Na co zwrócić uwagę przed montażem centrali wentylacyjnej?

Zastanawiasz się nad montażem centrali wentylacyjnej i nie jesteś pewien, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej jednostki? Nie wiesz, jak powinien być zamontowany cały system? Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci podjąć świadomą i trafną decyzję.

Na co zwrócić uwagę przed montażem centrali wentylacyjnej?

Lokalizacja centrali wentylacyjnej

Centrala powinna być zlokalizowana w pomieszczeniu co najmniej ocieplonym, a najlepiej ogrzewanym, w którym temperatura w ciągu całego roku mieści się w zakresie od +1°C do +40°C.

Układ króćców centrali wentylacyjnej

Centrala może stać na ziemi, być podwieszana do ściany lub sufitu. Najczęściej montowanymi modelami są centrale stojące z króćcami do góry, takie jak VUT VB EC A21.

W przypadku montażu w garażu często wykorzystuje się centrale podwieszane np. VUT PB, VUT PBE/ PBW. W przypadku poddasza użytkowego bardzo dobrze sprawdzają się centrale podwieszane i stojące z króćcami na boki.

Odpływ skroplin

W przypadku centrali z wymiennikiem krzyżowym i przeciwprądowym konieczne jest odprowadzenie skroplin do kanalizacji sanitarnej.

Jeśli nie zostało to przewidziane na etapie budowy instalacji kanalizacji sanitarnej oraz nie ma możliwości włączenia odpływu skroplin z centrali do kanalizacji, należy wybrać centralę z obrotowym wymiennikiem ciepła.

Budowa i działanie wymiennika obrotowego nie generuje potrzeby odprowadzania skroplin z centrali.

Waga centrali wentylacyjnej

Centrale wentylacyjne są urządzeniami zbudowanymi z podzespołów metalowych – obudowa, silniki i wymiennik generują dość sporą wagę urządzenia. Centrala VUT 350 VB EC A21 waży 64 kg, a VUT 550 VB EC A21 – 82 kg.

W szczególności istotne jest to w przypadku central podwieszanych do sufitu czy ściany oraz ustawianych na stropach poddaszy – istotne, aby przegrody budowlane posiadały odpowiednią nośność.

Zasilanie centrali wentylacyjnej

Centrale dla domów jednorodzinnych zasilane są z sieci prądu zmiennego 230 V. Jeśli chcemy doposażyć centralę w dodatkowe nagrzewnice (wstępną lub wtórną) musimy zapewnić im zasilanie. Podobna sytuacja dotyczy chłodnic i nagrzewnic wodnych czy freonowych.

Czerpnia i wyrzutnia

Przy lokalizacji czerpni i wyrzutni na ścianie lub dachu budynku musimy trzymać się zapisów w jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najważniejsze warunki to:

  • Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza.
  • Okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni – co najmniej 2 m.
  • Czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.


źródło i zdjęcia: Vents Group Sp. z o.o.

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT