Wilgoć w domu - jakie są przyczyny? Jak się jej pozbyć?

Nadmierna wilgoć to problem, który ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz na stan techniczny budynku. Zbyt dużo wilgoci w domu powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny, sprzyja rozwojowi pleśni oraz wpływa na nasilenie alergii. Jak usunąć wilgoć ze ścian? Jak skutecznie osuszyć wnętrza za pomocą systemu rekuperacji?

Wilgoć w domu - jakie są przyczyny? Jak się jej pozbyć?

Wilgoć w domu - jakie są przyczyny?

Zanim dowiesz się jak pozbyć się wilgoci w domu, w pierwszej kolejności poznaj możliwe przyczyny, które mogą wpływać na jej manifestację. Głównym powodem gromadzenia się wilgoci w domu jest nieprawidłowa wentylacja.

Zły obieg powietrza w pomieszczeniach utrudnia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Sama wilgoć pojawia się w pod wpływem codziennych czynności: gotowania, oddychania, prania i czynności higienicznych.

Przy złej wentylacji, wilgotne powietrze zatrzymuje się wewnątrz budynku. Osiada na ścianach, szybach i innych powierzchniach tworząc mokre plamy. Kolejnym z powodów pojawienia się nadmiernej wilgoci w budynkach mieszkalnych mogą być nieszczelne okna, drzwi, dach lub inne instalacje.

Finalnie - duże zawilgocenie może również być spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji termicznej domu lub błędów konstrukcyjnych (np. nieszczelnych fundamentów).

Wilgoć w domu - jakie są objawy?

Objawy nadmiernej wilgoci w domu dzieli się na dwa rodzaje: wilgoć powierzchniową i kondensacyjną, która powstaje wskutek różnicy temperatury między powietrzem a powierzchnią, na której gromadzi się para wodna.

Do najczęściej występujących objawów wilgoci w domu zaliczamy np.:

  • pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach,
  • charakterystyczny zapach stęchlizny,
  • skraplanie się pary wodnej na szybach lub lustrach,
  • nasilenie się problemów alergicznych,
  • powierzchowne uszkodzenia farb, tynków i innych materiałów konstrukcyjnych.

Wilgoć na ścianach - jak się pozbyć?

Brak reakcji na pierwsze objawy pojawienia się wilgoci w domu może prowadzić do rozwoju pleśni i niszczenia konstrukcji budynków (w pierwszej kolejności tynków, później głębszych struktur).

Aby nie dopuścić do kosztownych zniszczeń, należy szybko wprowadzić działania zaradcze. Jak pozbyć się wilgoci ze ściany? Jeżeli problem leży w nieskutecznej wentylacji, mamy rozwiązanie.

Rekuperacja - skuteczny sposób na walkę z wilgocią

Rekuperacja to ekologiczny system wentylacji mechanicznej z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, eliminuje wilgoć oraz przyczynia się do generowania oszczędności energetycznych.

System na bieżąco wymienia powietrze wewnątrz domu na świeże, które jest dodatkowo filtrowane. To dobra opcja dla osób, które zmagają się z problemami ze strony układu oddechowego: astmatyków lub alergików.

Niektóre systemy nowoczesnej rekuperacji są wyposażone w dodatkową opcję regulacji wilgotności, dzięki której użytkownik może samodzielnie decydować o poziomie wilgotności, który będzie dla niego komfortowy.

Jak się pozbyć wilgoci z domu? Jedną ze skutecznych metod usunięcia tego problemu jest rozważenie montażu nowoczesnego systemu rekuperacji. W naszej ofercie znajduje się rekuperacja dla domu szyta na miarę Twoich potrzeb.


źródło i zdjęcia: Vents Group Sp. z o.o.

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT