Alarmujące wyniki badań: w polskich szkołach za dużo CO2 i radonu!

Wysokie stężenie CO2 i radonu w szkołach stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i koncentracji uczniów. Jakie działania można podjąć, aby zapewnić im komfortowe i bezpieczne warunki do nauki? W tym artykule przedstawiamy sprawdzone metody, które pomogą zredukować ilość szkodliwych substancji w powietrzu.

Alarmujące wyniki badań: w polskich szkołach za dużo CO2 i radonu!

Badania przeprowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wykazały, że stężenie CO2 w polskich szkołach już po kilkudziesięciu minutach od rozpoczęcia lekcji może przekraczać normy nawet 4,5-krotnie. Takie warunki negatywnie wpływają na naukę, obniżając koncentrację i zdolności intelektualne uczniów.

Dodatkowo, w wielu szkołach stwierdzono przekroczenia norm stężenia radonu – rakotwórczego gazu, który jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworu płuc.

W szkole w Święcicy już dwa lata temu pomiary wykazały podwyższony poziom radonu. Wówczas jednak nie podjęto żadnych działań zaradczych.

Dopiero po niedawnym ujawnieniu skali przekroczenia norm, dzieci skierowano na nauczanie zdalne, a następnie miały kontynuować naukę w sąsiedniej placówce.

Również problem radonu nie dotyczy jednej szkoły, o czym świadczą wyniki projektu „Szkolna radonowa mapa Polski”. Po przebadaniu prawie 50 placówek w całym kraju okazało się, że choć średnia ze wszystkich detektorów wyniosła 99 beklerów (Bq)/ m3, to były pomieszczenia, w których odczyt wskazał aż 907 Bq/m3, a maksymalna średnia w budynku wyniosła 705 Bq/m3. To wartości nawet dziesięciokrotnie przekraczające dopuszczalne norm. Ponad połowa zbadanych szkół powstała przed 1970 rokiem, a tylko trzy wybudowano po roku 2000 – komentuje Jarosław Popadyk, Menedżer ds. Wentylacji w Stiebel Eltron.

Zdrowe powietrze w szkołach - co można zrobić?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem poprawiającym jakość powietrza w szkołach jest instalacja wydajnej wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Taki system nie tylko usuwa nadmiar CO2 i radonu, ale także kontroluje wilgotność powietrza i filtruje szkodliwe pyły oraz aerozole.

- Zarządzający szkołami podchodzą do problemu odpowiedzialnie. W odpowiedzi na ich potrzeby producenci wprowadzają do oferty dostosowane stricte do potrzeb szkół i obiektów publicznych system wydajnej decentralnej wentylacji - mówi Jarosław Popadyk, ekspert Stiebel Eltron, wytwórcy rozwiązań wentylacyjnych i grzewczych.

Istotne jest również regularne wietrzenie sal lekcyjnych, zwłaszcza podczas przerwy w zajęciach.

W przypadku szkół, w których występuje problem z radonem, zaleca się uszczelnienie fundamentów.

Poprawa jakości powietrza w szkołach

  • Naścienne czujniki CO2 – automatycznie regulują wydajność nawiewu i wyciągu powietrza, utrzymując jego optymalny poziom.

- Dodatkowo można stosować naścienny czujnik mierzący stężenie CO2 w pomieszczeniu. Całkowicie automatycznie reguluje on wydajność nawiewu i wyciągu powietrza, żeby poziom CO2 był poniżej ustawionej wartości. W razie pożaru lub zaniku napięcia przytrzymywane przez sprężyny zawory powietrza zewnętrznego i zużytego zamykają kanały przepływowe, przyczyniając się do ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru i dymu w budynku - wyjaśnia Jarosław Popadyk ze Stiebel Eltron

  • Decentralne wentylatory - zapewniają nawiew i wyciąg powietrza bez systemu orurowania, co ułatwia montaż w istniejących budynkach.
  • Filtry powietrza - usuwają z powietrza szkodliwe pyły, aerozole, bakterie i wirusy.

Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów to priorytet

Zapewnienie zdrowego i czystego powietrza w szkołach jest obowiązkiem dyrekcji i organów prowadzących.

Inwestycja w nowoczesne systemy wentylacyjne oraz regularne pomiary jakości powietrza są kluczowe dla stworzenia komfortowych i bezpiecznych warunków do nauki dla wszystkich uczniów.

Źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT