Biomasa stanowi trzecie co do wielkości na świecie naturalne źródło energii i wydaje się być jednym z realistycznych sposobów na zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii i ciepła. Przede wszystkim jest najbardziej stabilnym źródłem, dzięki czemu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w technologie umożliwiające jej spalanie.
Dodatkową korzyścią dla producentów energii jest fakt, iż wykorzystanie biomasy to najszybszy i najlepiej rozpoznany sposób uzyskania wymaganego poziomu OZE. Większość planowanych w Polsce inwestycji w budowę lub modyfikację bloków podąża tą właśnie ścieżką. Spalanie biomasy rośnie więc w Polsce lawinowo. Według ekspertów, jeśli obecne tendencje się nie zmienią, to w 2020 r. polskie przedsiębiorstwa energetyczne będą jej potrzebowały 20 mln ton, czyli pięciokrotnie więcej niż obecnie.
Rozwojowi tej dziedziny sprzyja dodatkowo fakt, iż w naszym kraju produkcja energii z biomasy jest wspierana przez dwa mechanizmy: zielone certyfikaty i traktowanie spalania biomasy jako neutralnego z punktu widzenia emisji CO2.
Do udziału w "Forum spalania biomasy" zapraszamy:
- Przedstawicieli - elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni oraz przemysłowych odbiorców energii, wykorzystujących biomasę w produkcji energii
- Inwestorów
- Dostawców i producentów biomasy
- Dostawców produktów i rozwiązań technologicznych
- Firmy doradcze i inżynieryjne
- Firmy z sektora budownictwa przemysłowego/wykonawców projektów
- Przedstawicieli banków finansujących inwestycje energetyczne
- Przedsiębiorstwa przemysłu stalowego, rafinerie, huty, cementownie
- Przedsiębiorstwa przemysłu papierniczego, koksowniczego, szklarskiego, ceramicznego i spożywczego
- Wszystkie osoby zainteresowane tematyką inwestycji w sektorze energetycznym oraz kwestią proekologicznych rozwiązań w energetyce.
Dynamiczny wzrost wykorzystania biomasy determinuje doskonalenie metod i technik pozyskiwania oraz jej spalania (kotły do spalania biomasy stosowane w budownictwie jednorodzinnym, np. kocioł typu Trot). Jest to naturalną konsekwencją rozwoju tej dziedziny energetyki oraz zaostrzania wymogów ochrony środowiska.
źródło i zdjęcie: cbepolska.pl
Komentarze