Filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych wynalazkiem roku

Tytuł "Wynalazku roku" w konkursie organizowanym przez miasto Poznań, zdobył filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych i wentylacyjnych, wykonany przez Wojciecha Łapkę z Politechniki Poznańskiej. Do finału konkursu było zakwalifikowanych sześć projektów.

Filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych wynalazkiem roku

Zwycięski projekt to filtr akustyczny do tłumienia hałasu, który można umieścić w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, w celu redukcji hałasu wywoływanego przez te urządzenia. Koncepcja jest prosta i tania w zastosowaniu. Wynalazca już zgłosił wniosek o uzyskanie patentu na swój projekt.

Rozwiązanie to może służyć także do poprawy aktualnie zastosowanych tłumików, gdy np. jedna lub kilka dźwięków nadal pojawia się w widmie hałasu.

Prezentowane rozwiązanie jest nowością w dziedzinie akustyki i inżynierii hałasu. Oparte jest na znanym rozwiązaniu technicznym - śrubie Archimedesa - powszechnie stosowanym w różnych gałęziach przemysłu, głównie do transportowania różnych mediów. Istotą wynalazku roku jest akustyczny filtr do tłumienia dźwięku w instalacjach kanałowych składający się z helikoidalnie uformowanego profilu i trzpienia umieszczonych w kanale cylindrycznym i wykonanych z twardego akustycznie materiału.

W finale jury oceniało ponadto projekt Trip-Trop.pl - portal internetowy łączący gry miejskie z aplikacjami na telefon komórkowy, koncepcję pieczywa żytniego na zakwasie, wzbogaconego o suszone młóto pomidorowe, projekt "Gra w czerwone" - grę przeznaczoną dla przechodniów, uprzyjemniającą oczekiwanie na zielone światło, aplikację Art4Europe na telefon komórkowy, umożliwiającą pobieranie informacji o oglądanych dziełach sztuki oraz system do zdalnego zarządzania instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu.

Poza filtrem akustycznym do tłumienia hałasu w instalacjach wentylacyjnych, do konkursu "Wynalazek roku" wpłynęło ok. 30 projektów. Autorzy prac, które zakwalifikowały się do finałowego etapu, przedstawiali w połowie grudnia swoje projekty przed komisją konkursową. W gronie jury znaleźli się przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, firmy komputerowej oraz Miasta Poznania.

Konkurs "Wynalazek roku" jest elementem programu edukacyjnego "Poznań know how workshops" i ma na celu wyróżnianie i promocję zdolnych twórców, ich unikatowych pomysłów i ambitnych przedsięwzięć biznesowych.

źródło i zdjęcie: info.put.poznan.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT