W jakich zbiornikach przechowywać deszczówkę?
Deszczówka najczęściej przechowywana jest w zbiornikach wykonanych z polietylenu. Jest to bardzo wytrzymałe i trwałe tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne. Polietylen zapobiega rozwojowi glonów w wodzie, co umożliwia jej magazynowanie przez długi czas.
Zbiorniki na deszczówkę najczęściej dostępne są w dwóch wariantach: podziemnym i naziemnym. Te pierwsze wykorzystywane są najczęściej w miejscach, w których zapotrzebowanie na wodę deszczową jest wyjątkowo wysokie.
Korzystają z nich także właściciele działek o mniejszej powierzchni, na której zbiorniki naziemne mogłyby się nie zmieścić. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy jednak pamiętać o tym, że zbiorniki podziemne mogą być zamontowane wyłącznie na terenach o niskim poziomie wód gruntowych.
Wydajny zbiornik na deszczówkę pozwala zebrać około 60% wody opadowej. W skali całego roku najczęściej jest to ilość, która umożliwia bezproblemowe podlewanie trawnika oraz bieżących nasadzeń w sezonie wiosennym i letnim.
Dzięki temu nie musimy korzystać z wody miejskiej, a to przekłada się na oszczędności finansowe. Współcześnie właściciele nieruchomości drobiazgowo liczą każdą złotówkę wydawaną na eksploatację domu i ogrodu, dlatego też zbiorniki na wodę deszczową cieszą się coraz większą popularnością.
Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?
Najważniejszym kryterium, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru zbiornika na deszczówkę, jest jego pojemność. Jest ona związana z indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę i zależy także od powierzchni, z której deszczówka będzie zbierana.
Przed zakupem warto przeanalizować prognozy dotyczące ilości gromadzonej wody i na ich podstawie wybrać odpowiedni rozmiar zbiornika.
Kolejnym ważnym aspektem jest wyposażenie. Warto podkreślić, że jest ono w dużej mierze zależne od funkcji, jakie będzie spełniał zbiornik – do innych celów może on służyć w dużym gospodarstwie rolniczym, a do innych w przydomowym ogródku.
Podstawą jest jednak instalacja odprowadzająca zbieraną deszczówkę. Niektóre osoby decydują się także na zainwestowanie w systemy, które umożliwiają odpływ wody w przypadku zbyt intensywnych opadów deszczu. Są one dostępne w formie przyłączy do kanalizacji deszczowej.
Zbiorniki na deszczówkę nie są drogie, a ich zakup pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy – zwłaszcza w miejscach, w których woda intensywnie wykorzystywana jest do podlewania czy przeprowadzania prac porządkowych.
Jak dobrać pojemność zbiornika na wodę deszczową?
Pojemność zbiornika na wodę deszczową powinna być dopasowywana do wielkości ogrodu. W przypadku niewielkich powierzchni nie ma sensu decydować się na model o bardzo dużej pojemności. Z zebraną wewnątrz wodą opadową zwyczajnie nie będzie co później robić.
Większy zbiornik generuje także dodatkowe koszty, co podnosi cenę całej inwestycji. Przy małych ogrodach dobrze sprawdzają się zbiorniki o pojemności 2000-3000 litrów. Większe modele wykorzystywane są głównie przez przedsiębiorców i duże gospodarstwa rolne.
Warto również pomyśleć, do czego zebrana w zbiorniku woda będzie później stosowana. Jeśli ma być to tylko podlewanie przydomowego ogrodu, należy zdecydować się na zbiornik o mniejszej pojemności. Jeżeli jednak woda ma służyć do nawadniania rozległych pól uprawnych, idealnym rozwiązaniem jest zakup dużego, pojemnego zbiornika.
Gdzie najlepiej ustawić zbiornik na wodę opadową?
Woda deszczowa idealnie sprawdza się podczas okresowego nawadniania trawnika czy podlewania roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie. Aby było jej odpowiednio dużo, należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie wybranego zbiornika na wodę opadową.
Musi on zostać postawiony w miejscu, w którym nie ma żadnych przeszkód do jego instalacji. Przyjmuje się, że zbiornik powinien znajdować się w odległości 5 metrów od domu i 2 metrów od granicy działki.
Warto wybierać przestrzeń z dala od rur i przewodów zaopatrujących działkę w różnego rodzaju media. Najlepiej sprawdza się w tym niezagospodarowana część ogrodu. Montaż zbiornika w pustym ogrodzie znajdującym się przy nowo wybudowanym domu jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać miejsce, w którym w przyszłości nie będą uprawiane żadne rośliny.
źródło i zdjęcia: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Komentarze