Rynek kolektorów słonecznych w Polsce rozwija się coraz szybciej

Badania dotyczące rynku kolektorów słonecznych w Polsce przeprowadzane przez Instytut Energetyki Odnawialnej, pokazują jak dynamicznie rozwija się ta branża. Polska zajmuje aktualnie pierwsze miejsce wśród państw europejskich pod względem tempa wzrostu wykorzystania baterii słonecznych.

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce rozwija się coraz szybciej

Pod względem zainstalowanej mocy kolektory solarne stanowią drugą, po energetyce wiatrowej technologię OZE w Polsce. Sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce w 2011 r. wzrosła o ponad 70% i wynosiła około 248 tys. m², co daje łącznie 904 tys. m² zainstalowanych i użytkowanych kolektorów i stanowi równoważnik 633 MW mocy cieplnej.

W 2011 r. odnotowano rekordowe obroty na rynku kolektorów słonecznych w Polsce. Ich wartość przekroczyła 500 mln zł. To doskonały wynik w porównaniu ze sprzedażą tych urządzeń w innych, wiodących krajach UE. Na rynku europejskim Polska zajmuje 6-7 miejsce.

Obecnie w Polsce jest około 70 firm produkujących i dystrybuujących kolektory słoneczne. Ponad połowa z nich to dystrybutorzy zagranicznych marek, dla których polski rynek jest niezwykle atrakcyjny. Oprócz producentów coraz ważniejsze ogniwo stanowią instalatorzy systemów solarnych. W Polsce funkcjonuje ponad 2 tys. małych kilkuosobowych firm tego typu.

Aktualny projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie regulował działanie instalatorów OZE. Będą oni objęci obowiązkowymi szkoleniami i certyfikacją, dopuszczającą do wykonywania zawodu.

Prognozy Ministerstwa Gospodarki wskazują na dynamiczny postęp w sektorze instalacji solarnych. W Krajowym Planie Działań (KPD) zatwierdzono jego rozwój na poziomie 14 mln m², co daje moc zainstalowaną ponad 10 GWth. Biorąc pod uwagę założenia KPD w sektorze instalacji słonecznych pracę może znaleźć około 10,5 tys. instalatorów.

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce zawdzięcza obecny sukces między innymi programom dotacji. W ramach programu dotacji na zakup instalacji słonecznych prowadzonego przez NFOŚiGW, który wystartował w II powie 2010 r. sprzedano w Polsce dotychczas 81 tys. m². Jest to 33% całej sprzedaży.

Dużą popularnością cieszą się także dotacje z WFOŚiGW. Jednak największe zainteresowanie wzbudziły Regionalne Programy Operacyjne, w ramach których na energetykę słoneczną przeznaczono łącznie 231 mln zł. To 20% całego budżetu na energetykę odnawialną.

Na koniec listopada 2011 r. do dofinansowania w ramach RPO zatwierdzono wnioski na budowę instalacji słonecznych o wartości 328 mln zł, czyli o 30% więcej niż alokowano środków.

Szczegółowe wyniki badań sprzedaży instalacji słonecznych oraz informacje na temat wsparcia dla sektora energetyki słonecznej w ustawie OZE zostaną zaprezentowane 18 kwietnia 2012 r. w Krakowie podczas organizowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej V Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej.

źródło i zdjęcia: ieo.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT