Technologia lokalizacji zakopanych plastikowych rur

Naukowcy ze związanej z Oxford University firmy Oxford Electromagnetic Solutions (OXEMS) opracowali czujnik i technologię znakowania, które pozwalają precyzyjnie lokalizować plastikowe rury zakopane głęboko pod ziemią.

Technologia lokalizacji zakopanych plastikowych rur

Technologia ta jest odpowiedzią na coraz większą liczbę elementów infrastruktury zrobionych z plastiku, które zastępują starsze, metalowe. Szacunki wskazują, że tylko w Wielkiej Brytanii pod ziemia zakopanych jest 4 miliony kilometrów rur i przewodów, z czego 100 tysięcy wymaga wymiany.

"Obecnie, rury znajdujące się w ziemi są dość trudne do zlokalizowania, gdyż istniejące metody są albo zbyt drogie, albo mało efektywne." - stwierdził Rakesh Roshan z Oxford University Isis Innovation. "Nasze urządzenie charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji i spodziewamy się, że pozwoli obniżyć koszt robót ziemnych o przynajmniej 40 procent." - dodał. Rozwiązanie OXEMS wykorzystuje kombinację technologii RFID i pasywnych niskoczęstotliwościowych etykiet, przyczepionych do poszczególnych elementów zakopanych plastikowych rur. Etykiety te odczytywane z powierzchni zachowują się jak kody kreskowe i dostarczają informacji o dokładnej lokalizacji rury, jej funkcji i stanie.

"Jedną z zasadniczych korzyści płynących z wykorzystywania przez firmy rozwiązania OXEMS jest to, że "inteligentna" część technologii znajduje się na powierzchni, a zakopane etykiety są proste, co pozwala zredukować koszty, a także poprawić niezawodność i żywotność." - stwierdził Kevin Gooding, dyrektor wykonawczy OXEMS. Roshan dodał, że technologia ta mogłaby znaleźć zastosowanie również w innych aplikacjach, jak identyfikowanie zanieczyszczeń w ujęciach wody, czy wykrywanie pęknięć w betonie. Trwają obecnie rozmowy, które mają doprowadzić w niedalekiej przyszłości do komercjalizacji.

źródło i zdjęcie: wodkaneko.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT