod uwag ę parametry techniczne, głównie izolacyjność, odporność na wpływ czynników atmosferycznych oraz na w łamanie, fot. Krispol.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są okucia, zamki, rygle, wzmocnienia i inne elementy, które stanowią skuteczną ochronę przed włamywaczami. W sprzedaży są już także „inteligentne” modele drzwi, współpracujące z systemem alarmowym, wyposażone w czujniki nacisku, informujące o niezaryglowanym zamku oraz reagujące na wszelkie próby otwarcia skrzydła bez użycia klucza czy kodu. Mogą one mieć także szereg innych funkcji, jak omawiany wyżej czytnik linii papilarnych, możliwość otwierania telefonem komórkowym albo czujniki kontaktronowe, przekazujące informację o otwarciu skrzydła do centrali alarmowej. Wszystkie te udogodnienia są jednak opcjonalne i sporo kosztują.

Tradycyjne drzwi zewnętrzne cały czas bazują na systemie stalowych wzmocnień i systemów antywyważeniowych. Warto zwrócić uwagę, czy są wyposażone w bolce, które po zaryglowaniu wczepiają się w ościeżnicę, solidne, otoczone stalowymi osłonami zawiasy oraz przynajmniej dwa zamki z kilkoma punktami ryglowania. Modele antywłamaniowe mają sześć klas odporności, odnoszących się do skrzydła razem z zamkami i ościeżnicą. Najłatwiej jest sforsować drzwi oznaczone klasą RC1, najtrudniej - RC6. Do domu zwykle wystarczą drzwi w klasie RC2 lub RC3, jednak ich kupno będzie miało sens tylko wtedy, gdy wybierzemy także antywłamaniowe okna, drzwi tarasowe i solidną bramę garażową. 

Czytnik linii papilarnych pozwoli otworzyć drzwi bez użycia klucza, fot. G-U Polska Sp. z o.o..

Dodatkowe wyposażenie drzwi wejściowych

Drzwi zewnętrzne przeważnie sprzedawane są w komplecie z ościeżnicą, okuciami, dwoma zamkami - jednym górnym i jednym podklamkowym - zawiasami, progiem i uszczelkami. Najczęściej w zestawie znajduje się również klamka. Dodatkowo na pewno warto kupić do nich montowany w posadzce odbojnik, zapobiegający, zarówno uszkodzeniu skrzydła, jak i elewacji domu, jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz.

Gdy mieszkamy z dziećmi warto także pomyśleć o samodomykaczu. Jeśli w drzwiach nie ma przeszklenia, umożliwiającego kontakt wzrokowy ze światem zewnętrznym, można zaopatrzyć się także w elektroniczny wizjer. Urządzenia takie są łatwe w montażu i pasują do większości drzwi. Bardziej zaawansowane modele mają detektor ruchu, funkcję nagrywania oraz dzwonek. Niektóre można skonfigurować także ze smartfonem.

Oprócz drzwi z przeszkleniami znajdującymi się w skrzydle drzwiowym, można zakupić także drzwi z doświetlami czy naświetlami - są to elementy montowane po boku albo nad drzwiami, które stanowią stałe przeszklenia, które nie są otwierane, fot. MS więcej niż okna.

Tomasz Wojciuk

FOT.  MS więcej niż okna/G-U Polska Sp. z o.o./Krispol/Hörmann/SplenDoor

Komentarze

09 Gru 2021, 13:55

Takie spory są konstruktywne

09 Gru 2021, 13:46

Ok, ja już się nie spieram...a  jeśli kogoś uraziłem to sorry

09 Gru 2021, 13:39

Cytat z programu Czyste Powietrze: "9.2.2. Rodzaje przedsięwzięć oraz maksymalna kwota dotacji: (...) 3. Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a obejmujące (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu ...

09 Gru 2021, 12:49

Ale termomodernizacja kompleksowo, ale nie zakup samych drzwi....

09 Gru 2021, 12:42

Wymiana drzwi wejściowych to przedsięwzięcie termomodernizacyjne i można do niej dostać dopłatę z programu Czyste Powietrze. Pod warunkiem wymiany źródła ciepła, albo użytkowania takiego, które jest zgodne z wymogami programu. Jeśli inwestor nie załapuje się na dofinansowanie ...

09 Gru 2021, 07:27

13 godzin temu, Gość Pinko napisał: Spełniają warunki programu czyste powietrze więc można się starać o dofinansowanie przy zakupie. Dofinansowanie do zakupu drzwi? Przestań Pinokio pie.dolić...

Gość Pinko

08 Gru 2021, 17:44

Mam drzwi stalowe. Drzwi porządnie wykonane, grube i dobrze trzymają ciepło. Spełniają warunki programu czyste powietrze więc można się starać o dofinansowanie przy zakupie. Sporo modeli do wyboru

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT