Rozwiązania Horticulture Growlight czyli sałata, która szybko rośnie
Ze względu na rosnącą populację i trwającą urbanizację zapewnienie konsumentom świeżo zebranych produktów żywnościowych jest dziś prawdziwym wyzwaniem. Uprawa pionowa, tj. w wieżowcach, piwnicach i magazynach, bez konieczności wysyłania nietrwałych towarów w długą podróż zanim dotrą do konsumenta, to jedno z możliwych rozwiązań tego problemu. W takich warunkach sztuczne światło odgrywa istotną rolę.
Firma OSRAM prezentuje oparte na technologii LED rozwiązanie przeznaczone do doświetlania roślin. System został opracowany w ramach projektu "LED Light for you" (Światło LED dla Ciebie) we współpracy z kilkoma partnerami. OSRAM wykorzystała swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie stosowania diod Oslon SSL w kilku odpowiednio dopasowanych jasnych barwach. Właściwości tych LED, zapewniające odporność na temperaturę i wilgotność oraz wyjątkowy kąt wiązki światła sprawiają, że idealnie nadają się one do stymulowania wzrostu roślin. To jednak nie wszystko. Zastosowanie specjalnych barw światła nie tylko przyspiesza i steruje wzrostem, lecz także wpływa na smak produktu. W zależności od wybranej barwy ta sama roślina, na przykład bazylia, może mieć słodszy lub ostrzejszy smak.
Oświetlenie ulic pomaga zlokalizować miejsca parkingowe: Streetlight 11
Niemieccy kierowcy samochodów spędzają średnio ponad 40 godzin rocznie szukając miejsca do parkowania. Jest to jednak tylko jeden z powodów, dla których inteligentne zarządzanie ruchem i miejscami parkingowymi zyska na znaczeniu w przyszłości.
Aby kierowcy nie marnowali tygodnia pracy, eksperci OSRAM opracowali rodzinę opraw oświetleniowych Streetlight 11. Za pomocą zintegrowanej kamery i modułów transmisji danych można wykryć wolne miejsca parkingowe i przekazać te informacje kierowcom.
W połączeniu z oprogramowaniem do analizy wideo moduł kamery potrafi jeszcze więcej. Oprócz śledzenia miejsc parkingowych, może również monitorować natężenie ruchu i wykrywać korki, kolizje drogowe oraz pojazdy poruszające się po niewłaściwej stronie drogi. Produkt przekształca infrastrukturę oświetleniową miasta w sieć, która pomaga kontrolować i sterować ruchem drogowym. Streetlight 11 firmy OSRAM to przyszłościowa platforma technologiczna do szerokiej gamy scenariuszy inteligentnego miasta. Modułowa konstrukcja pozwala zintegrować systemy sterowania i monitorowania, w tym radio (RF).
HubSense do inteligentnego oświetlenia biura
Według badań przeprowadzonych przez Niemiecki Instytut Ekonomiczny w Kolonii, 45 proc. pracowników w miastach takich jak Monachium i Düsseldorf pracuje obecnie w biurach. Niezwykle ważne jest więc, aby ludzie przebywający w takich pomieszczeniach mogli wykonywać swoje obowiązki przez cały dzień w jak najbardziej komfortowych warunkach. Jeden z aspektów wiąże się m.in. z zapewnieniem światła dostosowanego do czasu, miejsca i rodzaju aktywności.
Odpowiedzią na te potrzeby jest HubSense - inteligentny, hybrydowy i modułowy system sterowania oświetleniem, który indywidualnie dostosowuje się do różnych warunków panujących w budynkach biurowych i pomaga użytkownikom obniżyć koszty energii. System komunikacji bezprzewodowej umożliwia wyposażenie starszych budynków w najnowszą formę sterowania oświetleniem bez żadnych zmian w dotychczasowej infrastrukturze. HubSense umożliwia również proste i intuicyjne programowanie systemu oraz obniża koszty instalacji do minimum. System wykrywa awarie opraw oświetleniowych w budynku i zgłasza ich dokładną lokalizację za pomocą aplikacji, która jest wspierana przez specjalnie zaprojektowane układy zasilające LED Dexal (Digital Exchange for Advanced Lighting).
HubSense to odpowiedź OSRAM na trend w kierunku cyfryzacji i wykorzystania istniejącej infrastruktury oświetleniowej w nowych i inteligentnych zastosowaniach.
Cyfryzacja przestrzeni w budynkach: Einstone Track & Trace
Ze względu na fakt, że coraz więcej naszego życia zawodowego spędzamy w dużych kompleksach budynków, ważna staje się konieczność monitorowania wnętrz budynków. Do takich rozwiązań, firma OSRAM przeznacza swój produkt Einstone Track & Trace. Na przykładzie szpitala, producent oświetlenia przedstawia w jaki sposób na panelu służącym do analizy można śledzić sprzęt medyczny lub łóżka w czasie rzeczywistym. Aby umożliwić monitoring rozmaitych obiektów, miniaturowe nadajniki radiowe są zintegrowane z infrastrukturą oświetleniową. Tworzą one sieć Bluetooth Low Energy, za pomocą której można przesyłać i odbierać dane. Ich analiza umożliwia obliczenie lokalizacji obiektów i wyświetlanie ich na panelu nawigacyjnym użytkownika. Oprócz identyfikacji zasobów możliwe jest również tworzenie map ciepła lub przeprowadzanie analiz wykorzystania narzędzi oraz monitorowanie temperatury wrażliwych obiektów. Einstone Track & Trace nadaje się do zastosowania w takich sektorach jak handel detaliczny, logistyka lub służba zdrowia, a także do instalacji w inteligentnych budynkach.
Oświetlenie samochodowe SMARTRIX
Mobilność przechodzi proces radykalnych zmian, a firma OSRAM już wprowadza inteligentne systemy do reflektorów samochodowych. Moduły matrycowe SMARTRIX (skrót pochodzi z połączenia określeń "inteligentny" i "matryca"), opracowane we współpracy z firmą Varroc Lighting Systems, wyposażone są w innowacyjne soczewki silikonowe i zapewniają optymalną widoczność w nocy nawet w wyjątkowo niekorzystnych warunkach pogodowych. Inteligentny rozsył światła sprawia, że kierowca jest w stanie dostrzec zagrożenie w odpowiednim czasie, bez oślepiania innych użytkowników dróg. Światła LED, stosowane już w pojazdach takich jak Jaguar E-Pace lub Range Rover Sport, automatycznie poprawiają rozsył światła, jednocześnie nie powodując oślepienia kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Taki efekt osiąga się dzięki kamerze, umieszczonej na przedniej szybie pojazdu i oprogramowaniu, służącemu do przetwarzania obrazu oraz inteligentnej technologii oświetleniowej.
Te i wiele innych, innowacyjnych technologii marki OSRAM będzie można zobaczyć na stoisku firmy (B50, hala 2.0) już za kilka dni, podczas tegorocznych targów Light + Building 2018.
źródło i zdjęcie: Osram
Komentarze