Pierwsi adepci "Szkoły Zawodu" KAN ruszą na rynek pracy

Firma KAN, producent systemów wodnych i grzewczych, stosowanych w budownictwie i jedna z największych firm województwa podlaskiego jako pierwsza opracowała i wdrożyła profesjonalny program współpracy szkoły ponadgimnazjalnej z przyszłym pracodawcą. Zaproszona do współpracy placówka to Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku.

Pierwsi adepci "Szkoły Zawodu" KAN ruszą na rynek pracy

Projekt wymagał dużego zaangażowania obu stron, mówi Jan Kaczan, wiceprezes KAN. Czas poświęcony na zbudowanie wartościowego programu w połączeniu z zaangażowaniem naszych pracowników oraz nauczycieli zaprocentował nowatorskim rozwiązaniem, które sprawdziło się w praktyce.

Program objął uczniów III i IV klasy o kierunku "technik-mechatronik", kształcących przyszłych operatorów maszyn CNC. Jego głównym założeniem  było praktyczne przedstawienie młodym ludziom poszczególnych etapów działań, prowadzących do wytworzenia finalnego produkt. Uczniowie śledzili proces produkcji krok po kroku: począwszy od zaprojektowania konstrukcji wyrobu, przełożenia projektu na maszynę, poprzez testy i badania jakościowo-wytrzymałościowe, aż do wytworzenia produktu i jego wdrożenia na rynek.

Już na etapie wstępnych rozmów, wiedzieliśmy, że ten nowatorski projekt, doskonale wpisze się w system kształcenia zawodowego, mówi Nina Klebus, dyrektor ZSZ nr 2 w Białymstoku. Uczniowie mieli możliwość porównania programowych teorii z realną produkcją. Na etapie praktyk zawodowych mogli zastosować i pogłębić wiedzę i umiejętności wyniesione ze szkoły. Po tych doświadczeniach mogę powiedzieć, że na pewno potrzeba nam więcej takich programów i pracodawców.

KAN od dawna aktywnie współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi i uczelniami wyższymi z korzyścią dla obu stron: placówki kształcące otrzymują praktyczne wsparcie, zaś przedsiębiorstwo- dobrze przygotowanych pracowników.

Mamy nadzieję, że całoroczna praktyka zawodowa, przygotowała absolwentów do łatwiejszego wejścia na rynek pracy, bo taki jest główny cel programu, mówi Jan Kaczan. Cieszymy się, że uczniowie ZSZ nr 2 w Białymstoku mieli możliwość poznania praktycznej strony ich przyszłego zawodu.

źródło i zdjęcie: KAN

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT