Jak wybrać niezawodny zamek do drzwi?

Poszukujesz zamka do drzwi? Który warto wybrać? Co zrobić, by skutecznie zabezpieczyć drzwi? Zapraszamy do lektury! 

Jak wybrać niezawodny zamek do drzwi?

Jakie są rodzaje zamków do drzwi?

Rynek oferuje tysiące różnych zamków do drzwi. Szukając produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb, łatwo zgubić się wśród nadmiaru możliwości. Istnieje jednak prosty sposób, aby tego uniknąć. Wystarczy jasno określić swoje wymagania i kierować się nimi w czasie decyzji zakupowych. Pozwala to na ograniczenie zakresu poszukiwań, a w efekcie zmniejszenie liczby przeglądanych ogłoszeń.

Wybierając zamki do drzwi, warto pamiętać, że wyróżnia się kilka ich typów. Najprostsza klasyfikacja wyszczególnia zamki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Następnie produkty dzielą się na kolejne podtypy. Na przykład wśród zamków zewnętrznych można wyselekcjonować kilka grup modeli ze względu na zastosowany mechanizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zostań z nami. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze klasyfikacje zamków.

Czym są zamki drzwiowe wpuszczane?

Zamek wpuszczany to popularny typ zamków do drzwi. Mechanizmy tego typu kryją się w środku drzwi, dzięki czemu nie są widoczne z zewnątrz. Montuje się je w specjalnych otworach przygotowanych fabrycznie przez producenta drzwi lub samego użytkownika. Ich najpopularniejszą odmianę stanowią zamki podklamkowe. Umożliwiają proste i skuteczne zablokowanie drzwi za pomocą klucza.

Ze względu na sposób działania zamki drzwiowe wpuszczane dzieli się na modele:

 • z blokadą,
 • z zatrzaskiem,
 • z zasuwą,
 • z wkładką cylindryczną.

Produkty tego typu skutecznie pełnią swoją rolę we wnętrzach domów oraz większości budynków. Jeśli jednak zależy Ci na rozwiązaniach o wyższych standardach bezpieczeństwa, postaw na automatyczne zamki do drzwi. Przyjrzyjmy się ich najskuteczniejszym typom.

Typy automatycznych zamków do drzwi

Automatyczne zamki to mechanizmy blokujące się automatycznie po zamknięciu drzwi. Nowoczesne modele umożliwiają obsługiwanie zamka bez użycia tradycyjnego klucza. Rozwiązania tego typu mają wiele zalet. Najważniejszą z nich stanowi wysoki standard bezpieczeństwa, któremu nie dorównują inne typy zamków. Z tego względu mechanizmy automatyczne nieprzerwanie przodują w rankingach produktów antywłamaniowych.

Mając na uwadze metodę otwierania i zamykania zamka, rozwiązania tego typu dzieli się na obsługiwane:

 • aplikacją w smartfonie,
 • transponderem,
 • czytnikiem linii papilarnych,
 • pilotem,
 • klawiaturą.

Niektóre produkty pozwalają na łączenie wymienionych metod. Takie rozwiązanie umożliwia wygodne użytkowanie zaawansowanych systemów bez kompromisów w kwestii bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze automatyczne zamki drzwiowe stracą swoje antywłamaniowe właściwości w połączeniu z drzwiami niskiej jakości. Chcąc utrzymać bezpieczeństwo budynku na wysokim poziomie, musisz zadbać więc o wszystkie elementy wyposażenia.

Jakie są rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych?

Wybór zamka do drzwi zewnętrznych odgrywa ważną rolę w kontekście bezpieczeństwa budynku. Decyzji tej nie warto więc pozostawiać przypadkowi. Zanim kupisz mechanizm blokujący oraz drzwi wejściowe, zapoznaj się z różnymi produktami dostępnymi na rynku.

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje zamków do drzwi zewnętrznych:

 • mechaniczne,
 • elektryczne.

Innymi słowy, Twój wybór sprowadza się do tradycyjnych mechanizmów obsługiwanych kluczem lub nowoczesnych zamków sterowanych elektrycznie. Obie z wyżej wymienionych kategorii to obszerne grupy produktów. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Jakie są rodzaje zamków do drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne zazwyczaj nie potrzebują zaawansowanych rozwiązań o wysokich standardach bezpieczeństwa. Najczęściej wykorzystuje się je w przejściach między pomieszczeniami budynków mieszkalnych oraz innych obiektów. Powszechnie przyjęta klasyfikacja zamków wewnętrznych wyróżnia:

 • zamki z blokadą,
 • zamki z zatrzaskiem uruchamianym klamką,
 • zamki z zasuwą,
 • zamki na klucz.

Który z powyższych typów najlepiej wybrać? Zależy to wyłącznie od Twoich preferencji. Planując zakupy, warto mieć na uwadze także powszechnie przyjęte normy. Dla przykładu zamek na klucz może prezentować się gustownie w sypialni, ale niekoniecznie w kuchni lub łazience. Ostatecznie to jednak Ty decydujesz, z jakich rozwiązań skorzystasz.

Wybierając zamki do drzwi wewnętrznych, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat zamków wpuszczanych. Przyjrzyj się produktom najwyższej jakości i wybierz coś do swojego domu.

Źródło i zdjęcie: Donimet / Assa Abloy

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT