Jaki kanał wentylacyjny - płaski czy okrągły?

Kanały wentylacyjne służą do cyrkulacji powietrza w całym domu. Dostępnych jest wiele opcji i możliwości, dlatego nie jest łatwo zdecydować, który rodzaj przewodu wentylacyjnego będzie najlepszym wyborem. Przedstawiamy zalety oraz wady okrągłych i płaskich kanałów wentylacyjnych.

Jaki kanał wentylacyjny - płaski czy okrągły?

Jednym z najważniejszych aspektów utrzymania komfortowej przestrzeni życiowej w budynkach, w których przebywamy jest zapewnienie właściwej wentylacji. Skuteczna wentylacja dostarcza komfortowe, zdrowe i czyste powietrze jednocześnie dbając o najwyższą efektywność i energooszczędność.

Najlepszym rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy jest wentylacja wymuszona z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego działania systemu wymiany powietrza w budynku, jest starannie opracowany schemat wentylacji mechanicznej, w tym również przebieg i wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych.

Jaka funkcję pełnią kanały wentylacyjne?

Zanim zagłębimy się w różnice pomiędzy okrągłymi i płaskimi kanałami wentylacyjnymi, ważne jest, aby zrozumieć funkcję tych kanałów w systemie wentylacji. Kanały wentylacyjne są odpowiedzialne za cyrkulację powietrza w całym budynku, zapewniając tym samym najwyższą jakość powietrza w pomieszczeniach i komfortowy poziom temperatury.

Właściwa wentylacja ma kluczowe znaczenie dla usuwania zanieczyszczeń, kontrolowania poziomu wilgotności i zapobiegania gromadzeniu się zużytego powietrza.

Okrągły kanał wentylacyjny - zalety i wady

Okrągłe kanały wentylacyjne są popularnym wyborem od lat. Jedną z najbardziej znaczących zalet kanałów okrągłych jest ich zdolność do efektywnego przemieszczania powietrza.

Ponieważ powietrze przepływa płynniej przez okrągłe kanały, wytwarzają one mniej hałasu oraz generują niższe opory dla przepływającego powietrza. Tym samym stanowią energooszczędną opcję.

Kanały okrągłe mają jednak pewne wady. Na przykład, ich okrągły kształt może sprawić, że trudno będzie je dopasować do ciasnych przestrzeni lub narożników, co wymaga dodatkowych kształtek i przejść.

Płaski kanał wentylacyjny - zalety i wady

Płaski kanał wentylacyjny to kolejna opcja zyskująca na popularności. Zostały zaprojektowane tak, aby były mniej masywne niż tradycyjne kanały okrągłe, dzięki czemu są łatwe w instalacji.

Dzięki smukłemu profilowi mogą zmieścić się w ciasnych przestrzeniach, co pozwala na większą elastyczność w projektowaniu systemów kanałów. Niektóre modele płaskich kanałów wentylacyjnych można również schować na stropie, w warstwie termoizolacji.

Kanały płaskie mają jednak pewne wady. Z całą pewnością mogą generować wyższe opory dla przepływającego powietrza co przekłada się na wyższe straty ciśnienia całej instalacji wentylacyjnej.

Pamiętajmy, że opory te musi pokonać rekuperator. Dlatego, przy dobieraniu płaskich kanałów wentylacyjnych należy dbać by prędkość powietrza nie była wyższa niż 3m/s.

Jaki kanał wentylacyjny wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania będzie w dużym stopniu zależał od architektury budynku. Jeśli budynek jest parterowy wówczas kanały wentylacyjne można ułożyć na poddaszu w ten sposób aby zachować minimalne ilości kolan oraz długości kanałów wentylacyjnych. Nie ma potrzeby stosowania kanałów płaskich, wtedy z całą pewnością sprawdzą się kanały okrągłe.

W sytuacji gdy prowadzenie kanałów wentylacyjnych w przestrzeni poddasza jest niemożliwe, wówczas możemy prowadzić kanały pod sufitem lub na stropie – schowane w warstwie izolacji podłogi. W tym ostatnim przypadku sprawdzi się właśnie kanał wentylacyjny płaski dedykowane do montażu na stropie.

Niezależnie od tego, który system dystrybucji ostatecznie będzie zastosowany bardzo ważne jest dokładne izolowanie kanałów wentylacyjnych lub prowadzenie ich w warstwie izolacji stropu. Izolacja kanałów wentylacyjnych ma szczególne znaczenie latem, gdy zastosowany jest klimatyzator kanałowy lub gruntowy wymiennik ciepła.

Przewody wentylacyjne przechodzące przez strefy nieogrzewane lub nieocieplane (np. strychy, piwnice) powinny być izolowane wełną o grubości min. 50 mm.

Jeśli chodzi o wybór kanałów wentylacyjnych, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Zarówno okrągłe jak i płaskie kanały mają swoje zalety i wady, a właściwy wybór zależy od konkretnych potrzeb i okoliczności.

Podsumowując, właściwa wentylacja ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowej i komfortowej jakości powietrza. Wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych dla domu jest istotnym krokiem w zapewnieniu optymalnej jakości powietrza w pomieszczeniach i wydajności energetycznej.

Biorąc pod uwagę czynniki takie jak koszt, wymagania instalacyjne i wpływ na środowisko, właściciele domów mogą podjąć świadomą decyzję przy wyborze pomiędzy okrągłymi i płaskimi kanałami wentylacyjnymi.


źródło i zdjęcia: Pro-Vent

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT