Innowacyjna domowa instalacja pomoże w walce ze smogiem

Firma TECH, producent sterowników do kotłów na paliwa stałe, zaprojektowała i wykonała urządzenie, która pomoże walczyć z wysoką emisją zanieczyszczeń w polskich miastach. Opracowany przez firmę we współpracy z Politechniką Śląską elektrofiltr, przeznaczony do instalacji w domach mieszkalnych, może stać się orężem w walce ze smogiem i emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

Innowacyjna domowa instalacja pomoże w walce ze smogiem

Jak działa elektrofiltr?

Do tej pory elektrofiltry były wykorzystywane jedynie w przemyśle - w zakładach produkcyjnych, cementowniach, zakładach metalurgicznych, czy elektrociepłowniach. Konieczność jego stosowania w tego typu zakładach wynika m.in. z wymagań dotyczących ochrony środowiska obowiązujących w Polsce i Unii Europejskiej.

Podobne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym były do tej pory wykorzystywane jedynie w kilku krajach Europy, m.in. Niemczech i Austrii. 

Elektrofiltry dedykowane do instalacji spalania małej mocy, oferowane na krajowym rynku, pochodziły z importu. Teraz podobne, polskie urządzenia będzie można instalować w domach jedno i wielorodzinnych oraz blokach mieszkalnych.

To niewielkie urządzenie odpylające o stosunkowo niskich kosztach eksploatacji, które montuje się przy instalacjach grzewczych. W jego wnętrzu znajduje się elektroda wytwarzająca wysokie napięcie, która w uproszczeniu odpycha na ścianki wszelkie pyły wytrącane ze spalin.

Jego działanie oparte jest na wytrącaniu pyłu ze strumienia zapylonych spalin i osadzaniu na powierzchni elektrod zbiorczych pod wpływem siły elektrostatycznej. W skład urządzenia elektrofiltru wchodzą: elektroda ulotowa, pręt mocujący z izolatorem ceramicznym, osłona ze stali kwasoodpornej oraz zasilacz z generatorem wysokiego napięcia. Elektroda ulotowa generująca wyładowania koronowe wykonana została z drutu stalowego z zaostrzonymi końcami.

Elektroda została umieszczona centralnie w kanale spalinowym za pomocą pręta mocującego z izolatorem ceramicznym. Układ izolowanych elektrod zasilany jest wysokim napięciem za pomocą generatora wysokiego napięcia.

Elektrodę rozładowczą stanowią uziemione ścianki przewodu kominowego wykonane ze stali kwasoodpornej. Na ściankach osadza się pył który zostaje wytrącony ze spalin. Urządzenie posiada szereg zabezpieczeń elektronicznych warunkujących poprawne działanie oraz automatyczne wyłączanie urządzenia jeśli kocioł nie pracuje.

Skuteczność urządzenia

Elektrofiltr charakteryzuje się prostą instalacją i nieuciążliwą obsługą. Jego skuteczność, to od 50 do nawet 90 proc. wychwytywanych pyłów, które dzięki temu nie są emitowane do środowiska. Skuteczność urządzenia zależy oczywiście także od jakości używanego do ogrzewania paliwa i samego kotła.

Upowszechnienie tego typu rozwiązań, które już zyskują popularność w takich krajach jak Austria czy Szwajcaria, może pomóc nam skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Badania nad rozwiązaniem firma TECH prowadziła we współpracy z Politechniką Śląską. To jeden z wielu przykładów współpracy nauki i biznesu, którą wdraża TECH. Wcześniej wspólnie Politechniką Śląską firma opracowała m.in. sterownik do kotłów z funkcją zPID - zaawansowanym algorytmem sterującym pracą kotła, pozwalającym na zwiększenie oszczędności w spalaniu nawet o 20%.

źródło i zdjęcie: TECH

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT