Czterodrożny zawór mieszający w instalacji otwartej - chroń swój kocioł!

Zawory czterodrogowe to urządzenia spełniające kilka pożytecznych funkcji. Pierwszą i najważniejszą z nich to zabezpieczenie kotła przed korozją niskotemperaturową. Stosując taki zawór w instalacji c.o. wymuszamy niejako stworzenie dodatkowego obiegu wody. Oprócz obiegu wody grzewczej płynącej na grzejniki powstaje obieg wody kotłowej, która poprzez zawór nie wydostaje się na instalację c.o. lecz wraca na powrót podgrzewając jednocześnie schłodzoną wodę wracającą z grzejników.

Czterodrożny zawór mieszający w instalacji otwartej - chroń swój kocioł!

Czterodrożny zawór mieszający

Temperatura powrotu może być regulowana ręcznie poprzez otwarcie zaworu w większym lub mniejszym stopniu albo automatycznie dzięki zastosowaniu siłownika na zaworze mieszającym. Taka opcja wchodzi w grę jeśli kocioł wyposażony jest w sterownik z funkcją obsługi siłownika lub jeśli na własną rękę taki sterownik zakupimy. Krótko mówiąc jeśli zwiększymy ilość ciepłej wody z zasilania na instalację centralnego ogrzewania zmniejszymy jednocześnie poziom dogrzewania powrotu.

Schemat układu otwartego z zaworem czterodrożnym
 
Schemat układu otwartego

Drugą funkcją zaworów mieszających jest funkcja mieszania wody z zasilania i powrotu a co za tym idzie umożliwienie płynnej regulacji temperatury wody grzewczej w zależności od zapotrzebować całego układu. Funkcja ta jest wykorzystywana bardzo często w celu dostosowania temperatury wody w instalacji c.o. do warunków i temperatury zewnętrznej.

Trzecia funkcja zaworów mieszających wykorzystywana jest do regulacji temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku. Wiąże się to z koniecznością odcięcia wody zasilającej grzejniki i jest praktykowane głównie w okresach letnich kiedy to istnieje konieczność podgrzewu tylko i wyłącznie wody użytkowej.

Schemat układu otwartego z zaworem trójdrożnym

Podsumowując: zawór czterodrogowy część gorącej wody wychodzącej z kotła kieruje z powrotem do niego. Podniesienie temperatury wody powracającej do kotła przeciwdziała zjawisku korozji niskotemperaturowej i wydłuża żywotność kotła. Tą samą ilość wody powracającej z grzejników zawór czterodrogowy z kolei kieruje z powrotem na zasilanie grzejników c.o.

To z kolei umożliwia wiosną i jesienią pracę kotła z zalecaną temperaturą co najmniej 60°C przy jednoczesnym utrzymywaniu w obiegu grzejnikowym niższej temperatury zgodnej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię. Jeżeli nie ma potrzeby obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki bo na grzejnikach są założone zawory i głowice termostatyczne, to wystarczy jedynie zamontować zawór trzydrogowy na powrocie do kotła aby podnieść temperaturę powrotu. Można to zrobić zaworem ręcznym lub (lepiej) termostatycznym.

Źródło i zdjęcia: Kotły Centralnego Ogrzewania "SEKO”

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT