Jak pracuje centrala wentylacyjna z gruntowym wymiennikiem ciepła?

Przy prawidłowo dobranym GWC GEOSTRONG uzyskujemy: latem z temp. +35°C po przejściu przez wymiennik +17°C. Przy gruntach wilgotnych +16°C. Po długich upałach trwających powyżej trzech tygodni temperatura może się podnieść, ale maksymalnie do +17.5°C .

Jak pracuje centrala wentylacyjna z gruntowym wymiennikiem ciepła?

Zimą przy mrozach do minus 10°C temperatura po przejściu przez wymiennik jest zawsze dodatnia. Może zdarzyć się przy mrozach -25°C trwających kilka tygodni, że temperatura powietrza spada do 0°C, ale nigdy nie będzie temperatury minusowej. Lokalizacja GWC w obrysie fundamentów lub pod płytą fundamentową podniesie sprawność wymiennika i np. zimą - obojętnie przy jakich dużych mrozach - osiągniemy zdecydowanie większą dodatnią temperaturę (ale max +5°C).

Warunkiem jest wykonanie prawidłowo dobranego GWC GEOSTRONG w zakresie ilości przepływu powietrza i zarazem kubatury domu. Wykonanie GWC GEOSTRONG eliminuje potrzebę instalacji klimatyzacji pod warunkiem dostarczenia w upalne dni do domu powietrza schłodzonego do temp. +17°C, ale w ilości minimum półtorakrotnej w stosunku do kubatury domu.

W pozostałych miesiącach dostarczamy do domu tylko ilości powietrza w wielkości tzw. higienicznej - to jest 20 m3 na osobę dorosłą i 10 m3 na dziecko. Średnio około 100 do 120 m3 powietrza/ godz. Uwzględnić należy ilości powietrza wynikające z normy PN-83/B-03430/Az3:2000 oraz wytyczne w zakresie krotności wymian powietrza dla obiektów mieszkalnych w stosunku do ich kubatury.

Trzeba zauważyć, że chłodzenie powietrza jest trzykrotnie droższe od jego ogrzania. A nadchodzą coraz częściej upalne lata.

GWC GEOSTRONG zapewni w domu schłodzenie - klimatyzację, gdy nastąpi właściwa wymiana powietrza w stosunku do kubatury, co jest konieczne do dobrego schłodzenia. Tu decyduje o schłodzeniu domu nie tylko temperatura wyjściowa z GWC GEOSTRONG, ale ilość powietrza wtłaczanego do domu. Sytuacja jest ta sama co w samochodach z klimatyzacją, np. manualną. Załączenie klimatyzacji bez załączenia wentylatorów - dmuchaw dających odpowiednią ilość powietrza nie schłodzi samochodu, podobnie zimą bez odpowiedniego strumienia ciepłego powietrza nie zagrzejemy samochodu.

Dużą rolę ma również właściwa izolacja domu oraz zasłony - rolety w oknach odcinające promienie słoneczne od strony południowej.

Okno o wymiarach 1,4 m x 1,4 m skierowane na południe (przy temperaturze zewnętrznej +36°C) bez żadnych zasłon daje ok. 2 kW mocy grzewczej (wg badań Politechniki Częstochowskiej). Jeżeli mamy takie trzy okna, to jest ok. 6 kW ciepła dostarczanego ciepła w upalne dni do domu. Z ponad trzydziestoletniej praktyki w montażu GWC a zarazem z kilkunastoletniej pracy opomiarowanej instalacji GWC we własnym domu wynika, że klimatyzatory nie są potrzebne, jeżeli zadbamy o nieprzegrzewanie pomieszczeń. Uważać należy również na okna połaciowe - dachowe. Wg badań czołowego polskiego producenta okien takie „okienko” generuje na dywanie temperaturę nawet ponad 60°C.

W domu możemy w upalne lato, jeżeli zadbamy o prawidłową izolację ścian, dachu i okien, utrzymamy temperaturę maksymalnie ~24°C . Z kolei pomiary na czerpniach powietrza zamontowanych nielogicznie, ale zgodnie z prawem budowlanym, 2 m nad poziomem terenu w pełnym słońcu wskazują, że przy 35°C rozgrzana blacha chromoniklowa tej czerpni ma temperaturę powyżej 75°C. Czyli podgrzewamy i tak gorące powietrze w czerpni, żeby je schłodzić w GWC. Dlatego czerpnie umieszczamy zdecydowanie w cieniu (np. od strony północnej lub pod drzewami ) i możliwie nisko nad trawą, tam jest przyjemny chłód. Kłóci się to z normą PN-EN 13779:2008 o lokalizacji czerpni powietrza powyżej 2m npt, ale przepisy te opracowane są dla budynków niemieszkalnych i lokalizacji czerpni powietrza w rejonie parkingów dla ponad 20 samochodów.

Zasady lokalizowania czerpni i wyrzutni powietrza

Zasady montażu czerpni i wyrzutni powietrza omawiają:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  • Polska norma PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji

W rozporządzeniu jw. przepisy odnośnie zasad sytuowania czerpni i wyrzutni powietrza pojawiają się w §152:

  1. Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza.
  2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.
  3. Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.
  4. Czerpnie powietrza sytuowane na dachu budynku powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni, na której są zamontowane oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych.
  5. Powietrze wywiewane z budynków lub pomieszczeń, zanieczyszczone w stopniu przekraczającym wymagania określone w przepisach odrębnych, dotyczących dopuszczalnych rodzajów i ilości substancji zanieczyszczających powietrze zewnętrzne, powinno być oczyszczone przed wprowadzeniem do atmosfery.

Źródło i zdjęcie: Global-Tech

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT