Jakie wymagania muszą spełniać nowoczesne drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne powinny chronić przed zimnem oraz hałasem z zewnątrz, pasować stylistycznie do architektury budynku oraz kolorystyki elewacji, okien i bramy garażowej. Spełnienie tych wszystkich wymagań przez jeden model nie jest łatwe, ale z bogatej różnorodnej oferty każdy może wybrać produkt skrojony na własne potrzeby.

Jakie wymagania muszą spełniać nowoczesne drzwi wejściowe?

W jakie funkcje wyposażone są nowoczesne drzwi?

Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze izolować cieplnie i akustycznie, ale przede wszystkim być szczelne, trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym mieć minimum 90 cm szerokości i co najmniej 200 cm wysokości (w świetle ościeżnicy).

W przypadku drzwi dwuskrzydłowych – wystarczy, że te warunki spełnia jedno skrzydło. Wysokość progu nie powinna przekraczać 2 cm. Mogą być pełne lub przeszklone. Z dekoracyjnymi intarsjami albo gładkie, pomalowane na intensywny kolor.

Dobrym pomysłem na doświetlenie wiatrołapu jest zamontowanie drzwi z przeszkleniami. W przypadku modeli dwuskrzydłowych nie muszą one mieć takiej samej szerokości. Węższa część może być nieruchoma fot. Gerda

Mogą otwierać się do środka bądź na zewnątrz. Korzystniejszy jest drugi wariant – takie drzwi trudniej wyważyć, są też szczelniejsze, bo wiatr dociska je do ościeżnicy. Nie zajmują miejsca w wiatrołapie i po otwarciu deszcz nie spływa z nich do środka. Przed wejściem potrzebna jest przestrzeń o głębokości przynajmniej 1,5 m. Gdy w wiatrołapie nie ma okna, warto rozważyć zakup wersji z przeszkleniem, co pozwoli na jego doświetlenie.

Nowoczesne modele coraz częściej wyposaża się w pochwyt zamiast klamki i różnego typu zamki zamiast klucza, np. z czujnikiem biometrycznym odczytującym linie papilarne domowników lub sterowane za pomocą pilota albo smartfona. Niektóre modele są fabrycznie przystosowane do współpracy z systemem alarmowym.

Mogą mieć rozmaite czujniki:

  • nacisku (uruchamiający alarm przy próbie siłowego otwarcia),
  • zamknięcia (informujący o tym, czy zamek jest otwarty czy zamknięty),
  • sygnalizowania użycia nieoryginalnego klucza.
Drzwi zewnętrzne mogą być wyposażone w zasuwnice wielopunktowe i systemy kontroli dostępu, które sprawiają, że są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu fot. SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o.

Z jakich materiałów wykonane są nowoczesne drzwi?

Drzwi drewniane wykonuje się z surowca klejonego warstwowo, co zapobiega odkształcaniu się pod wpływem wilgoci (paczeniu). Najczęściej produkuje się je z sosny, świerku, dębu, jesionu, meranti i mahoniu.

Skrzydło może wzmacniać ukryta wewnątrz stalowa blacha. Jego powierzchnia bywa gładka albo ozdobiona listwami czy kasetonami. Drzwi drewniane mają dobrą izolacyjność akustyczną i termiczną oraz małą rozszerzalność cieplną. Ich wadą natomiast jest wrażliwość na zmiany wilgotności.

Skrzydło drewniane z asymetrycznym kształtem ozdobnej aplikacji po zewnętrznej stronie. Wyposażone w zamek hakowy, trzy zawiasy regulowane w trzech płszczyznach, antywłamaniowy wręg francuski (wyprofilowanie przylgi na całej długości tak, aby skrzydło zazębiało się z ościeżnicą) oraz podwójny system uszczelek fot. Cal

 

Drzwi metalowe mają ramę ze stali lubaluminium, wypełnioną materiałem termoizolacyjnym i osłoniętą z obu stron płytami z takiego samego metalu, które mogą być wykończone dekoracyjną okleiną. 

Szkielet drzwi stalowych stalowych to kształtowniki, usztywnione prętami (profilowaną blachą, kratownicą), które zawierają izolacyjną piankę poliuretanową, wełnę mineralną bądź styropian. Poszycie to stalowa blacha, grube płyty wiórowe albo wodoodporna sklejka, wykończone fornirem albo laminatem imitującym drewno.

Modele aluminiowe mają ramy z dwu- lub trzykomorowych profili i ocieplenie, jak te ze stali. Ramę wypełniają na ogół aluminiowe panele, których powierzchnia może być anodowana, malowana proszkowo albo przykryta okleiną. Charakteryzują się dźwiękochłonnością lepszą od drewnianych, lecz łatwo ulegają wgnieceniom

Drzwi stalowe o grubości 65 mm z przegrodą termiczną i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej z tzw. ciepłą aluminiową ościeżnicą i ciepłym progiem fot. Hörmann

Drzwi z PVC wytwarza się z wielokomorowych profili, wzmocnionych wkładami ze stali ocynkowanej bądź aluminium. Między profilami umieszcza się wypełnienie z gładkich lub wytłaczanych plastikowych płyt, często zespolonych z warstwą ocieplającą zpianki poliuretanowej.

Takie drzwi barwi się na etapie produkcji materiału albo wykańcza okleiną. Są lekkie, tanie i łatwo się je zakłada. Mimo to w domach jednorodzinnych są najrzadziej stosowane.

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Aby drzwi zewnętrzne stanowiły barierę przed ucieczką ciepła i utrudniały włamanie, muszą być solidnie założone. Najbardziej zalecany jest tzw. ciepły montaż, w którym futrynę przed wstawieniem do ościeża, na całym obwodzie okleja się taśmą paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. 

Zabezpieczają one izolację z pianki przed wilgocią. Ważne jest też solidne osadzenie i ocieplenie progu.

Podczas montażu drzwi ważne jest solidne osadzenie progu fot. Cal

 

 

Joanna Dąbrowska

zdjęcia: Cal/Hörmann/Gerda/MS więcej niż OKNA/SIEGENIA-AUBI

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT