Trwałość drewnianych drzwi zewnętrznych

Decydując się na montaż drewnianych drzwi zewnętrznych, warto pamiętać, że tego typu stolarka wymaga przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem od jakich czynników zależy trwałość zewnętrznej stolarki drewnianej?

Trwałość drewnianych drzwi zewnętrznych

Zróżnicowane warunki atmosferyczne takie jak opady, światło słoneczne, promieniowanie UVA i UVB oraz zmienne amplitudy temperatur mają znaczący wpływ na trwałość drewnianych drzwi zewnętrznych. Tego typu czynniki mogą zmieniać objętość drewna, powodując tym samym pęknięcia na powierzchni lakieru oraz jego łuszczenie.

Profesjonalna powłoka lakiernicza drzwi zewnętrznych powinna charakteryzować się elastycznością. Wyeliminuje to problem odpadania lakieru, który jest efektem zmian objętości drewna. Powłoka powinna mieć odpowiednie parametry paroprzepuszczalności, dzięki czemu naturalna wilgoć, która zgromadzona jest w komórkach drewna, bedzie mogła odparować.

Lakiery do drewna powinny również zabezpieczać drzwi zewnętrzne przed działaniem opadów deszczu. Powłoki lakiernicze powinny posiadać także filtry promieniowania UV, które ochronią drzwi zewnętrzne przed przebarwieniami i destrukcją struktury drewna.

Zwracając uwagę na ochronę zewnętrzną skrzydła drzwi, należy pamiętać, że nawet wysokiej jakości powłoka lakiernicza nie zapewni dostatecznej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieralnością. Dokonując wyboru drewnianych drzwi zewnętrznych trzeba także  pamiętać o klimacie i położeniu budynku.

"Jeśli drzwi zewnętrzne mają znajdować się od strony południowo-zachodniej, wybierzmy raczej te o jaśniejszym ubarwieniu. Bezwzględnie należy stosować zadaszenia i wnęki ograniczające bezpośrednie działanie wody opadowej i ograniczające działanie promieniowania słonecznego. Ważny jest również czas montażu drzwi - należy go przeprowadzać po zakończeniu mokrych prac budowlanych oraz dokładnym wysuszeniu tynków i posadzek. Bliskie położenie intensywnie działających grzejników może spowodować wypaczenie skrzydła drzwiowego. Na stan drzwi wpływa również bezbłędna wentylacja domu, zapobiegająca powstawaniu wilgoci i grzybów w ich sąsiedztwie" - mówi Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Należy przeprowadzać regularną pielęgnację drewnianych drzwi zewnętrznych. Raz lub dwa razy do roku warto przetrzeć drzwi specjalnym płynem do mycia oraz mleczkiem pielęgnacyjnym. Zaletą mleczka jest to, że tworzy ono na powierzchni drzwi cienką warstwę, która ogranicza wnikanie wody oraz przeciwdziała utlenianiu się lakieru.

Jak mówi ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, warto również wiedzieć, jakich środków nie należy stosować. "Do oczyszczania drzwi drewnianych z zabrudzeń nigdy nie używamy rozpuszczalników, środków alkalicznych, żrących i z dodatkiem chloru. Nie nadają się do tego również środki do czyszczenia armatury sanitarnej oraz mleczka zawierające piasek i inne substancje ścierne - ich zastosowanie może bowiem spowodować bardzo poważne uszkodzenie dekoracyjnej powłoki skrzydła drzwiowego" - podsumowuje Suski.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT