Nowoczesne i ekologiczne osiedle z technologią Purmo

Poszanowanie energii i bycie eko to nie tylko moda. To stosowanie się do zasad, dzięki którym będziemy żyć w zdrowym naturalnym otoczeniu i oszczędzać energię oraz finanse. Inwestor nowoczesnego osiedla Sielanka, pod Tarnowskimi Górami, mając na uwadze przede wszystkim energooszczędność, wybrał do nowo wybudowanych domów ogrzewanie marki Purmo - znane z efektywnego i oszczędzającego energię funkcjonowania.

Nowoczesne i ekologiczne osiedle z technologią Purmo

Nowe domy energooszczędne powstały na osiedlu Sielanka, w najbardziej zielonej części Śląska - Tarnowskich Górach. To ekologiczna enklawa regionu, okolica pozbawiona wszechobecnego na Śląsku przemysłu, a teren wolny od szkód górniczych.

Osiedle Sielanka może pochwalić się bliskością "Zielonych płuc" Śląska, a także odległością 10-minutowego spaceru od Parku Repeckiego. Jednak najbardziej ekologicznym aspektem Sielanki są budowane tu domy energooszczędne, które przechodzą rygorystyczne procedury certyfikujące. W domach zastosowano wentylację mechaniczną, a więc pełną kontrolę wymiany powietrza - w ten sposób mieszkańcy zawsze będą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem. Filtry zatrzymują grzyby, kurz, a opcjonalnie również pyłki roślin. To nieocenione udogodnienie dla osób z alergiami. Również dalsze otoczenie osiedla Sielanka jest iście ekologiczne. Poza Parkiem Repeckim niedaleko znajduje się też Dolina Dramy, Rezerwat Segiet, Dolomity - Sportowa Dolina, a także Park Wodny, Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz Zamek w Starych Tarnowicach. Lokalizacja osiedla zobowiązuje. Dlatego aspekt ekologiczny stanowił priorytet inwestora. Aby sprostać wysoko postawionym wymaganiom energooszczędności, do ogrzania ekologicznych domków wybrano system ogrzewania podłogowego marki Purmo.

Energooszczędność. Wspólny priorytet osiedla Sielanka i Purmo

Faktyczna energooszczędność osiedla Sielanka potwierdzona została przez niezależnych weryfikatorów, dzięki czemu osiedle utrzymało zaprojektowany standard "NF40 nowych domów energooszczędnych", opracowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, w ramach programu "Efektywnego wykorzystania energii", realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla budynków osiedla Sielanka wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji, obliczany zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, był niższy od wartości granicznej 40 kWh/(m2rok). Domy spełniają szereg innych warunków, w tym dotyczących szczelności domu, sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody. Ich nabywcy są uprawnieni do uzyskania dofinansowania kredytu w wysokości 30 000 zł.

Inwestor osiedla Sielanka na każdym kroku projektowania miał na uwadze jak najbardziej ekonomiczne wykorzystywanie energii w późniejszym użytkowaniu domów przez mieszkańców. Zminimalizowanie kosztów utrzymania przez osoby, które kupią dom na osiedlu Sielanka przyświecało idei dewelopera. Właśnie dlatego zadbano o ocieplenie domów już od podstaw. Fundamenty domów osiedla Sielanka ocieplono 15-centymetrową warstwą specjalnego styropianu, natomiast podłogi na parterach izolowano i ocieplono styropianem o grubości 18 cm. Na ścianach budynków znalazły się płyty nowoczesnego styropianu grafitowego o grubości 20 cm. Jest to materiał najczęściej stosowany dziś w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Dachy domów pokryte zostały 35-cm bezformaldehydowej wełny. Co ciekawe, również okna domów w Sielance mają ponadstandardową ilość przeszkleń. Trzy szyby zespolone chronią mieszkańców przed mrozem, wiatrem i deszczem.

Ogrzewanie podłogowe Purmo - energooszczędność przede wszystkim

Ponieważ dla dewelopera, II-Inwestycje CL Sp. z o.o. priorytetem jest poszanowanie energii i środowiska, w zakresie ogrzewania zdecydował się na współpracę z marką Purmo. W osiedlu sielanka zainstalowano 2000 m2 ogrzewania podłogowego Purmo systemu rolljet, które zapewnia wymierne oszczędności w zużyciu energii i doskonale współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła.

Poza energooszczędnością i komfortem użytkowania, największą zaletą stosowania podłogówki w instalacjach niskotemperaturowych jest brak konieczności montowania systemu mieszającego. Ogrzewanie podłogowe wymaga bowiem niższej niż standardowa temperatury czynnika grzewczego. W standardowych instalacjach woda zasilająca grzejniki ma wyższą temperaturę niż woda zasilająca ogrzewanie podłogowe. Dlatego niezbędna staje się instalacja systemu mieszającego, który obniża temperaturę wody dla podłogówki do optymalnych 45°C. Natomiast w niskotemperaturowej, energooszczędnej instalacji grzewczej ta sama woda zasilająca może być użyta zarówno do grzejników, jak i do instalacji ogrzewania podłogowego. Z tego powodu łatwo jest połączyć obwód grzejnikowej instalacji niskotemperaturowej z instalacją ogrzewania podłogowego.


Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się większą bezwładnością - wolniej niż grzejniki nagrzewa się, ale dłużej utrzymuje temperaturę. W związku z tym zapewnia stały komfortowy klimat we wnętrzu. Ciepło promieniujące od podłogi daje przyjemne uczucie komfortu i uzupełnia działanie grzejników, które w systemach niskotemperaturowych zaleca się montować pod oknami. Optymalne sterowanie w systemie łączącym grzejnik z pętlą ogrzewania podłogowego zapewnia nowoczesny zawór Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej. Nie powoduje on przegrzewania podłogi, dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55 C. Specjalny by-pass wbudowany w zaworze umożliwia cyrkulację wody w grzejniku nawet przy zamkniętym obiegu ogrzewania podłogowego. Jest to ogromna przewaga w stosunku do tradycyjnych zaworów RTL, które często stosuje się w łazienkach do połączenia grzejnika łazienkowego z krótką pętlą ogrzewania podłogowego. Zawór RTL ogranicza maksymalną temperaturę powrotu, zatem po jej przekroczeniu odcina zarówno podłogówkę jak i połączony z nią grzejnik. Niestety powoduje to niedogrzanie łazienki. Takiej sytuacji można uniknąć stosując nowoczesny zawór TempCo VT.

źródło i zdjęcia: PURMO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT