Dotacje z programu Czyste Powietrze na bramy garażowe i drzwi Hörmann

Od maja obowiązują uproszczone procedury ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Teraz nie tylko łatwiej i szybciej złożymy wniosek o dotację, ale też więcej osób decydujących się na termomodernizację będzie mogło skorzystać z tego rządowego programu.

Dotacje z programu Czyste Powietrze na bramy garażowe i drzwi Hörmann

Wnioski można składać także online, a większość wymaganych dotąd dokumentów zastąpić oświadczeniami. Według nowych zasad każdy wniosek rozpatrzony zostanie w ciągu 30 dni. Dotację na docieplenie domu otrzymać mogą także inwestorzy, którzy wcześniej wymienili już źródło ciepła, a teraz planują jedynie wymianę np. stolarki otworowej. Do programu przystąpić mogą też ci wszyscy, którzy prace termomodernizacyjne rozpoczęli nawet sześć miesięcy przed złożeniem wniosku (nie wcześniej jednak niż przed 15 maja 2020 roku). Nowością jest też między innymi możliwość łączenia programu Czyste Powietrze z ulgą termomodernizacyjną.

Od czego zależy wysokość dotacji?

Wysokość dotacji zależy od dochodu gospodarstwa domowego. Maksymalnie wynieść może ona nawet 90% tzw. kosztów kwalifikowanych, aż do 53 tysięcy złotych. Dla każdej ze stref termomodernizacji określono inny górny pułap kosztów kwalifikowanych do dofinansowania. W przypadku drzwi zewnętrznych oraz drzwi i bram w garażach ogrzewanych maksymalnie odliczyć można 2 tysiące złotych za metr kwadratowy bram i drzwi w jednym budynku.

Aby zaoszczędzić na rachunkach - teraz i w przyszłości, a jednocześnie mieć realny wpływ na poprawę stanu powietrza w Polsce, warto skorzystać z tej możliwości. Musimy jednak pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie na zakup bram garażowych i drzwi, ich współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż UD= 1,3 W/(m2K).

Im niższy współczynnik przenikania ciepła - tym lepiej

Im niższy współczynnik przenikania ciepła - tym lepsza termoizolacyjność, mniej ciepła ucieka z domu i garażu, co za tym idzie płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie. Żyjemy ekologicznie. Hörmann, od lat prowadzi wiele działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i wykorzystuje energię ze źródeł odnawialnych, produkuje drzwi zewnętrzne i bramy garażowe do domów energooszczędnych, o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej.

Oferuje nawet drzwi o współczynniku przenikania ciepła UD= 0,47 W/(m2K) - prawie dwukrotnie przekraczającym poziom wymagań stawianych drzwiom w domach pasywnych. W ofercie tego producenta z łatwością znajdziemy więc duży wybór bram i drzwi o parametrach izolacyjności cieplnej pozwalających na uczestnictwo w programie Czyste Powietrze.

Bramy garażowe Hörmann w programie Czyste Powietrze

Firma Hörmann proponuje dwa typy segmentowych bram garażowych, ich współczynnik przenikania ciepła pozwala na zastosowanie w trakcie termomodernizacji domu i uzyskanie dofinansowania tego zakupu. Wytycznym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiadają zbudowane z ocieplanych segmentów o grubości 42 mm i zamontowane wraz z ościeżnicą ThermoFrame bramy LPU 42. Te o wymiarach 5 x 2,25 m osiągają współczynnik przenikania ciepła UD= 1,2 W/(m2K).

Bardziej wymagającym inwestorom, którym zależy na jeszcze większej oszczędności energii polecane są energooszczędne bramy LPU 67 Thermo zbudowane z izolowanych termicznie segmentów o grubości 67 mm. Ich współczynnik przenikania ciepła UD może wynosić 1,0 W/(m2K), a z ościeżnicą ThermoFrame nawet 0,88 W/(m2K).

Drzwi wejściowe Hörmann w programie Czyste Powietrze

Bogate możliwości wyboru stolarki, na zakup której można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze daje oferta drzwi zewnętrznych firmy Hörmann. Pozwala ona inwestorom wybierać spośród bardzo wielu atrakcyjnych wzorów drzwi stalowych, aluminiowych oraz hybrydowych - zbudowanych z aluminium i stali nierdzewnej.

Izolacyjność cieplna większości tych modeli znacznie przewyższa stawiane przez ustawodawcę minimalne wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania. Współczynnik przenikania ciepła stalowych drzwi Thermo65, aluminiowych drzwi TermoSafe oraz drzwi ThermoSafe Hybrid we wzorach bez przeszkleń może wynosić nawet UD= 0,87 W/(m2K), a drzwi ThermoPlan Hybrid UD= 0,78 W/(m2K).W kilkudziesięciu innych modelach z atrakcyjnymi przeszkleniami nie przekracza natomiast UD= 1,1 W/(m2K).

Różne warianty uzyskania dotacji w programie Czyste Powietrze

Znowelizowany program Czyste Powietrze, w zależności od zakresu planowanej termomodernizacji, pozwala inwestorom na różne warianty uzyskania dotacji. Według nowych zasad, które mają ułatwić ubieganie się o dofinansowanie na termomodernizację domów,uproszczone wnioski można składać zarówno w wojewódzkich oddziałach NFOŚiGW, jak i przez stronę internetową. Ich wypełnienie nie powinno zająć więcej niż pół godziny. Okres realizacji przedsięwzięcia od momentu złożenia wniosku wydłużony został do 30 miesięcy. Pogram Czyste Powietrze realizowany będzie do 2029 roku. Na ten cel przeznaczono 103 mld zł.

źródło i zdjęcie: Hörmann

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT