Czy można zamontować nawiewniki na już istniejących oknach?

Nawiewniki instalowane na ramach okiennych to efektywny sposób na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń przy jednoczesnym minimalizowaniu strat ciepła, które występują podczas tradycyjnego wietrzenia. Wiele nowoczesnych okien ma już fabrycznie montowane nawiewniki. Ale co z oknami już istniejącymi? Czy jest możliwość dodania nawiewników do takich konstrukcji?

Czy można zamontować nawiewniki na już istniejących oknach?

Nawiewnik ciśnieniowy zintegrowany z oknem

Odpowiedź na to pytanie znalazła firma Brevis, która zaproponowała nawiewnik powietrza Insolio, niewymagający frezowania szczelin przy montażu i nie wpływający na parametry okna. Nawiewnik ten montowany jest pomiędzy górną częścią ramy a nadprożem.

Budowa nawiewnika Insolio

Insolio to nawiewnik ciśnieniowy, który montowany jest bez konieczności wiercenia otworów w górnej części okna. Urządzenie składa się z czerpni, kanału przelotowego i regulatora o nowoczesnej linii.

Za materiał do wykonania głównego korpusu wykorzystany został spieniony polipropylen (EPP), który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Dzięki temu uzupełnia warstwę ocieplenia i jednocześnie zabezpiecza nadproże przez przemarzaniem pod wpływem przepływu chłodnego powietrza.

Zalety nawiewnika z EPP

Korzystną cechą spienionego polipropylenu jest to, że nie chłonie on wilgoci. Jego porowata struktura nadaje mu także wyjątkowej wytrzymałości i sprężystości. Elastyczny kanał potrafi skompensować ruch okna wynikający ze zmian temperatury, a następnie umożliwia powrót do właściwego dla siebie kształtu.

Z kolej miękkość i krzywizna EPP powodują, że ma on bardzo dużą zdolność pochłaniania dźwięków powietrznych.

Warto także zwrócić uwagę na płat sterujący. Został on zbudowany z użyciem trwałego kompozytu zbrojonego włóknem szklanym, co nadaje mu wyjątkową sztywność. Ekstruzja materiału powoduje, że ma on znakomite parametry termiczne, a pusty profil i cienkie ścianki skutecznie przeciwdziałają przemarzaniu płata.

Rozmiary nawiewnika Insolio

Nawiewnik ciśnieniowy Insolio ma kompaktowe rozmiary. Może zmieścić się w szparze pomiędzy górną częścią ramy okna a nadprożem. Co istotne, wysokość kanału przelotowego nie przekracza 26 mm.

Jednocześnie 10 mm izolacji i aż 12 mm wysokości dla przepływu powietrza zapewniają ogromną wydajność przy doskonałych parametrach akustycznych.

Swoboda wyboru funkcji nawiewnika

W nawiewnikach Insolio zmiana funkcji jest bardzo intuicyjna - wystarczy do tego jedno kliknięcie, a wymianę kasety można wykonać samodzielnie.

Warto wiedzieć, że kasety wyposażone w filtr antysmogowy i antyalergiczny filtrują 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza, a wraz z nim szkodliwe pyły, alergeny i roztocza. Filtr zatrzymuje także cząstki zanieczyszczeń większe niż 0,5 μm, w tym również te, które osadzają się m. in. na szpalecie.

Możliwości nawiewników Insolio

To nie koniec zintegrowanego z oknem nawiewnika Insolio. Wewnętrzny sterownik jego regulatora został zaprojektowany tak, aby całkowicie wyeliminować problem roszenia, a konstrukcja wykorzystując działanie efektów aerodynamicznych i parametrów izolacyjnych, nie przemarza pomimo występowania nawet największych różnic temperatur.

Na uwagę zasługuje także wyprofilowany wylot powietrza, który maksymalnie wykorzystuje efekt Coandy. Dzięki niemu ruch powietrza jest ukierunkowany płaszczyzną nadproża, a samo powietrze jest równomierniej rozprowadzane w pomieszczeniu.

I w końcu czerpnia powietrza, sprytnie ukryta, zlicowana z materiałem izolacyjnym, dzięki czemu możliwe jest głębsze osadzenie ościeżnicy w warstwie ocieplenia. Wartością dodaną jest tu poprawa właściwości termicznych i akustycznych okna. Do tego równe płaszczyzny obu elementów i warstwa EPP ułatwiają równe tynkowanie.


Źródło i zdjęcia: Brevis

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT