Nawiewniki ciśnieniowe w Europie

Z uwagi na strategiczne znaczenie polityki ekologicznej w Unii Europejskiej oraz wymóg oszczędzania energii, wszelkie nowe akty normatywne Unii zorientowane są na ochronę tych zasobów. "EU Energy Performance of Building Directive (EPDB)" stanowi podstawę dla państw-członków do zorientowania tworzonych własnych regulacji prawnych.

Nawiewniki ciśnieniowe w Europie

Jakie nawiewniki ciśnieniowe można montować na terenie Europy?

Nawiewnik ciśnieniowy zapewnia stabilne warunki mikroklimatu wewnętrznego, niezależnie od poziomu wilgotności powietrza zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nie dopuszcza bowiem do powstawania i utrzymywania się nadmiernego poziomu wilgotności i złej jakości powietrza w pomieszczeniu (z powodu np. braku tlenu, nadmiaru dwutlenku węgla, tlenku węgla, zapachów, dymu papierosowego i produktów przemiany materii). Mówiąc wprost: zapobiegają pojawianiu się negatywnych skutków złej wentylacji zamiast usuwać je po fakcie.

Poza tym, z uwagi na konieczność usytuowania elementu regulującego przepływ w nawiewnikach higrosterowanych po stronie wewnętrznej okna i jego reaktywność, regulatory nawiewu w takich konstrukcjach są dość pokaźnych rozmiarów i szpecą okno. Inaczej jest w przypadku nawiewników ciśnieniowych, gdzie element automatyki stanowi część czerpni powietrza.

Trendy dotyczące nawiewników ciśnieniowych w krajach Europy Zachodniej

Z uwagi na strategiczne znaczenie polityki ekologicznej w Unii Europejskiej oraz wymóg oszczędzania energii, wszelkie nowe akty normatywne Unii zorientowane są na ochronę tych zasobów. "EU Energy Performance of Building Directive (EPDB)" stanowi podstawę dla państw-członków do zorientowania tworzonych własnych regulacji prawnych. Systemy wentylacji mieszkań i obiektów publicznych oparte na rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii. Są tym lepsze, im bardziej bezpośrednio i niższym kosztem przyczyniają się do tych oszczędności.

W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe są rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od higrosterowanych, czego dowód stanowi chociażby praktyczny brak tych ostatnich w budownictwie skandynawskim czy brytyjskim (wilgoć to przecież największy problem wyspiarzy!). Jest faktem niezaprzeczalnym, że to w tych obszarach Europy powstawały standardy wentylacyjne i tam określa się też kierunek ich dalszego rozwoju. U pierwszych bowiem zawsze było wyjątkowo zimno, a u drugich - wybitnie wilgotno. Oba te czynnika stanowią zaś istotę problemu wentylacji mieszkań.

autor: Janusz Kopecki
oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: FLOPSystem i Brevis 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT